Zapis kopalny gigantycznego milibajta ujawnia „największy błąd, jaki kiedykolwiek żył”

Skamielina została odkryta w styczniu 2018 roku na kawałku piaskowca, który spadł na klif na plaży w Hawick Bay w Northumberland. Skała dotarła do szczeliny i odsłoniła skamieliny.

„To kompletne odkrycie” – powiedział Neil Davis, wykładowca geografii osadów na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Cambridge.

„To było niesamowicie zdumiewające odkrycie, ale skamielina była tak duża, że ​​zabrało nas czterech z nas, aby przenieść ją na ścianę klifu” – powiedział Davis w komunikacie prasowym.

Skamieniałe szczątki organizmu o nazwie Arthroplora sięgają okresu karbońskiego około 326 milionów lat temu. To 100 milionów lat przed pojawieniem się dinozaurów.

Oszacowano, że żyjące stworzenie ma szerokość 55 centymetrów (22 cale), długość 2,63 metra (8,6 stopy) i waży 50 kilogramów (110 funtów). Według raportu stanie się największym znanym bezkręgowcem wszechczasów – większym niż starożytne skorpiony morskie, które wcześniej nosiły ten tytuł. Bezkręgowce to bezkręgowce.

„To zdecydowanie największy błąd, jaki kiedykolwiek popełniłem” – potwierdził Davis w e-mailu.

To trzecia znaleziona skamielina artroplory. Pozostałe dwa zostały wynalezione w Niemczech i były znacznie mniejsze niż nowy model.

Pierwszy prawdziwy millibed odkryto w Australii.  Żywe zwierzęta mają więcej nóg

Aby otrzymać taką dawkę, musieli spożywać pożywne jedzenie. W tym czasie Wielka Brytania znajdowała się na równiku, a kręgowce i wczesne wodospady mogły być zamieszkane przez rośliny rosnące w ciągłych strumieniach i rzekach.

Naukowcy przypuszczają, że skamieniały szkielet mógł być stopioną częścią wypełnionego piaskiem egzoszkieletu.

„Rzadko można znaleźć te gigantyczne zmielone skamieliny, ponieważ po śmierci ich ciała rozkładają się. (Oddzielne w stawach), więc skamielina jest stopionym ciałem, które zrzuca się, gdy zwierzę rośnie ”- powiedział Davis w oświadczeniu.

„Nie znaleźliśmy jeszcze głów skamielin, więc trudno o nich wszystko wiedzieć” – dodał.

W Kolumbii odkryto dzikiego gada z drapieżnymi zębami

Zwierzęta Arthroplora pełzały około 45 milionów lat, zanim wyginęły. Nie jest jasne, dlaczego zaginęli, ale może to wynikać ze zmieniającego się klimatu, który im nie odpowiada. Lub mogło nastąpić podczas pojawienia się gadów, które zdominowały ten sam typ siedliska.

Skamielina zostanie wystawiona publicznie w Muzeum Setwick w Cambridge w Anglii w 2022 roku. Dziennik Towarzystwa Geograficznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *