Pierwsze zdjęcia zniszczeń wywołanych erupcją wulkanu Tonga pokazują społeczności pokryte gęstym popiołem

Zdjęcia lotnicze opublikowane przez Siły Obronne Nowej Zelandii z centralnych hawajskich wysp Tonga pokazują szare, pokryte popiołem drzewa, domy i pola. Wulkan pod morzem Hanga-Tonga-Hunga-Ha’boy Gdy wybuchł w sobotę, fale tsunami uderzyły w Pacyfik.

Na głównej wyspie Tonga, w stołecznej dzielnicy Kolofo, zdjęcia satelitarne pokazują podobny scenariusz, z drzewami i domami całkowicie przykrytymi gruzem wulkanicznym. Wydaje się, że niektóre budynki się zawaliły, a pracownicy organizacji humanitarnych są obecnie zaniepokojeni zanieczyszczeniem wody i bezpieczeństwem żywnościowym w dzielnicy.

W tę i z powrotem: SZdjęcia satelitarne głównego portu w Nokuoloba, stolicy Tonga, pokazują wpływ potężnej erupcji wulkanu i tsunami.

Ale gdy potwierdzono pierwsze ofiary katastrofy naturalnej Tonga i kontynuowano działania ratunkowe, pracownicy organizacji humanitarnych ostrzegli, że prawdziwy rozmiar zniszczeń nie jest znany. Katastrofa poważnie ucierpiała na komunikacji – niektóre małe wyspy zostały całkowicie odcięte.

Alexander Mathews, dyrektor Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Krzyża, powiedział, że oprócz popiołów doszło do „ogromnych zniszczeń wybrzeża w wyniku fali tsunami”.

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni nisko położonymi wyspami w pobliżu erupcji” – dodał. „W tej chwili wiemy bardzo mało”.

Według urzędników z kilku krajów-darczyńców pomoc humanitarna dla tego kraju została utrudniona przez popioły na pasie startowym stołecznego lotniska.

Nowa Zelandia wyśle ​​we wtorek dwa okręty Royal Navy do innego kraju wyspiarskiego na Pacyfiku, powiedziała w oświadczeniu minister obrony kraju Beanie Henare, dodając, że dotarcie do Tonga zajmie trzy dni.

Beanie powiedział, że dwa statki – w tym HMNZS Wellington i HMNZS Aotearoa – będą przewozić helikopter Seaspride oraz zaopatrzenie humanitarne i pomoc w przypadku katastrof.

„W tej sytuacji woda jest dla Tonga najwyższym priorytetem, a HMNZS Aotearoa może przewozić 250 000 litrów, a zakład odsalania może produkować 70 000 litrów dziennie” – dodał.

Widok z lotu ptaka samolotu P-3K2 Orion Surveillance pokazuje duży opad popiołu 17 stycznia 2022 r. w Nomuka, Tonga.

Znaczące zniszczenia zostały zgłoszone w całej Tonga, gdzie mieszka ponad 100 000 ludzi, z których większość mieszka na głównej wyspie Tongatabu. Według Shyrany Ali, dyrektor generalnej Save the Children Fiji, co najmniej 100 domów na całym archipelagu zostało uszkodzonych, a co najmniej 50 całkowicie zniszczonych. Dodał jednak, że liczba ta może wzrosnąć, gdy ratownicy będą pracować nad przywróceniem połączeń komunikacyjnych.

READ  Tamar Hamlin ponownie dołącza do zespołu Buffalo Bills 12 dni po zawale serca

„To wyjątkowy kryzys, z którym mamy do czynienia z powodu braku komunikacji… Największym wyzwaniem na tym etapie jest uzyskanie szczegółowych informacji od władz i Tonga” – powiedział Ali, dodając, że spodziewają się niedoborów wody. W nadchodzących dniach.

Ważny podwodny kabel komunikacyjny łączący Tonga z Fidżi został uszkodzony i oczekuje się, że naprawy rozpoczną się dopiero 1 lutego.

„Ten kabel jest niezbędny dla Tonga, aby mieć wszystkie połączenia cyfrowe z resztą świata” – powiedział we wtorek Dean Weverka, dyrektor ds. technologii i wiceprezes ds. operacyjnych w South Cross Cables.

Na zdjęciu satelitarnym wykonanym 15 stycznia 2022 r. można zobaczyć podwodną erupcję wulkanu w Tonga, która wywołała alarm tsunami dla kilku krajów wyspiarskich na południowym Pacyfiku.

Zgony w Tonga

Co najmniej dwie osoby, w tym obywatel brytyjski, zginęły w Tonga, gdy fale tsunami uderzyły w wybrzeże, zalewając osiedla mieszkaniowe i odcinając prąd.

Ciało Brytyjki Angeli Clover zostało znalezione po tym, jak została porwana przez fale, powiedział jej brat Nick Ellini w poniedziałkowym oświadczeniu.

50-letnia Clover, która mieszka z mężem w stolicy Nuku’aloba i prowadzi organizację charytatywną na rzecz dobrostanu zwierząt, próbowała ratować swoje psy, gdy uderzyły fale, powiedział Elini.

„To było marzenie Angeli, aby pływać z wielorybami i to Tonga dał jej możliwość spełnienia tych marzeń” – powiedział Ellini.

Według ekspertów erupcja Hanga Tonga-Hunga Habai w sobotę może być największą erupcją wulkanu odnotowaną od erupcji Pinatubo na Filipinach w 1991 roku.

Zdjęcia i filmy natychmiast zamieszczone w mediach społecznościowych pokazywały ludzi uciekających przed tsunami, a popołudniowe niebo było już ciemne od szarej chmury. Łodzie i duże głazy wyrzuciły na brzeg w Nuku’aloba, uszkadzając sklepy na wybrzeżu.

Fale tsunami były odczuwalne Tysiące mil Daleko na zachodnim wybrzeżu Hawajów, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Peruwiańska policja państwowa poinformowała w niedzielę, że co najmniej dwie osoby zginęły w Peru z powodu „dziwnych fal”.

Ta erupcja wulkanu znajduje się na aktywnym Pacyficznym Pierścieniu Ognia, około 65 kilometrów (40 mil) na północ od stolicy Tonga.

READ  Skandal telekomunikacyjny w Indonezji toczy się wokół manipulacji wyborczych - Asia Times

Działa od 20 grudnia, ale został uznany za nieaktywny 11 stycznia, według spółki zależnej CNN Radio New Zealand.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *