Sudan: Siły Szybkiego Wsparcia przejmują kontrolę nad pałacem prezydenckim

(CNN) Co najmniej 25 osób zginęło, a 183 zostało rannych w starciach w całym Sudanie – poinformował w sobotę CNN centralny zespół medyczny Sudanu.

Zastępca szefa armii Sudanu, Mohamed Hamdan Tagalo, powiedział, że zdobył większość oficjalnych baz w Chartumie po starciach między jego milicją a armią kraju, które wybuchły w sobotę.

„Siły szybkiego wsparcia kontrolują ponad 90 procent strategicznych baz w Chartumie” – powiedział Tagalo Sky News Arabia, odnosząc się do swojej grupy paramilitarnej.

Szef armii kraju, generał Abdel Fattah al-Burhan, zaprzeczył twierdzeniom Taghalo i powiedział, że wojsko utrzymuje kontrolę nad bazami rządowymi.Mohammed Hamdan Tagalo wziął udział w wiecu, który odbył się 22 czerwca w wiosce Abraq w Sudanie.

W wywiadzie dla Al Jazeera Tagalo – znany również jako Hemeti – opisał Burhana jako „przestępcę” i oskarżył go o podżeganie do sobotnich walk, w wyniku których zginęło trzech cywilów, a dziesiątki zostały ranne.

W całym Chartumie, w tym w pałacu prezydenckim i kwaterze głównej armii, odnotowano starcia zbrojne. Źródła medyczne w szpitalu w centrum Chartumu powiedziały CNN w sobotę po południu, że w ciągu ostatnich kilku godzin przyjęli rannych cywilów i personel wojskowy.Gęsty dym unosi się nad budynkami w pobliżu lotniska w Chartumie, 15 kwietnia 2023 r., podczas starć w stolicy Sudanu.

Sudańskie wojsko poinformowało, że siły szybkiego wsparcia zinfiltrowały lotnisko w Chartumie i spaliły cywilne samoloty.

„Do naszego szanownego narodu siły powstańcze kontynuują cykl zdradzieckich spisków i ataków na nasz kraj i jego suwerenność narodową. Od dzisiejszego ranka synowie waszych sił zbrojnych walczą życiem o prawa i godność naszego narodu” – powiedział urzędnik — poinformował w oświadczeniu rzecznik sił zbrojnych.

Błyskawiczny wzrost potęgi Taghalo rozpoczął się na początku 2000 roku, kiedy stał na czele osławionych sudańskich sił Janjaweed, uwikłanych w łamanie praw człowieka w konflikcie w Darfurze. Jego grupa zabiła co najmniej 118 osób podczas prodemokratycznych protestów w czerwcu 2019 r Po tym, jak żołnierze otworzyli ogień do pokojowego okupacji.

READ  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy w środę, 9 lutego

„Spisek zdrady”

Armia Sudanu oskarżyła Siły Szybkiego Wsparcia o „zdradziecki spisek” przeciwko krajowi i zażądała ich rozwiązania.

„Nie będzie żadnych rozmów ani negocjacji przed rozwiązaniem bojowników rebeliantów Hemeti” – poinformowało sudańskie wojsko w oświadczeniu. Opublikowano również list gończy, w którym nazwano Tagalo „zbiegłym skazańcem”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał przywódców RSF i sudańskich sił zbrojnych do „natychmiastowego zaprzestania działań wojennych”, podczas gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała oświadczenie, „podkreślając znaczenie utrzymania dostępu pomocy humanitarnej i zapewnienia bezpieczeństwa personelowi ONZ. „

„Partie polityczne i wojskowe muszą znaleźć sprawiedliwe polityczne rozwiązanie kryzysu” – napisano w oświadczeniu Unii Afrykańskiej.

Dowództwo generalne armii Sudanu wydało oświadczenie wzywające ludność cywilną do pozostania w domach, podczas gdy samoloty bojowe przeprowadzają rozległe operacje w poszukiwaniu sił szybkiego wsparcia.

„Sudańskie Siły Powietrzne całkowicie zniszczą rebeliancką Milicję Szybkiego Wsparcia. Siły Powietrzne wzywają wszystkich obywateli do pozostania w domach i nie wychodzenia” – głosi oświadczenie.

Tymczasem sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że „niestabilna” sytuacja pojawiła się w trakcie rozmów na temat cywilnej transformacji w celu przywrócenia rządów cywilnych w kraju.

„Kilka tygodni temu główne partie w Chartumie osiągnęły bardzo ważne porozumienie ramowe dotyczące sposobu przeprowadzenia przejścia do rządu cywilnego. Próby posunięcia tego naprzód są realne” — powiedział Blinken podczas konferencji prasowej w Wietnamie.

„Sytuacja jest niestabilna. Są inni aktorzy przeciwni temu postępowi. Ale w końcu jest to prawdziwa okazja do poczynienia postępów dzięki zmianom kierowanym przez cywilów i coś, co my i inne kraje staramy się wzmocnić” – powiedział wysoki komisarz USA. zostało dodane.

Blinken omówił sytuację we wspólnej rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, księciem Faisalem bin Farhanem bin Abdullahem i jego przedstawicielem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, szejkiem Abdullahem bin Saeedem Al Nahyanem, podała saudyjska agencja prasowa.

READ  Polityki sektora zdrowia będą opracowywane według danych: Minister

W dyskusji podkreślono znaczenie powstrzymania ekspansji militarnej i powrotu do Porozumienia Ramowego w sposób gwarantujący bezpieczeństwo i stabilność Sudanu.

Rada Bezpieczeństwa Państwa Chartumu ogłosiła w stolicy w późną sobotę święto państwowe „w celu ochrony obywateli i ich mienia”.

Wojsko rządzi Sudanem od zamachu stanu w 2021 roku, kierowanego przez Burhana i Tagalo. Zamach stanu w 2021 r. nastąpił po obaleniu w 2019 r. długoletniego byłego prezydenta Omara al-Baszira, co zakończyło porozumienie o podziale władzy.

Śledztwo CNN Ujawniając inny związek między tymi dwoma mężczyznami: ich zaangażowanie w eksploatację przez Rosję sudańskich zasobów złota w celu finansowania rosyjskiej wojny na Ukrainie, siły Tagalo były również głównymi odbiorcami rosyjskiego szkolenia i uzbrojenia.

Jednak ostatnie rozmowy doprowadziły do ​​rozłamu w sojuszu między dwoma przywódcami wojskowymi. Rozmowy miały na celu włączenie sił szybkiego wsparcia do armii kraju w ramach starań o przejście do rządów cywilnych.

Źródła w sudańskim ruchu cywilnym i sudańskie źródła wojskowe powiedziały CNN, że głównymi punktami spornymi są harmonogram łączenia sił, status nadany oficerom RSF w przyszłej hierarchii oraz to, czy siły RSF powinny podlegać dowódcy armii — zamiast naczelnego wodza Sudanu — obecnie Burhana.

Źródła donoszą CNN, że działania wojenne są zwieńczeniem egzystencjalnej bitwy o dominację między dwiema stronami, w której Burhan szuka poparcia byłych islamistycznych władców Sudanu, przeżywając na nowo dni, w których wielu Sudańczyków walczyło o wyjazd.

Dodatkowe raporty Reutera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *