Na indonezyjskiej wyspie Seram odkryto ogromną ilość ropy pod świętą ziemią

  • Australijska firma energetyczna ogłosiła w lipcu, że promuje wyniki poszukiwań złóż węglowodorów na wschód od indonezyjskiej wyspy Seram.
  • Członkowie społeczności plemiennej Ceram Badi powiedzieli Mongabay, że odwierty naruszyły miejsca, które od pokoleń uważali za święte.
  • Przedstawiciel PT Balam Energy powiedział, że firma prowadziła rozmowy ze stałymi przedstawicielami.

Wyspa Seram, Indonezja – Zainuddin Kelsaba przejechał przez wschodnie góry Seram i zatrzymał się na starożytnej polanie porośniętej drzewami i krzewami.

„Góra jest naszym domem” – powiedział Indonezji Zainuddin Mongabe. „Drzewa i skały są częścią naszego życia”.

Niepewność i strach stały się częścią życia plemienia Padi, odkąd odkrywcy rozpoczęli pracę w odległym krajobrazie w nadziei na odkrycie jednego z największych w Indonezji zasobów niewykorzystanych węglowodorów.

Seram znajduje się około 1000 kilometrów (620 mil) na północ od australijskiego miasta Darwin i jest największą wyspą we wschodniej prowincji Maluku w Indonezji. Po zderzeniu kilku płyt tektonicznych w miocenie 5 milionów lat temu wyspa wyłoniła się z oceanu wraz z formacją Manusela.

Wyjątkowa złożoność geologii Cerum, która sięga okresu jurajskiego, zawiera ogromne ilości ropy i gazu, które pozostały prawie całkowicie nietknięte – aż do teraz. W zeszłym roku PT Palam Energy, spółka zależna od australijskiego Lion Energy, przeprowadziła badania sejsmiczne, które podsyciły nadzieje, że węglowodory ceraminowe mogą być opłacalne.

W tym miesiącu firma ogłosiła „bardzo obiecujące” wyniki podziemnej eksploracji.

„Wierzymy, że mamy światowej klasy portfolio możliwości, biorąc pod uwagę ogromną ilość możliwości potwierdzoną przez nowego Quake” – powiedział 6 lipca Tom Soulsby, prezes wykonawczy Lion. Ogłoszenie Dla Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Nie wszyscy są zachwyceni tą wiadomością. Członkowie społeczności plemiennej Badi, z którymi rozmawiał Mongabe Indonesia, powiedzieli, że odwierty już zakłóciły miejsca, które uważają za święte.

READ  Spłukiwanie toalety po tym, jak Indonezyjczyk zapala papierosa, robiąc numer 2

„Tradycyjni starsi marzą, że wioska zostanie zalana jako ostrzeżenie od naszych przodków” – powiedział starszy z Badi Tabalian, Yunus Ramalian.

Zainuddin powiedział, że w pobliżu skały na wyspie, którą społeczność Badi uważa za swoją ojczyznę, nie powinno być żadnej aktywności.

„Nikt nie może zakłócić Badi Hill”, powiedział Zainuddin. „Dusza jest święta”.

Zainuddin Kelsaba. Zdjęcie autorstwa Christa Belcherena dla Mongabay.
Wioska Badi Kelushi na wyspie Seram. Zdjęcie autorstwa Christa Belcherena dla Mongabay.

Czarne złoto

Pod koniec lipca, w pobliżu otworu wywierconego przez wykonawcę badań Balaama, rdzenna społeczność Badi, w czerwonych nakryciach głowy, umieściła liście kokosa.

The miesiąc Ceremonia odbyła się w uroczystym tonie, przy akompaniamencie śpiewu starosty. Starszy ukląkł u podstawy wywierconego otworu i pocałował ziemię. Inni poszli za nimi, mężczyźni otwarcie płakali, podczas gdy ptaki ćwierkały w lesie.

„Odejdźcie tak szybko, jak to możliwe” — starsi wysłali rozkazy do nieobecnych geodetów.

Ceremonia została następnie przeniesiona do lasu Kapitan Tuba w pobliżu schroniska dla robotników, strzeżonego przez funkcjonariuszy z mobilnej brygady policji indonezyjskiej przypominającej SWAT.

„Nie możesz tu przyjść – to jest miejsce naszych tradycyjnych rytuałów” – powiedział młody człowiek ze społeczności Badi. „Blokowaliśmy to miejsce wiele razy, ale oni nadchodzą”.

Według Petera Jacoba Pelupessiego, socjologa z Uniwersytetu Battimura w Ambon, stolicy prowincji Maluku i autora książki o kulturze Badi z 2013 roku, ludność Badi chroniła tę ziemię od wieków.

Według książki antropologa, społeczność była w dużej mierze odcięta od nowoczesności, dopóki władze dystryktu East Cheram nie zbudowały drogi łączącej wioski w 2009 roku. Esuriun Orang Bati.

Okładka książki Pelupessiego przedstawia śpiewającego mężczyznę na wyspie Seram. Zdjęcie autorstwa Krist Belcheren dla Mongabay Indonesia.

Peter powiedział, że tutejsza ziemia jest nieodłącznym elementem poczucia tożsamości społeczności na świecie.

„Z mojego punktu widzenia konwencjonalne terytorium w Badi ma duszę” – powiedział.

Rozpoczyna się kampania

Krajowe projekty rozwojowe — od budowy nowej stolicy Indonezji po rozbudowę kopalń niklu — często napotykają lokalny sprzeciw ze strony społeczności mieszkających na gruntach przeznaczonych pod infrastrukturę i produkcję przemysłową.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 5,1 miliona zniszczyło cztery domy w Cianjur i przecięło drogę

Opór przed wydobyciem ropy ze starożytnego systemu Manusela wykracza daleko poza starożytne wapienne i górskie miejsca rytuałów społeczności Badi.

Pod koniec 2022 roku w Puli, siedzibie dystryktu East Seram, setki ludzi demonstrowały przeciwko wierceniom na wschodzie wyspy.

Bahril Khelibai, koordynator grupy rzeczników Save Body, powiedział, że prace poszukiwawcze były prowadzone na zwyczajowym terytorium bez zgody społeczności.

„Wiercili w trzech punktach w miejscach uważanych przez lud Pati za święte” – powiedział Bahri.

Bahril Khelibai, koordynator kampanii Save Body. Zdjęcie autorstwa Christa Belcherena dla Mongabay.

„Badi jest twarzą cywilizacji ludu Maluku” — powiedział starszy z Badi, Yunus Rumalian. „Ludność plemienia Badi jest bardzo zaniepokojona integralnością swojego pierworództwa”.

Działacze społeczeństwa obywatelskiego twierdzą, że sprawa Padi odzwierciedla fakt, że rząd Indonezji złożył deklaracje o uznaniu praw zwyczajowych.

„Rząd uznaje ludy tubylcze, ale w praktyce polityka rządu faktycznie temu zaprzecza” – powiedział Lenny Patty, szef prowincjonalnego biura Maluku w Indigenous People Alliance of the Archipelago (AMAN), krajowej grupie rzeczników społeczności tubylczych.

Sprzeciw wobec rozwoju odkrycia surowicy obejmował złożenie petycji do władz regionalnych o podjęcie działań.

„Możemy razem udać się na miejsce, porozmawiać ze społecznością, wysłuchać opinii społeczności, a następnie wspólnie podjąć decyzję” – powiedział w listopadzie wybrany naczelny okręgu Abdul Mukti Ghaliobas. „Jeśli społeczności nie podoba się jakakolwiek działalność, należy ją przerwać – oni wiedzą lepiej, które obszary są święte, a które obszary ich przodków należy zachować”.

Ilham Hothrawi, szef Departamentu Środowiska Wschodniego Siram (DLH), powiedział, że plan zagospodarowania przestrzennego dystryktu z 2013 r. wyznaczył zwyczajowe terytorium Badi jako miejsce kultury.

„Ten obszar musi być zachowany i zachowany, ponieważ niemożliwe jest stworzenie nowej kultury” – powiedział Ilham.

Odpowiadając na to, kierownik operacyjny Balam Energy, Devri Chetyadi, powiedział, że firma otrzymała zgodę rządu centralnego na zarządzanie blokadą surowicy, a firma odbyła spotkania z urzędnikami państwowymi i przedstawicielami organów.

READ  Religia włączająca niezbędna do rozwiązania kryzysu humanitarnego: Minister

„Spotkaliśmy się ze wszystkimi tradycyjnymi przywódcami, władzami stanowymi i przywódcami religijnymi na tym terytorium” – powiedział Devry. „Przed występem rozpoczęliśmy od tradycyjnego rytuału śpiewania tam starszych”.

Ale nie wszyscy są pewni, na czym stoją. Dla setek plemion Badi Zainuddin i Ceram wychodnia skalna reprezentuje kolebkę cywilizacji Badi na wyspie. Martwią się, co się z nimi stanie, jeśli skały starożytnej formacji Manusela zostaną rozbite w celu wydobycia cennej ropy i gazu.

„Żyjemy w naturze – nie potrzebujemy zmian ani modernizacji” – powiedział Zainuddin. „Żyjemy zgodnie z naszą naturą”.

Na wyspach Aru w Indonezji popularny ekolog wspina się po drabinie politycznej

Sztandar: Dwóch śpiewających mężczyzn stojących w lesie typowym dla społeczności. Zdjęcie autorstwa Christa Belcherena dla Mongabay.

Ta historia została pierwotnie zgłoszona i opublikowana przez zespół Mongabay w Indonezji Tutaj na nas strona indonezyjska 3 lipca 2023 r.

Informacja zwrotna: Skorzystaj z tego formularza Wyślij wiadomość do autora tego wpisu. Jeśli chcesz opublikować komentarz publiczny, możesz to zrobić na dole strony.

Ochrona, Wylesianie, Energetyczne, Środowisko, Ekopolityka, Specjalność, Leśnictwo, Lasy, Gaz, Zieleń, Kultury tubylcze, Grupy tubylcze, Ludność rdzenna, Prawa tubylcze, Pozyskiwanie drewna, Gaz ziemny, Oceany, Ropa naftowa, Lasy deszczowe, Lasy tropikalne

Wydrukować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *