Boris Johnson wrócił do Anglii, próbując dokonać szybkiego powrotu politycznego

  • Johnson został w tym roku zmuszony do opuszczenia urzędu
  • Kandydaci na premiera potrzebują nominacji 100 ustawodawców
  • Sunak jest ulubieńcem bukmacherów, a następnie Johnson
  • Rozejm zakończył się po tym, jak polityka wywołała zawirowania na rynku

LONDYN, 22 października (Reuters) – Boris Johnson wrócił do Wielkiej Brytanii w sobotę, rozważając odważną ofertę wygrania drugiej kadencji jako premier kilka tygodni po tym, jak został zmuszony do rezygnacji, ostrzegali niektórzy koledzy. .

Potencjalni kandydaci do zastąpienia premier Liz Truss, która odeszła w czwartek po sześciu tygodniach urzędowania, spędzili pracowity weekend na lobbingu, aby zdobyć wystarczającą liczbę nominacji, aby wziąć udział w wyścigu o przywództwo przed poniedziałkowym terminem.

Johnson, który był na wakacjach na Karaibach, kiedy Truss zrezygnował, nie skomentował publicznie oferty swojej dawnej pracy. Ma poparcie kilkudziesięciu konserwatywnych prawodawców, ale do rozważenia potrzebuje 100 skierowań.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Minister handlu James Duttridge powiedział w piątek, że Johnson powiedział mu, że jest „gotowy na to”. Johnson miał w sobotę 100 nominacji, chociaż Reuters ocenia go na 40, podczas gdy były minister finansów Rishi Sunak, obecnie faworyt bukmacherów, przekroczył 100.

Były minister obrony Benny Mordant jest jedynym, który oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę, chociaż Reuters ustalił, że do tej pory otrzymał tylko 22 nominacje przed poniedziałkowym terminem 1300 GMT.

Kolejny premier, który w ciągu czterech lat będzie przechodził z rąk do rąk trzy razy, stanie przed ogromną skrzynką odbiorczą, gdy plany gospodarcze Truss uderzyły w rynki obligacji, podniosły koszty pożyczek rządowych i zwiększyły presję na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, które już zmagają się z wydatkami. Kryzys życiowy.

Według reportera Sky News na pokładzie lotu do Londynu w sobotę rano, Johnson był wyśmiewany przez niektórych pasażerów podczas lotu do Wielkiej Brytanii.

READ  Biden nominuje trzech nowych urzędników banku centralnego

Ubrany w ciemną kurtkę i plecak Johnson machał do fotografów na londyńskim lotnisku Gatwick.

Byłby to szokujący powrót dla byłego dziennikarza i byłego burmistrza Londynu, który opuścił Downing Street i powiedział, że koledzy ustawodawcy „w połowie zmienili zasady”, aby uniemożliwić mu odbycie pełnej kadencji.

polaryzacja

Perspektywa kolejnego premiera Johnsona jest kwestią polaryzującą dla wielu członków Partii Konserwatywnej, głęboko podzielonej po czterech premierach w ciągu sześciu lat.

Dla niektórych konserwatywnych prawodawców Johnson jest zwycięzcą głosów, przyciągając uwagę całego kraju swoim popularnym wizerunkiem i dynamicznym optymizmem. Dla innych jest postacią toksyczną, która z trudem utrzyma imprezę razem.

Były minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedział: „Jego stary szef ma mandat do przedstawienia naszego manifestu wyborczego i udowodnił, że osiąga dobre wyniki”.

Inny konserwatywny deputowany, Andrew Bridgen, powiedział, że może zrezygnować z pracy w komisji parlamentarnej, jeśli Johnson wróci i powie konserwatystom, by nie tworzyli „kultu osobowości” Johnsona.

Były przywódca konserwatystów William Hague powiedział, że powrót Johnsona doprowadzi do „spirali śmierci” dla partii.

Jeśli Johnson zdobędzie wystarczającą liczbę nominacji, może zmierzyć się z Sunakiem, który w lipcu zrezygnował z funkcji ministra finansów, mówiąc, że jego były szef nie był w stanie podejmować trudnych decyzji.

Johnson jest obecnie objęty dochodzeniem przez parlamentarną Komisję ds. Przywilejów, aby ustalić, czy okłamał Izbę Gmin w sprawie partii łamiących blokady. Oczekuje się, że ministrowie, którzy świadomie wprowadzają Parlament w błąd, ustąpią.

Konkurs został przyspieszony i trwa tylko tydzień. Zgodnie z przepisami, tylko trzech kandydatów może uzyskać pierwsze głosowanie ustawodawców w poniedziałek po południu, a dwóch ostatnich będzie głosowanych w piątek, ograniczonych do 170 000 zarejestrowanych członków Partii Konserwatywnej.

READ  Nick Kyrgios pokonuje Daniila Miedwiediewa i awansuje do US Open w ostatnich ósemkach | US Open Tenis 2022

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Andrew MacAskill; Dodatkowy raport Henry Nicholsa; Montaż przez Edmunda Blaira i Christinę Fincher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *