„Zmęczenie Trumpa” komplikuje ofertę Białego Domu 2024 w New Hampshire

WEARE, New Hampshire Jan. 27 lutego (Reuters) – Kiedy Donald Trump pokonał swoich republikańskich rywali w prawyborach w New Hampshire w 2016 roku, reality showman był poważnym pretendentem do oszałamiającego zwycięstwa ogłoszonego w innych stanach. Trump zdobył nominację Republikanów, a następnie Biały Dom.

Ale gdy były prezydent rozpocznie starania o odzyskanie Białego Domu w 2024 r. od przemówienia w New Hampshire w sobotę – swojego pierwszego we wczesnym stanie prawyborów – uzna, że ​​krajobraz polityczny jest bardziej zdradziecki niż sześć lat temu. Dla działaczy partyjnych, członków i strategów w państwie.

W wywiadach z 10 działaczami i członkami Partii Republikańskiej w New Hampshire, z których część pracowała przy kampanii Trumpa w 2016 roku i wszyscy byli zagorzałymi zwolennikami Trumpa w przeszłości, Reuters znalazł tylko trzech, którzy trzymają się go tym razem – w tym Govt. Krzesło, wpływowa republikańska postać tak zakochana w Trumpie, ustępuje w sobotę, aby pomóc jego kampanii.

Reszta była zmęczona kontrowersjami Trumpa, podekscytowana ciągłym dramatem i świeża po stracie Trumpa w 2020 roku, którzy myśleli, że mają duże szanse na wygraną w 2024 roku.

Kampania Trumpa nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

Publiczne oburzenie z powodu byłego prezydenta jest niepokojącym wydarzeniem dla Trumpa. Przegrana skomplikowałaby jego szanse na zdobycie nominacji partii na prezydenta, twierdzą analitycy, ponieważ New Hampshire często daje kandydatowi impet, gdy przenosi się do innych głównych stanów.

Brak entuzjazmu dla byłego prezydenta i jego szans na wygraną w 2024 r. może zaszkodzić Trumpowi, ponieważ aktywiści parti wykonują dla kandydatów kluczowe prace u podstaw, takie jak pukanie do drzwi i wykonywanie telefonów w celu zebrania pieniędzy i zwiększenia frekwencji.

Większość członków partii z New Hampshire, którzy ochłodzili Trumpa, powiedziała, że ​​woli gubernatora Florydy Rona DeSantisa jako chorążego partii, chociaż DeSantis nie powiedział jeszcze, czy złoży ofertę Białego Domu.

„Donald Trump rozprasza teraz Partię Republikańską, która próbuje iść naprzód. Donald Trump dobiegł końca” – powiedział 60-letni członek komitetu republikańskiego hrabstwa Hillsborough, Brian Sullivan, który poparł Trumpa w prawyborach w 2016 roku.

READ  Jokowi wylądował dzisiaj we Wschodniej Jawie po swojej trasie po ASEAN

„Chciałbym zobaczyć w wyścigu kogoś takiego jak Ron DeSantis” – powiedział Sullivan.

Chociaż podoba mu się polityka Trumpa i podziwia jego osiągnięcia na stanowisku, „Ma dużo bagażu. Nie sądzę, żeby miał to, czego potrzeba, aby odzyskać Biały Dom” – powiedział Sullivan.

Trzech republikanów, którzy popierają Trumpa, powiedziało, że jego baza w New Hampshire jest entuzjastyczna, że ​​ma silną rozpoznawalność, że wielu republikańskich wyborców lubi jego osiągnięcia polityczne podczas sprawowania urzędu i że dają mu dobre wyniki w przeciwieństwie do innych potencjalnych kandydatów.

Kampania Trumpa napisała w e-mailu do zwolenników, że ankieta przeprowadzona 24 stycznia przez Emerson College Poll pokazuje, że DeSantis prowadzi w kraju z 55% do 29% wśród wyborców republikańskich.

Jednak gotowość Republikanów do krytykowania Trumpa w rozmowach z Reutersem była zaskakująca. Niektórzy republikańscy urzędnicy i członkowie, którzy zerwali z Trumpem w przeszłości, spotkali się z reakcją i internetowym trollowaniem ze strony jego zwolenników.

Lori Davis, lat 67, dostała się do oddolnej republikańskiej polityki z powodu Trumpa. Gdy w 2015 roku ogłosił swoją kandydaturę, był pod wrażeniem. Pracowała przy jego kampanii w New Hampshire, pukając do jego drzwi i namawiając każdego, kogo spotkał, do głosowania na niego.

Nie tym razem.

„Lubię Donalda Trumpa, ale stał się tak polaryzujący. To będzie dla niego trudna walka w prawyborach z powodu jego podziałów. Ludzie są zmęczeni dramatem” – powiedział Davis nad hamburgerami w swoim domu.

„Widzę, że ludzie kochają DeSantis. Ma dużo filozofii Trumpa, ale nie jest bombastyczny, nie atakuje ludzi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ludzie są tym zmęczeni. To przyprawia ich o ból głowy” – powiedział Davis.

„Ludzie chcą zwycięzcy”

I to nie tylko w New Hampshire Trump stoi w obliczu potencjalnych przeciwności. Niektórzy z darczyńców-miliarderów, którzy sfinansowali jego poprzednie kampanie, jeszcze nie przekazali darowizny. Wśród nich są miliarder funduszy hedgingowych Robert Mercer i jego córka Rebecca Mercer. Przekazał już darowiznę grupie politycznej DeSantisa.

READ  Dlaczego Kevin Durant odwiedził Phoenix; Damian Lillard, najnowsze informacje o Królach i Wojownikach

New Hampshire odgrywa dużą rolę w wyborze kandydatów na prezydenta, ponieważ jest to drugi konkurs nominacyjny po klubach w Iowa.

Zwycięzcą republikańskich prawyborów w New Hampshire w 2000 roku został George W. Chociaż Bush nie wygrał wyborów powszechnych w stanie, jest to postrzegane jako ważny test w procesie nominacji.

Chris Maidment, przewodniczący Komitetu Republikanów Hrabstwa Hillsborough, opisał nastroje wśród wielu członków jako „zmęczenie Trumpem”, dodając: „W tym momencie jestem zdecydowanie otwarty. Jest wielu ekscytujących kandydatów”.

W listopadzie Trump przegrał większość wyborów do Kongresu na rzecz Demokratów. Republikanie stracili kontrolę nad obiema izbami Kongresu w ciągu czterech lat prezydentury Trumpa od jego zwycięstwa nad Demokratką Hillary Clinton w 2016 r., a wybory w 2020 r.

„Ludzie chcą zwycięzcy, a wybory dotyczą przyszłości. Republikanie chcą kogoś, kto może wygrać i nie ulegać lewicy. Trump reprezentował to wcześniej, ale nie jestem pewien, czy reprezentuje to teraz” – powiedział Neal. Levesque jest dyrektorem wykonawczym New Hampshire Institute of Politics w Saint Anselm College.

Ankieta Levesque przeprowadzona wśród republikańskich wyborców w New Hampshire tuż przed wyborami w listopadzie zeszłego roku wykazała, że ​​Trump traci DeSantisa 38% do 47%. Ogólnie rzecz biorąc, 50% wyborców stanowych miało „zdecydowanie nieprzychylną” opinię o Trumpie, a tylko 22% „zdecydowanie przychylną”.

Innym czynnikiem komplikującym Trumpa tym razem jest to, że niezależni mogą głosować w republikańskich i demokratycznych prawyborach w New Hampshire. Jeśli Biden ponownie wystartuje, prawybory Demokratów będą bezsporne, a wielu niezależnych może zdecydować się na głosowanie w prawyborach Republikanów, gdzie ich głosy będą miały większy wpływ.

„Niezależni idą na miejsce akcji. Wielu niezależnych będzie głosować przeciwko Trumpowi. To nie jest dla niego dobra wiadomość” – powiedział Tom Roth, republikański strateg z New Hampshire.

Sondaże w New Hampshire i innych miejscach pokazują, że Trump jest niepopularny wśród większości niezależnych.

READ  Sędzia odrzuca ofertę golfistów LIV do gry w playoffach PGA Tour FedEx Cup

Pomimo oznak zmęczenia Trumpem, niektórzy stratedzy partyjni twierdzili, że nadal będzie silnym kandydatem w prawyborach w New Hampshire.

„W 2023 roku nadal będzie liderem. Ma nazwisko, silną bazę zwolenników. Jego wpływ jest nadal znaczący” – powiedział Jim Merrill, starszy strateg Partii Republikańskiej w New Hampshire.

Chociaż pole pretendentów może wzrosnąć w tym roku, Trump jest jedynym republikaninem, który jak dotąd ogłosił swoją kandydaturę. Oczekuje się, że były wiceprezydent Trumpa Mike Pence DeSantis i była gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley wskoczą do wyścigu.

Trzymając się prawdziwej umowy

Dla byłego kongresmena stanowego Steve’a Stepanka, pierwszego wybranego urzędnika w New Hampshire, który poparł Trumpa w 2015 roku i przewodniczącego Partii Republikańskiej w New Hampshire, ci potencjalni rywale są bladymi odcieniami rzeczywistości.

Był zagorzałym zwolennikiem byłego prezydenta i powiedział Reuterowi, że ustępuje ze stanowiska przewodniczącego partii, ponieważ chce zaangażować się w najnowszą kampanię Trumpa.

Następca zostanie wybrany na sobotnim spotkaniu partii, na którym Trump będzie głównym mówcą. Nie jest jasne, czy odejście Stepanka rozluźni przyczepność Trumpa do partyjnej machiny.

Stepanek zarzucił republikańskim przeciwnikom, że są republikańskimi wtajemniczonymi, a nie zwykłymi wyborcami, którzy decydują o prawyborach.

„Czy uwierzysz kandydatowi, który mówi, że będę kontynuował politykę Trumpa – czy osobie, która będzie przestrzegać polityki Trumpa?”

Reportaż Tima Reida z Ware, New Hampshire; Montaż autorstwa Rossa Colvina i Suzanne Goldenberg

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *