Zachodni sojusznicy różnią się w sprawie odrzutowców na Ukrainę, Rosja twierdzi, że zyskuje

  • Biden mówi „nie”, gdy pytany jest o samoloty F-16 dla Ukrainy
  • Zełenski mówi, że Moskwa szuka „wielkiej zemsty”
  • Rosyjski dyrektor zdobył przyczółek w Wuhlederze
  • Kijów może odbić ziemię, gdy pojawi się zachodnia broń – zespół

KIJÓW, 31 stycznia (Reuters) – Oczekuje się, że minister obrony Ukrainy spotka się we wtorek w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem po tym, jak prezydent USA Joe Biden wykluczył dostarczanie F-I, podczas rozmów między sojusznikami Kijowa na temat dostaw myśliwców na wojnę z Rosją. 16s.

Ukraina planuje naciskać na zachodnie myśliwce czwartej generacji, takie jak F-16, po zabezpieczeniu dostaw kluczowych czołgów bojowych w zeszłym tygodniu, powiedział w piątek doradca ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

Zapytany w poniedziałek w Białym Domu, czy Stany Zjednoczone dostarczą F-16, Biden powiedział dziennikarzom: „Nie”.

Ale Francja i Polska wydają się gotowe przyjąć taką prośbę Ukrainy, a Macron powiedział dziennikarzom w Hadze w poniedziałek, że „z definicji nic nie jest wykluczone”, jeśli chodzi o pomoc wojskową.

W przemówieniu wyemitowanym we francuskiej telewizji przed wystąpieniem Biden w Waszyngtonie Macron podkreślił, że każdy taki ruch będzie zależał od wielu czynników, w tym potrzeby uniknięcia eskalacji i gwarancji, że samolot „nie dotknie rosyjskiej ziemi”. Powiedział, że we wtorek Reznikow spotka się także ze swoim francuskim odpowiednikiem Sébastienem Lecornu w Paryżu.

W poniedziałek w Polsce premier Mateusz Morawiecki nie wykluczył dostarczenia samolotów F-16 do sąsiedniej Ukrainy, odpowiadając na pytanie reportera przed przemówieniem Biden.

W komentarzach zamieszczonych na swojej stronie internetowej Morawiecki powiedział, że taka wymiana odbędzie się „w pełnej koordynacji” z państwami NATO.

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, odnotował „pozytywne sygnały” z Polski i powiedział, że Francja „nie wyklucza” takiego posunięcia w osobnych postach na swoim kanale Telegram.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg był we wtorek w Japonii, gdzie podziękował Tokio za „zdolności lotnicze i ładunkowe”, które zapewnia Ukrainie. Dzień wcześniej w Korei Południowej wezwał Seul do zwiększenia militarnego wsparcia dla Ukrainy.

READ  Sukces gospodarczy Indonezji w 2023 roku

Komentarze Bidena pojawiły się po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozpoczął odwet na ukraińskiej opozycji bezlitosnymi atakami na wschodzie.

Zełenski od tygodni ostrzegał, że Moskwa zamierza zintensyfikować ofensywę po prawie dwóch miesiącach wirtualnego impasu na linii frontu rozciągającej się na południu i wschodzie.

Ukraina uzyskała znaczny wzrost w zeszłym tygodniu, kiedy Niemcy i Stany Zjednoczone ogłosiły plany dostarczenia czołgów ciężkich, kończąc tygodnie dyplomatycznego impasu w tej sprawie.

Chociaż nie było żadnych oznak nowej rosyjskiej ofensywy na szerszą skalę, Denis Bushilin, administrator kontrolowanych przez Rosję obszarów we wschodnim obwodzie donieckim na Ukrainie, powiedział, że wojska rosyjskie zdobyły przyczółek w górniczym mieście Wuhlader, którego ruiny były Ukraińska twierdza od początku wojny.

Pomimo „ogromnych strat” Bushilin powiedział, że siły ukraińskie konsolidują pozycje w obiektach przemysłowych.

„Wojna o każdy metr”

Bushilin powiedział, że siły ukraińskie wysyłają posiłki do miast Pakhmut, Marinka i Vuhlader, które leżą na północny-południowy zachód od Doniecka. Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS zacytowała go, jak powiedział, że siły rosyjskie posuwają się tam, ale „niewyraźnie, co oznacza, że ​​​​tutaj toczy się bitwa o każdy metr”.

Ołeh Żdanow, ukraiński analityk wojskowy, powiedział, że Ukraina nadal kontroluje Maryinkę i Wuhledar, gdzie rosyjskie ataki były minimalne w poniedziałek.

Yan Gagin, doradca Bushilina, powiedział, że bojownicy Wagnera, rosyjska siła najemna, przejęli kontrolę nad częścią drogi zaopatrzeniowej prowadzącej do Bagmut, miasta, na którym Moskwa skupiała się od miesięcy.

Dzień wcześniej przywódca Wagnera powiedział, że jego bojownicy zabezpieczyli Blahotatne, wioskę na północ od Pakmut, chociaż Kijów powiedział, że odparł ataki na Blahotatne.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować raportów z pola bitwy. Ale lokalizacje zgłoszonych walk pokazują wyraźne, choć stopniowe, rosyjskie zdobycze.

READ  Jokowi odbywa jazdę próbną szybkim pociągiem Dżakarta-Bandung

Ukraińska służba cywilna poinformowała, że ​​siły rosyjskie ostrzelały ponad 40 osad w środkowym regionie Zaporoża i południowym regionie Chersoniu. Cele obejmowały miasto Chersoniu, gdzie były ofiary.

W dniu, w którym Zełenski spotkał się z duńskim premierem w mieście Mikołajów na północnym wschodzie, Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe na Osagów w południowym Mikołajowie, poinformowało wojsko.

Zachodnie opóźnienia

Zełenski wzywa Zachód do szybkiego dostarczenia obiecanej broni, aby Ukraina mogła rozpocząć ofensywę, ale większości z setek czołgów obiecanych przez Zachód brakuje miesięcy do dostawy.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że 14 dostarczonych przez Brytyjczyków czołgów Challenger znajdzie się na linii frontu w kwietniu lub maju, nie podając dokładnego harmonogramu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że zachodni dostawcy broni są „coraz bardziej bezpośrednio zaangażowani w konflikt z krajami NATO – ale to nie ma możliwości zmiany biegu wydarzeń i nie zmieni”.

Amerykański think-tank Institute for the Study of War powiedział w zeszłym roku, że „niedostarczenie przez Zachód niezbędnych dostaw” było głównym powodem, dla którego postępy Kijowa utknęły w martwym punkcie od listopada.

Ukraina może nadal odzyskać terytorium po przybyciu obiecanej broni, stwierdzili naukowcy w oświadczeniu.

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało we wtorek, że Rosja i Białoruś rozpoczęły tygodniowe szkolenie sztabowe w ramach przygotowań do wspólnych ćwiczeń w Rosji we wrześniu.

Rosyjska inwazja na Ukrainę, którą Moskwa uzasadnia jako konieczną do ochrony stosunków swoich sąsiadów z Zachodem, zabiła dziesiątki tysięcy ludzi i wypędziła miliony z domów.

Raport biur Reutera; Autorzy: Toina Chiaku i Stephen Coates; Montaż autorstwa Cynthii Osterman i Simona Camerona-Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *