Graham prosi Sąd Najwyższy o interwencję po orzeczeniu wyborczym

Kolumbia, SC (AP) — amerykański senator Lindsey Graham piątek zapytał Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych Interweniować po zeznaniach nakazu sądu niższej instancji Przed specjalną ławą przysięgłych badającą, czy ówczesny prezydent Donald Trump i inni nielegalnie próbowali wpłynąć na wybory w Gruzji w 2020 roku.

W dokumentach sądowych prawnicy Grahama, czołowego sojusznika Trumpa, starali się zablokować jego potencjalne zeznania, ponieważ nadal odwołują się od nakazu stawienia się przed specjalną ławą przysięgłych hrabstwa Fulton.

Biuro Grahama określiło zgłoszenie Republikanów z Karoliny Południowej jako próbę „ochrony konstytucji i instytucjonalnych interesów Senatu”. Orzeczenie sądu niższej instancji mówi, że urząd Grahama „znacząco ograniczy zdolność senatorów do zbierania informacji w związku z wykonywaniem ich pracy”.

Postępowanie prawne jest ostatnim w toczącej się walce Grahama Aby zapobiec jego zeznaniom w sprawie o wspólników i współpracowników byłego prezydenta. Niektórzy pojawili się już przed specjalną wielką ławą przysięgłych, w tym były burmistrz Nowego Jorku i prawnik Trumpa Rudy Giuliani. – Na rozprawie stwierdzono, że może zostać postawiony w stan oskarżenia – mecenas John Eastman oraz Kenneth Chesbro i były doradca Białego Domu Pat Cipollone.

Dokumenty zostały złożone w celu uzyskania zeznań od innych, w tym byłego szefa sztabu Białego Domu Marka MeadowsaByły doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn i były mówca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Newt Gingrich.

Graham, czterokadencja senatora, który wygrał reelekcję w 2020 roku, został po raz pierwszy wezwany do sądu w lipcu. Prokurator okręgowy hrabstwa Fulton Fannie Willis wszczęła dochodzenie wkrótce po upublicznieniu nagrania rozmowy telefonicznej między Trumpem a sekretarzem stanu Gruzji, Bradem Raffensbergerem ze stycznia 2021 roku. W tym wezwaniu Trump zasugerował, że Raffensberger mógłby „znaleźć” głosy potrzebne do przezwyciężenia niewielkiej straty z demokratą Joe Bidenem.

READ  Bengal wygrywa pierwsze play-offy 31 lat po błędzie gwizdka przeciwko Raiders | NFL

Willis chce zapytać Grahama o dwa telefony, które wykonał z Raffensbergerem i jego personelem w ciągu kilku tygodni po wyborach.

Podczas tych rozmów Graham „opowiedział o pewnych głosowaniach nieobecnych oddanych w Gruzji w celu zbadania możliwości wyniku korzystniejszego dla byłego prezydenta Donalda Trumpa” – napisał Willis we wniosku, aby wymusić na nim zeznania.

Graham „odniósł się do zarzutów powszechnego oszustwa wyborczego w wyborach w listopadzie 2020 r. w Gruzji, co jest zgodne z publicznymi oświadczeniami opublikowanymi przez znane podmioty powiązane z kampanią Trumpa” – napisał. Na przesłuchaniu w zeszłym miesiącu Graham powiedział, że może to zapewnić wgląd w zakres wspólnych wysiłków mających na celu wpłynięcie na wyniki.

Raffensberger powiedział, że potraktował pytanie Grahama o nieobecne karty do głosowania jako sugestię wyrzucenia legalnie oddanych kart do głosowania. Graham odrzucił to wyjaśnienie jako „śmieszne”. Graham twierdził również, że połączenie było chronione, ponieważ zadawał pytania, aby poinformować o wyborach w 2020 r. i jego decyzjach dotyczących głosowania w celu certyfikacji przyszłego ustawodawstwa.

Graham zakwestionował swoje wezwanie do sądu federalnego, ale sędzia odmówił jego odrzucenia. Graham odwołał się do 11. Okręgowego Sądu Apelacyjnego USA, a panel trzech sędziów orzekł na korzyść Willisa w czwartek. Graham może odwołać się do pełnego sądu.

Prawnicy Grahama przekonywali, że klauzula przemówienia lub debaty w KonstytucjiChroni członków Kongresu przed koniecznością odpowiadania na pytania dotyczące działalności legislacyjnej oraz przed składaniem zeznań.

Grahama reprezentował były radca prawny Białego Domu Don McCann, który jest uwikłany w długą batalię sądową o wezwanie do Kongresu o jego własne zeznania związane ze śledztwem specjalnego adwokata Roberta Muellera w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 roku. Po latach wymiany zdań obie strony doszły do ​​porozumienia, a McCann odpowiadał na pytania śledczych na prywatnej sesji.

READ  Lotnisko na Bali to parking

Wniosek Grahama w piątek został wysłany do sędziego Clarence’a Thomasa, który zajmuje się apelami nadzwyczajnymi z Georgii i kilku południowych stanów. Tomasz może działać samodzielnie lub skierować sprawę do pełnego sądu.

Prawnicy Trumpa złożyli niedawno skargę do Sądu Najwyższego przeciwko Thomasowi, prosząc Sąd Najwyższy o wszczęcie prawnej batalii o tajne dokumenty skonfiskowane podczas nalotu FBI na posiadłość Trumpa na Florydzie.

6 stycznia 2021 r. Thomas, jedyny członek sądu, który głosował przeciwko umożliwieniu komisji Izby śledczej badającej zamieszki w Kapitolu uzyskania danych Trumpa, został wcześniej zbadany w związku z głosowaniem w innej sprawie z dossier Trumpa. Narodowa Administracja Archiwów i Akt.

Żona Thomasa, Virginia „Ginny” ThomasKonserwatywny działacz i zagorzały zwolennik Trumpa, wziął udział w wiecu „Stop the Steel” 6 stycznia w Oval i napisał do Meadows w tygodniach po wyborach, zachęcając go do obalenia zwycięstwa Bidena i utrzymania Trumpa na stanowisku.

Skontaktował się również z prawodawcami w Arizonie i Wisconsin W ciągu kilku tygodni po wyborach nie pojawiły się żadne dowody na to, że kontaktował się z przedstawicielami Gruzji. Thomas udzielił niedawno wywiadu Komisji Izby Reprezentantów badającej zamieszki z 6 stycznia i obstawał przy fałszywym twierdzeniu. Oszustwa w wyborach 2020 skłoniły wielu urzędników federalnych i lokalnych, długą listę sądów, wysokich rangą byłych pracowników kampanii, a nawet własnego prokuratora generalnego Trumpa do stwierdzenia, że ​​nie ma dowodów na masowe oszustwo.

___

Z Meg Kinnard można się skontaktować pod adresem http://twitter.com/MegKinnardAP

___

Mark Sherman z Waszyngtonu przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *