Trumna królowej Elżbiety leży w katedrze St Giles, króla Karola w Szkocji

EDYNBURG, Szkocja — Na długo zanim zobaczysz kostnicę i trumnę wykonaną z angielskiego dębu ozdobioną szkockim osetem i wrzosem — słyszysz dźwięk końskich kopyt na brukowanych ulicach Royal Mile.

Stare Miasto w Edynburgu zazwyczaj nie jest spokojnym miejscem – tętni życiem, jest turystyczne i często trochę niepewne na nogach. Ale tego popołudnia, pod błękitnym niebem, było słońce. Tłum pochylił się do przodu na odgłos koni.

W dostojnej procesji ujrzeli karawan Mercedes-Benz eskortowany przez ochroniarza króla do Szkocji, a za nim głównych żałobników: czworo dzieci królowej Elżbiety II. Trzech było w strojach wojskowych, w tym król Karol III w mundurze admirała. Książę Andrzej nosił żakiet – już nie pracujący królewski, często wygnany przez skandal, ale wciąż obecny.

AKTUALNOŚCI NA ŻYWO: Szkoci oddają hołd, gdy trumna królowej spoczywa w Edynburgu

Ludzie w większości milczeli, trzymając smartfony w górze. Samotny awanturnik, który obraził Andrew, został wycofany i aresztowany za zakłócanie spokoju. Niektórzy w tłumie krzyczeli: „Niech Bóg błogosławi króla!” Oni krzyczeli. i „Boże chroń króla!”

W tym momencie Szkocja przyjęła swoją „królową Szkotów”.

Ale pytanie o jego śmierć jest co dalej?

Nie ma wątpliwości, że brytyjska rodzina królewska ma bardzo bliskie związki ze Szkocją, a królowa jest głęboko szanowana przez większość tutejszych ludzi.

Nadal. Szkoci mają złożone uczucia dotyczące monarchii i tego, czy Szkocja powinna pozostać niezależna – czy też republiką bez dziedzicznych rodzin królewskich. Gdy w poniedziałek trumna królowej wędrowała z Pałacu Holyroodhouse do katedry St Giles, nowy monarcha przemawiał do Parlamentu Szkockiego i emocje były tutaj niskie.

Wewnątrz St Giles, ks. Ian Greenshields oddał hołd miłości królowej do zamku Balmoral, gdzie była „szanowana jako sąsiadka i przyjaciółka, a latem znajdowała siłę i orzeźwienie”.

Królowa cieszyła się swoją królewską posiadłością o powierzchni 50 000 akrów w szkockich górach, gdzie spędza wakacje. Rodzina królowej nazywała ją „szczęśliwym miejscem”. To tam odprawiła swoje ostatnie obrzędy – Mianowany na 15. premiera, Liz Dress, w zeszłym tygodniu. I Ona tam umarła W czwartek w wieku 96 lat.

READ  Najpierw w CNN: amerykański wywiad wskazuje na posunięcie Rosji w celu usprawiedliwienia inwazji na Ukrainę

„Kochała Szkocję. Uwielbiała to” – powiedziała 34-letnia urzędniczka podatków Hayley Wilson, która czekała w godzinnej kolejce, aby zobaczyć trumnę królowej w katedrze. „Balmoral, kochała dudy. Uwielbiała plener i krajobrazy. Kochała Szkocję. To dużo znaczy. „

Wilson miał 18 miesięcy, kiedy po raz pierwszy spotkał Sovereign. Królowa, która była w kościele na Wielkanoc, chciała, aby jej matka opowiedziała, jak „kołysała” małą Hayley. Wilson opisał Elżbietę II jako „Królową Szkocji”.

Nowy monarcha ma również głębokie powiązania ze Szkocją. Uczęszczał do szkoły z internatem w Gordonstoun, gdzie panowały zimne prysznice, zastraszanie i intensywna nauka, której przypisuje się uczenie go o ciężkiej pracy. Założył Princely Trust i Center for Sustainability w Dumfries House w Szkocji.

Karol posiadał kilka tytułów w Szkocji przed wstąpieniem na tron.

Jest wygodny nawet w kilcie.

Król Karol III przemawia do Parlamentu po raz pierwszy jako monarcha

Charles miał na sobie szkocką kratę i jaskrawoczerwone skarpetki podczas poniedziałkowej wycieczki po narodach Wielkiej Brytanii w Szkockim Parlamencie.

Król Karol III przemawia w Parlamencie Szkocji 12 września, po procesji z trumną swojej matki, królowej Elżbiety II, do katedry St Giles. (Wideo: Reuters)

„Królowa, podobnie jak wiele pokoleń naszej rodziny przed nią, znalazła schronienie i dom w górach tej ziemi iw sercach jej mieszkańców” – powiedział.

Linia królewska wywodzi się od Jakuba VI ze Szkocji, który zastąpił Elżbietę I w XVI wieku za czasów Williama Szekspira.

Charles cytował Szekspira, przemawiając wcześniej tego dnia do obu izb brytyjskiego parlamentu w Westminsterze. Ale w Szkocji pożyczył od poety Roberta Burnsa, którego matka była królową: „Przyjaciel człowieka, przyjaciel prawdy; Przyjaciel wieku, przewodnik młodości.”

Pierwsza minister Szkocji, Nicola Sturgeon, powiedziała królowi, że czule pamięta grille rodziny królewskiej w zamku Balmoral, a grillem przejął jej zmarły ojciec, książę Filip. Przypomina sobie czasy, gdy jeden z corgi królowej przeżuł latarnię w zamku – chociaż światła były włączone, pies był nietknięty.

READ  RI i Wietnam będą wspierać współpracę w zakresie rybołówstwa w regionie: Minister
Premier Nicola Sturgeon rozmawiała ze szkockim parlamentem i królem Karolem III o swoich wspomnieniach o królowej, w tym o zobaczeniu jej po raz pierwszy. (Wideo: Reuters)

Sturgeon nazwał królową „prawdziwym i zagorzałym przyjacielem” swojego narodu i „nieodłącznym elementem historii Szkocji”. Sturgeon zobowiązał się do lojalności swojego rządu wobec króla.

Kondolencje były również ciepłe od szkockich przywódców partii republikańskich, takich jak Zieloni.

Ale wśród tysięcy, którzy ustawili się na ulicach Edynburga, aby zobaczyć trumnę królowej, było wielu, którzy wyrażali podwójną lojalność.

Sophie Campbell, 63-letnia emerytowana sprzedawczyni, powiedziała, że ​​z zadowoleniem przyjęła, że ​​Szkocja staje się niepodległym krajem. „Byłoby to najlepsze z obu światów” – powiedział. „Stare i nowe”.

Campbell powiedział, że wielu Szkotów nie miało problemu z monarchią. „Są częścią naszej historii”. Ale wyjaśnił: „Ludzie w Szkocji mają problemy z Brytyjczykami” z Borisem Johnsonem i elitami rządzącymi w Londynie.

Daniel Wincott, profesor prawa i społeczeństwa na Cardiff University, powiedział w zeszłym tygodniu, że chociaż przywódcy proniepodległościowej Szkockiej Partii Narodowej wygłaszali pełne szacunku komentarze i „komplementy dla królowej”, mógł sobie to tylko przez jakiś czas wyobrażać. „Zejście się razem” po śmierci królowej, więzy łączące Wielką Brytanię „mogą zostać rozwiązane”.

Podczas referendum niepodległościowego w 2014 r., w którym Szkocja odrzuciła opuszczenie unii, przywódcy SNP jasno powiedzieli, że każdy nowo utworzony kraj zachowa monarchę jako głowę państwa.

Wicepremier Szkocji John Swinney, przywódca SNP, powtórzył w poniedziałek dla radia BBC swoją obietnicę, że „Jego Królewska Mość będzie głową państwa niepodległej Szkocji”.

Powiedział: „Będziemy nadal się kłócić”.

Nie wszyscy się zgadzają. Liderzy partii Zielonych i Alfa w Szkocji mówią, że po uzyskaniu niepodległości chcą oderwać się od monarchii.

Ważna ankieta w maju dla think tanku brytyjska przyszłośćW Szkocji 45 procent chciało zachować monarchię, a 36 procent twierdziło, że koniec panowania królowej to właściwy czas na przeprowadzkę do republiki.

W kwestii niepodległości Szkocji królowa w dużej mierze milczała. Ale nie do końca.

READ  Po latach opóźnień Indonezja jest pierwszym krajem Azji Południowo-Wschodniej wyposażonym w pociąg pociskowy

Rodzina królewska, uczestnicząca w niedzielnym nabożeństwie w Balmoral w Crathie Kirk, małym kościele w Szkocji, zatrzymuje się, by porozmawiać z członkiem tłumu przed referendum w 2014 roku. „Cóż, mam nadzieję, że ludzie bardzo uważnie zastanowią się nad przyszłością” – powiedziała, co powszechnie interpretowano jako zachętę do głosowania przeciwko niepodległości.

Tim Shipman, redaktor polityczny londyńskiego Sunday Times, powiedział, że to nie było przejęzyczenie. Reporterzy zostali ostrzeżeni, aby go wysłuchali.

David Cameron, który był wówczas premierem, został przyłapany przez mikrofon na żywo mówiący, że królowa „wyczyściła telefon”, kiedy ogłosił, że jego kampania przeciwko niepodległości Szkocji się powiodła. Później przeprosił za ujawnienie swojej prywatnej rozmowy z królem.

Chociaż Karol jest mniej popularny niż jego matka w Szkocji, instytucja monarchii jest mniej popularna w Szkocji niż w Anglii, a to są „raczej różnice w stopniu niż w życzliwości”, powiedział Alex Massey, szkocki redaktor magazynu Spectator.

„Nie dostrzegam w Szkocji żadnego entuzjazmu dla republiki” – powiedział Massey. „Tak, republikanizm może być silniejszy w Szkocji niż w Anglii, ale to nie znaczy, że jest wystarczająco silny, by utrzymać się jutro”.

Ostrzegł też przed zbytnim czytaniem w ankietach przeprowadzanych, gdy Karol był księciem Walii. „Stanie się królem jest transformacją” – powiedział.

„Ta instytucja jest większa niż jakakolwiek osoba, tak samo trudna do przypomnienia po 70 latach panowania” – powiedział Massey. „Charles ma znaczną dobrą wolę, co może wielu zaskoczyć; Wielu jest zaskoczonych poziomem dobrej woli, jaki mają dla króla”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *