W dotkniętym Covidem Pekinie domy pogrzebowe z chorymi pracownikami walczą o utrzymanie się na powierzchni

PEKIN/SZANGHAJ, 17 grudnia (Reuters) – Domy pogrzebowe w Pekinie, liczącej 22 miliony osób stolicy Chin dotkniętej Covidem, zostały w sobotę przytłoczone wezwaniami do usług pogrzebowych i kremacyjnych. Chory.

Chiny nagle zmieniły swoje protokoły zarządzania COVID tydzień temu, pośród bezprecedensowych protestów publicznych przeciwko polityce zero-covidowej prezydenta Xi Jinpinga po ogłoszeniu, że szczep Omicron osłabł.

Z dala od niekończących się testów, blokad i ciężkich ograniczeń w podróżowaniu, Chiny ponownie dołączają do ponownie otwartego świata, aby żyć z Covid.

Chiny powiedziały 1,4 miliarda mieszkańców Chin, aby zajęli się łagodnymi objawami w domu, chyba że objawy staną się poważne, ponieważ miasta w całych Chinach przygotowują się do pierwszych wybuchów epidemii.

W Pekinie, grudzień Nie zgłoszono żadnych zgonów Covid od czasu zmiany polityki 7 stycznia, kiedy chorzy pracownicy uderzyli w restauracje i firmy kurierskie świadczące usługi dla kilkunastu domów pogrzebowych.

„Mamy teraz mniej samochodów i pracowników” – powiedział Reuterowi pracownik Miyun Funeral Home, dodając, że popyt na usługi kremacyjne rośnie.

„Mamy kilku pracowników, którzy uzyskali pozytywny wynik testu”.

Nie było od razu jasne, czy walka o zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na kremacje była spowodowana wzrostem liczby zgonów związanych z Covid-19.

W domu pogrzebowym Huairou ciało musiało czekać trzy dni, zanim mogło zostać poddane kremacji, powiedział pracownik.

„Możesz sam przywieźć tu ciało, ostatnio było tłoczno” – powiedział kelner.

Chińska Komisja Zdrowia po raz ostatni zgłosiła zgony Covid 3 grudnia. Stolica Chin po raz ostatni odnotowała śmierć 23 listopada.

Jednak szanowana chińska agencja informacyjna Caixin poinformowała w piątek, że dwóch wysokich rangą dziennikarzy państwowych zmarło na COVID-19 w Pekinie, co jest jednym z pierwszych znanych zgonów od czasu, gdy Chiny zniosły politykę zerowej COVID-19. W sobotę Caixin poinformował, że 23-letni student medycyny w Syczuanie zmarł na Covid 14 grudnia.

READ  Tom Hanks i Tina Fey SNL finały Govt-Sticken 2021

Jednak Narodowa Komisja Zdrowia w sobotę nie zgłosiła żadnych zmian w oficjalnej liczbie ofiar śmiertelnych COVID, która wynosi 5235 osób.

Według amerykańskiego Institute of Health Metrics and Evaluation (IHME) nagłe zniesienie skrajnej polityki Chin może spowodować ponad milion zgonów do 2023 roku.

Wu Junyu, wybitny chiński epidemiolog, powiedział w sobotę, że 250 000 ludzi zmarłoby w Chinach do 3 stycznia tego roku, gdyby te zasady zostały zniesione wcześniej.

Od 5 grudnia odsetek ciężko lub krytycznie chorych pacjentów z Covid spadł do 0,18% zgłoszonych przypadków z 3,32% w zeszłym roku i 16,47% w 2020 r., powiedział Wu.

To pokazuje, że śmiertelność w Chinach stopniowo spada, powiedział bez rozwijania.

Nie jest jasne, czy odsetek osób ciężko chorych zmienił się od 5 grudnia. Rutynowe testy PCR i obowiązkowe zgłaszanie przypadków zostały anulowane 7 grudnia.

„Zwykłe zgony”

„Tutaj są długie kolejki” – powiedział pracownik Domu Pogrzebowego Dongjiao.

„Normalne zgony” – powiedział pracownik, zapytany, czy zgony były związane z Covid.

Brak zgłoszonych zgonów Covid w ciągu ostatnich 10 dni wywołał debatę w mediach społecznościowych na temat ujawniania danych, napędzaną brakiem statystyk dotyczących liczby osób przyjętych do szpitala i liczby osób ciężko chorych.

„Dlaczego nie możemy znaleźć tych liczb? Co się dzieje? Nie obliczają ich ani nie zgłaszają?” Internauta zadał pytanie na chińskim portalu społecznościowym.

Chiny przestały publikować przypadki bezobjawowe od środy, co utrudnia dokładne obliczenie całkowitej liczby ze względu na brak testów PCR wśród osób bez objawów.

Oficjalne dane stały się niewiarygodnym przewodnikiem, ponieważ w całym kraju przeprowadza się mniej testów po złagodzeniu zasad zero-covid.

W mieście Szanghaj, około 1000 km (620 mil) na południe od Pekinu, lokalni urzędnicy ds. edukacji poinformowali w sobotę, że większość szkół będzie prowadzić zajęcia online od poniedziałku, aby poradzić sobie z pogarszającymi się infekcjami COVID w Chinach.

READ  Akcje Snapa spadły o 30%, gdy firma zmniejszyła przychody

Na znak zbliżającego się kryzysu kadrowego, Shanghai Disney Resort powiedział w sobotę, że oferty rozrywkowe mogą zostać zredukowane do mniejszej liczby pracowników, chociaż park rozrywki nadal działa normalnie.

Sprawozdania Ryana Wu z Pekinu i Winnie Zhu z Szanghaju, z dodatkowymi sprawozdaniami Jindonga Zhanga; Montaż autorstwa Toma Hogue’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *