Gdy za Borisem Johnsonem nabiera rozpędu, rozpoczyna się wyścig o zostanie kolejnym premierem Wielkiej Brytanii

  • Mordant po raz pierwszy ogłosił zamiar ucieczki
  • Kandydaci muszą osiągnąć cel 100 poleconych
  • Sunak jest ulubieńcem bukmacherów
  • Zwycięzcą jest piąty premier Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu lat

LONDYN, 21 października (Reuters) – Boris Johnson nabiera rozpędu w swojej odważnej próbie powrotu na stanowisko brytyjskiego premiera, a jego koledzy są głęboko podzieleni co do potencjalnego powrotu i ostrzeżenia, że ​​może pogrążyć kraj w nowym chaosie.

Były minister obrony Benny Mordant został pierwszym kandydatem, który oficjalnie ogłosił zamiar kandydowania na kolejnego lidera Partii Konserwatywnej, ale Johnson i Rishi Sunak, niegdyś jego minister finansów, przewodzili potencjalnym rywalom, ponieważ kandydaci uzyskali poparcie przed głosowaniem w przyszłym tygodniu.

Ponieważ konserwatyści mają ogromną większość w parlamencie i są w stanie zignorować wezwania o kolejne dwa lata wyborów parlamentarnych, nowy lider partii zostanie premierem – piątym w Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu lat.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Ci, którzy chcą zastąpić Liz Truss, która wyjechała w czwartek po sześciu burzliwych tygodniach, muszą do poniedziałku otrzymać 100 nominacji od konserwatywnych prawodawców. Sam Truss zastąpił Johnsona po tym, jak został zwolniony przez swoich kolegów w lipcu.

Partia ma nadzieję, że konkurs przywróci słabnące fortuny. Jeśli teraz odbędą się wybory krajowe, sondaże sugerują, że konserwatyści będą skazani na zagładę.

Johnson nie ogłosił formalnie, że będzie kandydował, ale pięciu ministrów gabinetu opowiedziało się za nim, podczas gdy doniesienia mediów mówią, że został pierwszym kandydatem na przywódcę, który przekroczył próg startu w wyścigu przed poniedziałkowym terminem.

Według wyliczeń konserwatywnych prawodawców Reutera, Sunak ma 70 zwolenników, Johnson 37 i Mordant 20.

Byłby to niezwykły powrót dla Johnsona, który jest popularny wśród członków partii – sondaż Yougova obejmujący 3429 dorosłych w piątek wykazał, że 52% Brytyjczyków było niezadowolonych z jego powrotu na stanowisko premiera.

READ  Lewicowi millenialsi wygrali kolejne wybory prezydenckie w Chile

Konserwatywny deputowany James Duttridge powiedział, że Johnson powiedział mu, że jest na to „gotowy” i że były przywódca wróci do Wielkiej Brytanii w sobotę z wakacji na Karaibach.

Jednak niektórzy kwestionowali, czy Johnson, który opuścił urząd, porównując się do rzymskiego dyktatora, który został dwukrotnie doprowadzony do władzy, by walczyć z kryzysami, mógłby otrzymać 100 nominacji. Jego trzyletnią premierę naznaczyły skandale i zarzuty o wykroczenia.

Były przywódca konserwatystów William Hague powiedział, że powrót Johnsona był najgorszym pomysłem, jaki słyszał od prawie pół wieku jako członek partii. Powiedział, że doprowadzi to do „spirali śmierci” dla konserwatystów.

Sunak, były analityk Goldman Sachs, został ministrem finansów z powodu pandemii Covid-19 i zajął drugie miejsce za Truss w ostatnim konkursie liderów, faworyta bukmacherów, Johnsona. Mordant powraca na trzecie miejsce.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Jeśli do poniedziałku będzie tylko jeden kandydat z więcej niż 100 nominacjami od prawodawców, osoba ta zostanie ogłoszona zwycięzcą; Jeśli trzech kandydatów osiągnie próg, ustawodawcy głosują w poniedziałek, aby wyeliminować jednego kandydata, podczas gdy członkowie partii wybierają pozostałych dwóch, a zwycięzca ogłaszany jest w piątek.

Niestabilność

Truss byłby najkrócej żyjącym premierem Wielkiej Brytanii, z katastrofalnymi planami gospodarczymi.

Scena w czwartek innego niepopularnego przemówienia rezygnacyjnego premiera na Downing Street podkreśliła, jak niestabilna stała się brytyjska polityka od czasu głosowania w sprawie Brexitu w 2016 roku.

Premier Luksemburga Xavier Bettel powiedział, że opuszczenie Unii Europejskiej spowodowało niestabilność w Wielkiej Brytanii.

„Mam nadzieję, że wkrótce będą stabilni, bo nawet jeśli nie są członkami rodziny, są przyjaciółmi i sąsiadami” – powiedział dziennikarzom w Brukseli.

READ  Chicago Bears QB Justin Fields próbuje wyjaśnić swój komentarz po meczu

Johnson, twarz kampanii Brexit, poprowadził swoją partię do zwycięstwa w wyborach powszechnych w 2019 r., skłaniając wielu konserwatystów do twierdzenia, że ​​tylko on ma mandat lidera. Ale nie wszyscy uwierzyli.

„Myślę, że zakładają, że ponieważ dobrze wypadł w ostatnich wyborach, wygra następne. Ale od tego czasu wiele się zmieniło. I myślę, że jest nieuczciwy” – powiedziała 60-letnia księgowa Fiona Waldron. .

Partie opozycyjne, niektóre gazety, a nawet niektórzy konserwatywni prawodawcy wezwali do wyborów powszechnych.

Lider Partii Pracy Keir Starmer powiedział, że konserwatyści „nie mogą ponownie zareagować na swój ostatni bałagan bez zgody Brytyjczyków, pstrykając palcami i machając do ludzi na górze”.

„Nie mają mandatu, aby poddać kraj kolejnemu testowi”.

Niektórzy konserwatywni prawodawcy wezwali rówieśników do współpracy, aby uniknąć zaciętej bitwy o jednego kandydata.

Sunak, który ostrzegał, że plany fiskalne Truss zagrażają niestabilności gospodarczej, popadł w niełaskę niektórych członków partii po tym, jak pomógł wzniecić bunt przeciwko Johnsonowi.

Mordaunt jest postrzegany jako nowa twarz, ale niesprawdzona.

Następny prezydent dostanie recesji gospodarczej, ze stopami procentowymi i inflacją powyżej 10%, a miliony ludzi zmierzą się z kryzysem kosztów życia.

Badania z piątku pokazały, że ponuro brytyjscy kupujący ograniczają wydatki, podczas gdy dane dotyczące pożyczek publicznych były gorsze niż oczekiwano, co podkreśla wyzwania gospodarcze. Rzeczniczka Truss powiedziała, że ​​jego następca 31 października zdecyduje, czy kontynuować planowany plan finansowy.

Ktokolwiek przejmie dowodzenie, będzie musiał wspiąć się na górę, aby przywrócić reputację drużyny.

„To, czy zmiana lidera wystarczy, aby naprawdę uwiarygodnić konserwatystów, jest z pewnością wysoce dyskusyjne” – powiedział LBC politolog John Curtis.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Williama Jamesa, Muviji M, Sachina Ravikumara, Alistaira Smouta, Farooqa Sulaimana i Williama Schomberga w Londynie oraz Johna Chalmersa w Brukseli; Montaż: Catherine Evans, Alistair Bell i Rosalba O’Brien

READ  Mead Lough, piosenkarz i aktor „Bad Out of Hell”, zmarł w wieku 74 lat

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *