Swędzące oczy? Jak stwierdzić, czy Arcturus jest szczepem covidowym, czy alergią

  • W tym miesiącu Centra Kontroli i Prewencji Chorób wypuściły dodatkową szczepionkę przypominającą dla osób z grupy wysokiego ryzyka COVID-19, ponieważ lekarze i naukowcy ściśle monitorują nowy szczep arcturus Covid, czyli XBB.1.16.
  • Szczep Arcturus może mieć nowy objaw – zapalenie spojówek.
  • Zapalenie spojówek lub różowe oko, Podrażnienie oczu i powiek – często związane z wirusami, alergiami lub infekcjami bakteryjnymi.

Podczas gdy wiele poprzednich szczepów Covid-19 miało klasyczne objawy, takie jak kaszel, przekrwienie, bóle ciała i utrata węchu, istnieje nowy szczep o nazwie Arcturus, który może mieć nowy objaw – zapalenie spojówek zwane różowym. Oko

„Istnieją dwie różne cechy Arcturusa” – mówi dr Williama Schaffneraspecjalista chorób zakaźnych w Vanderbilt University Medical Center w Nashville, Tennessee.

„Po pierwsze, gorączka nie jest dominującą cechą Covida, ale jest w przypadku tego szczepu. Inną wyróżniającą cechą jest zapalenie spojówek lub, jak niektórzy to nazywają, różowe oko.

Zapalenie spojówek to podrażnienie oka i powiek – często związane z wirusami, alergiami lub infekcjami bakteryjnymi.

Ten stan obejmuje zewnętrzną warstwę oka zwaną spojówką. Kiedy dochodzi do stanu zapalnego, może łzawić oko i prowadzić do niewyraźnego widzenia. Może również dawać uczucie swędzenia i swędzenia.

„Podobnie jak inne epizody wirusowego zapalenia spojówek, może to być kłopotliwe, ale możliwe [result] Z rozdartym i niewyraźnym widzeniem przez około tydzień, leczy się i leczy bez następstw i długotrwałej utraty wzroku lub innych komplikacji” – powiedział Schaffner dla Healthline.

Chociaż istnieją trzy główne kategorie zapalenia spojówek, bakteryjne, wirusowe i alergiczne, czasami trudno jest ustalić, co masz.

Bakteryjne zapalenie spojówek obejmuje wydzielinę z oka i często obejmuje powieki oraz gęstą lub powierzchowną wydzielinę wewnątrz oka. Wirusy i alergie są bardzo podobne, ponieważ powodują oczywiste łzawienie i swędzenie oka.

READ  Rząd podkreśla znaczenie przyspieszenia rozwoju regionalnego w ramach przygotowań do Złotej Indonezji 2045

Ponieważ pojawiły się alergie sezonowe, odróżnienie wirusowego od alergicznego zapalenia spojówek może być nieco trudne, ponieważ mogą one powodować podobne objawy.

„Jedynym sposobem, aby naprawdę odróżnić wirusowe zapalenie spojówek od COVID, alergii lub bakteryjnego zapalenia spojówek, jest ocena przez okulistę przy użyciu specjalnych barwników i sprzętu” – mówi. Mikołaj Onken, ODAdiunkt na University of Alabama w Birmingham School of Optometry.

„Zadajemy pytania, kiedy się zaczęło, które oczy są dotknięte chorobą, czy pacjent ma inne objawy, narażenie na osoby, które niedawno chorowały i jaki rodzaj wydzieliny występuje” – powiedział.

Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń, typy i objawy mogą się pokrywać, dlatego ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem. Jeśli masz objawy zapalenia spojówek, pomocne może być wykonanie testu na Covid-19.

Nie ma naukowo udokumentowanego związku między arcturus a zapaleniem spojówek, ale raczej anegdotyczne dowody od praktyków. Na całym świecie lekarze obserwują swędzące zapalenie spojówek, zwłaszcza u dzieci, u których wynik testu na obecność COVID-19 jest pozytywny.

Wiele wirusów powoduje już objawy zapalenia spojówek. Na przykład jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek jest adenowirus. Jak wiemy w przypadku COVID-19 istnieje wiele objawów związanych z tą infekcją, a zapalenie spojówek związane z wirusem może być wspólną cechą.

Chociaż nie ma recenzowanego naukowo potwierdzonego związku, istnieje wystarczająco dużo przypadków zapalenia spojówek z Covid-19, że jest to wysoce prawdopodobne. The Amerykańska Akademia Okulistyki Wskazywało również, że zapalenie spojówek może być jednym z przejawów Covid-19.

Ponieważ covid może objawiać się objawami ocznymi, ważne jest, aby pamiętać, że okulary i kontakty nie przynoszą żadnych znanych korzyści ani szkód w przypadku choroby.

„Nie mamy wystarczających danych, aby stwierdzić z całą pewnością, że okulary pomagają chronić przed COVID lub że noszenie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko zarażenia” – mówi Onken Healthline.

READ  Ukraina pozwala niebezpiecznym przeprawom przez Dniepr uciec przed rosyjską okupacją

Światowa Organizacja Zdrowia określiła ten nowy szczep jako „Zmiana pod obserwacją” w marcu i rośnie szybciej w porównaniu z innymi wahaniami cyklicznymi. Wariant ten został zidentyfikowany w ponad 30 krajach świata i według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) odpowiada za ok. 10% Przypadki w Stanach Zjednoczonych.

Chociaż ten obecny szczep odpowiada tylko za niewielki procent przypadków w Stanach Zjednoczonych, Indie postrzegają Arcturusa jako główny szczep, uwiarygodniając pomysł, że może się to zdarzyć również w USA.

Chociaż Arcturus ma wyjątkowy objaw zapalenia spojówek, WHO obecnie klasyfikuje ogólną ocenę ryzyka. Niski Do tego szczepu. Oznacza to, że „nie ma wczesnych sygnałów o rosnącej intensywności” w przypadku Arkturusa.

Ponieważ liczba przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych ustabilizowała się, szpitale w całym kraju nie odnotowały znaczącej poprawy liczby hospitalizacji ani zgonów.

Nie u każdego z Arcturus rozwijają się cechy zapalenia spojówek.

Jednak ci, którzy to robią, mogą przekazać objawy zapalenia spojówek, ponieważ objawy łzawienia oczu, swędzenia i czasami niewyraźnego widzenia ustępują samoistnie i choroba ustępuje.

Onken radzi: „Jeśli używamy okularów lub soczewek kontaktowych bez mycia rąk, możemy przypadkowo zarazić się i przestać nosić soczewki kontaktowe, jeśli wystąpi zaczerwienienie oczu, wydzielina, wrażliwość na światło, swędzenie lub ból lub zmiany widzenia. Jeśli dotyczy to Ciebie, jak najszybciej uzyskaj pomoc od okulisty.

Pomimo wielu objawów COVID-19, nadal istnieje wiele klasycznych objawów, takich jak kaszel, bóle ciała, dreszcze, utrata smaku lub węchu.

Ponieważ jesteśmy już poza fazą pandemii COVID-19, ważne jest, aby pamiętać, że te same techniki higieny są nadal ważne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego wirusa.

„Ten wirus nie zniknie, zmieni się, co oznacza, że ​​musimy aktualizować nasze szczepionki” – powiedział Schaffner.

READ  Zarobki UBS w III kwartale 2022 r

Jeśli masz alergiczne zapalenie spojówek, możesz zauważyć zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie oczu. Krok, możesz mieć uczucie brudu lub wydzieliny w oku Amerykańska Fundacja Astmy i Alergii (AAFA).

Możesz leczyć ten objaw sezonowych alergii za pomocą kropli do oczu, zastrzyków alergicznych lub leków na receptę. Aby zmniejszyć te objawy, AAFA zaleca mycie rąk mydłem i wodą przed dotknięciem oczu, trzymanie zwierząt domowych z dala od sypialni, używanie filtra powietrza w celu zmniejszenia ilości pyłków w domu oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych i dużego kapelusza w celu zmniejszenia narażenia na pyłki. podczas gdy poza domem.

Dr. Rajeev Bahl, lekarz medycyny ratunkowej, Florida College of Emergency Physicians i pisarz zajmujący się zdrowiem. Możesz go znaleźć RajivBahlMD.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *