Zyski Goldmana ucierpiały w wyniku słabego handlu i rosnących kosztów; Akcje spadają

18 stycznia (Reuters) – Akcje Goldman Sachs Group (GSN) Główny bank inwestycyjny Wall Street spadł we wtorek aż o 8%, ponieważ nie spełnił kwartalnych oczekiwań dotyczących zysków, tłumiąc słabe zyski handlowe i rosnące koszty.

Krach giełdowy doprowadził Goldman do najgorszego jednodniowego pokazu od czerwca 2020 r., kiedy to obniżył swoją wartość rynkową o około 10 miliardów dolarów i zakończył się w piątek.

Zwroty banków w czwartym kwartale ucierpiały z powodu niższych wolumenów obrotu, ponieważ Rezerwa Federalna spowolniła przejmowanie aktywów 18 miesięcy później, zastrzykując gotówkę na rynki kapitałowe w celu złagodzenia skutków epidemii rządów 19-tych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Ponieważ klienci kupowali i sprzedawali coraz więcej akcji i papierów wartościowych oraz dostosowywali swoje portfele do zmieniającego się otoczenia gospodarczego, interwencja banku centralnego zachęcała do aktywności handlowej. Jednak wyniki największych amerykańskich banków za czwarty kwartał pokazują, że sytuacja rynkowa wraca do bardziej normalnego poziomu. Czytaj więcej

Skupiając się na swoich rynkach kapitałowych, Goldman był jednym z głównych beneficjentów zmienności rynku od marca 2020 r., umożliwiając stabilne zyski i inwestorom giełdowym cieszenie się najlepszym okresem od czasu kryzysu finansowego 2007-09.

Jednak przychody z globalnego rynku spadły o 7% w czwartym kwartale do prawie 4 miliardów dolarów, co jest spadkiem zarówno w akcjach, jak i przychodach z transakcji o stałym dochodzie w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Goldman Sachs miał niesamowity rekordowy rok, ale krok na kwartał” – powiedział David Hendler, analityk w Viola Risk Advisors.

Od czasu przejęcia Lloyda Blankfeina w 2018 roku, dyrektor generalny Goldman, David Solomon, starał się zdywersyfikować przychody banku, aby bardziej skoncentrować się na przewidywalnych strumieniach przychodów, takich jak bankowość konsumencka, zarządzanie majątkiem i aktywami. Strategia ta ma na celu zmniejszenie zaufania banku do firm, które koncentrują się na nieprzewidywalnych rynkach kapitałowych.

READ  Daj dobry przykład życia w różnorodności: Jokowi dla chrześcijan

Jednak globalny segment rynku banku, który obejmuje jego działalność handlową, odpowiadał za ponad jedną trzecią jego przychodów w ubiegłym roku.

Oprócz recesji handlowej, Goldman został sparaliżowany przez 23-procentowy wzrost kosztów operacyjnych, odzwierciedlający głównie wyższe koszty wynagrodzeń i świadczeń.

Inflacja płac sparaliżowała zyski banków, ponieważ czołowe banki z Wall Street, zwłaszcza w ciągu ostatniego roku, podniosły pensje młodszych bankierów, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty.

Analityk Oppenheimera, Chris Kodowski, wyraził zdziwienie, że stopa zwrotu Goldmana, która mierzy stopę, po której bank jest odkładany na płacenie pracownikom, wzrosła kwartalnie.

Logo Goldman Sachs pojawia się na giełdzie nowojorskiej (NYSE) 17 listopada 2021 r. w Nowym Jorku. REUTERS / Andrew Kelly

„Po raz pierwszy uwzględniliśmy akcje, których wskaźnik wzrósł z III do IV kwartału” – powiedział.

Goldman tradycyjnie był jednym z najlepiej płacących banków.

„Naszą filozofią jest płacenie za wyniki i jesteśmy zobowiązani do nagradzania najlepszych talentów w konkurencyjnym środowisku pracy” — powiedziała analitykom Denise Coleman, dyrektor finansowy, podczas telekonferencji.

Przez cały rok stopa wynagrodzenia Goldmana była o 30 punktów bazowych i 30% niższa niż w roku poprzednim.

W zeszłym tygodniu najwyższe kierownictwo JPMorgan Chase (JPMN), Największy bank w kraju odnotował podobnie wysokie wydatki w czwartym kwartale, a jego udziały spadły o 6%. Czytaj więcej

Ból komercyjny

Podobnie jak jego rywale, bank inwestycyjny Goldmana, będący w recesji handlowej, zwiększył przychody o 45% do 3,8 miliarda dolarów, ponieważ jego najlepsi producenci deszczów pobierali opłaty rejestracyjne, doradzając przy niektórych dużych połączeniach i wczesnych ofertach publicznych.

Solomon powiedział analitykom, że bankowość inwestycyjna banku była silna do 2022 roku.

Solomon przyznał, że ubiegły rok był wyjątkowy pod względem aktywności handlowej klientów, ale powiedział, że spodziewa się większej zmienności rynku w 2022 niż zwykle.

„Poziomy operacyjne, będąc w bardzo nietypowym środowisku makro, będą rozsądne, gdy rozpocznie się w tym roku” – powiedział analitykom. „Wciąż panuje duża niestabilność wokół epidemii”.

READ  Indonezyjskie lotnisko Sam Ratulangi zostało tymczasowo zamknięte po erupcji wulkanu Xinhua

Kierownictwo powiedziało, że bank spodziewa się utrzymać wzrost udziału w rynku poprzez swoją działalność handlową, nawet gdy środowisko rynkowe powróci do normy.

Zysk Goldmana spadł do 3,4 miliarda dolarów z 4,4 miliarda dolarów rok wcześniej.

Zysk na akcję spadł do 10,81 USD z 12,08 USD w roku poprzednim. Według danych Refinitiv analitycy spodziewali się średniego zwrotu w wysokości 11,76 USD na akcję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Nike Nishant w Bangalore i Matta Schaffhama w Nowym Jorku; Napisane przez Anirbana Sena i Matta Schuckhama; Montaż przez Arun Coeur i Nick Jiminski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *