Otwarcie pierwszej linii kolei dużych prędkości w Indonezji wywołało emocje

Stacja Hall of Gambir w centrum Dżakarty jest jak zwykle pełna osób dojeżdżających do pracy 17 czerwca. Pasażerowie z Dżakarty będą mogli podróżować do Bandung w zaledwie 40 minut, kiedy pociąg dużych prędkości zacznie kursować jeszcze w tym roku. [Photo by LEONARDUS JEGHO/China Daily]

JAKARTA – Yohannes Ephraim nie może się doczekać, aż pociąg dużych prędkości łączący stolicę Indonezji Dżakartę z miastem Bandung rozpocznie swoją działalność.

Kolej, kluczowy projekt w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku między Chinami a Indonezją, ma zostać oddana do użytku w połowie sierpnia.

„Pociąg bardzo mi pomoże w pracy. Nie przejmuję się zbytnio ceną biletu” – powiedział Ephraim na zatłoczonej stacji kolejowej Gambir w centrum Dżakarty 17 czerwca.

Po dwudniowej podróży służbowej z Bandung, stolicy prowincji Jawa Zachodnia, wysiadł z pociągu Argo Barahyangan.

Ephraim, który musiał lecieć później, aby dotrzeć do Surabaya, powiedział, że długo oczekiwana kolej Dżakarta-Bandung znacznie skróci jego czas podróży z Surabaya do Bandung.

Szybka kolej – opracowana przez indonezyjsko-chińskie konsorcjum Kereta Sebat Indonesia China (KCIC) – pokonuje dystans 142,3 km w Azji Południowo-Wschodniej. Jego pociągi jeżdżą z prędkością do 350 km/h i mogą dotrzeć do Bandung ze stacji Hakim w Dżakarcie w zaledwie 40 minut – w porównaniu do trzech godzin i 40 minut, które zajmuje pociąg Argo Barahyangan, aby pokonać tę samą odległość.

Szybka kolej Dżakarta-Bandung, częściowo finansowana z pożyczek Chińskiego Banku Rozwoju, jest częścią strategicznego rozwoju infrastruktury Indonezji pod rządami prezydenta Joko Widodo.

Według urzędników KCIC, projekt kolejowy, którego budowa rozpoczęła się w 2016 roku, jest w połowie czerwca ukończony w 91 procentach. Obejmuje to budowę podwójnych torów kolejowych i jej czterech stacji w Halim, Karawang, Badalarong i Thegallur, która jest stacją końcową pociągu, 16 km od Bandung.

Pasażerowie ze stacji Halim do Bandung będą musieli wysiąść z pociągu w Padalarang i przesiąść się do pociągu dowożącego do stolicy Jawy Zachodniej. Ponieważ z Padalarang pociąg kulowy jedzie bezpośrednio do Thegallur bez zatrzymywania się w czwartym co do wielkości mieście Indonezji, Bandung.

Działalność kolei rozpoczyna się od obchodów Dnia Niepodległości Indonezji, które przypada 17 sierpnia.

Menedżer ds. Komunikacji korporacyjnej KCIC, Emir Mandi, powiedział 18 czerwca: „Pociąg ekspresowy zacznie być„ wprowadzany ”do wiadomości publicznej od sierpnia”.

Monty wcześniej powiedział, że miękkie uruchomienie pociągu nastąpi 18 sierpnia.

Początkowo usługi kolejowe miały rozpocząć się w tym miesiącu, ale według niektórych doniesień medialnych mogą zostać ponownie opóźnione na początku przyszłego roku, ponieważ projekt kolejowy nie może zostać w pełni ukończony do sierpnia. Jednak urzędnicy rządowi, w tym minister koordynujący ds. Gospodarki morskiej i inwestycji Luhut Binsar Bandjaitan, zaprzeczyli takim doniesieniom.

Wśród szumu wokół pociągów dużych prędkości, Ahmed Munawar, profesor zarządzania transportem z Uniwersytetu Khaja Mada, powiedział, że należy podjąć poważne wysiłki, aby ludzie podróżowali pociągami dużych prędkości. Jeśli tego nie zrobi, jej koszty operacyjne przekroczą jej dochody, co zmusi rząd do subsydiowania całej operacji.

„W początkowym okresie funkcjonowania ceny biletów powinny być niższe (niż zapowiadane do tej pory wyższe ceny)” – powiedział Munawar.

Powiedział, że więcej osób przesiądzie się z pociągu Argo Barahyangan i innych środków transportu, ponieważ ceny biletów będą bardziej przystępne, a pasażerowie będą mogli cieszyć się wygodą i komfortem korzystania z pociągów dużych prędkości.

„Jeśli tak się stanie, cena biletu może wzrosnąć etapami”.

Munawar dodał, że linie łączące do i ze stacji mają kluczowe znaczenie dla uatrakcyjnienia kolei dużych prędkości, co podkreślają inni analitycy transportu i opinia publiczna.

Munawar wspomina swoje niezapomniane wrażenia z Chin i Japonii, gdzie miał łatwy dostęp do różnych środków transportu na stacjach kolei dużych prędkości w obu krajach. Pociągi były bardzo wygodne, a pasażerowie mogli od razu wsiadać do pociągów przesiadkowych, które zabierały ich do różnych części miasta.

Władze Indonezji zapewniły opinię publiczną, że pociągi dowozowe i autobusy do iz Halim są gotowe do startu. Urzędnicy powiedzieli, że w przyszłości zostanie zbudowanych więcej transportu dowozowego i stacji.

Tymczasem dyrektor zarządzający Indonezyjskiej Korporacji Transportowej, Aditya TV Laksana, zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo pasażerów pociągów dużych prędkości powinno być traktowane priorytetowo.

„W przypadku każdego środka transportu bezpieczeństwo jest najbardziej podstawowym czynnikiem” – powiedział. Zasoby ludzkie do obsługi pociągów powinny być dobrze wyszkolone.

READ  RSV: Pandemiczna „luka odpornościowa” może być przyczyną wzrostu przypadków chorób układu oddechowego, twierdzą naukowcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *