Stany Zjednoczone mocniej uderzają w Putina, zakazując wszelkiego importu rosyjskiej ropy

WASZYNGTON (AP) – Uderzając mocniej w rosyjską gospodarkę, prezydent Joe Biden we wtorek nakazał zakaz importu rosyjskiej ropy w odwecie za napaść Władimira Putina na Ukrainę. Główna akcja handlowa, będąca odpowiedzią na błagania ogarniętego bitwą przywódcy Ukrainy, wysunęła USA na czoło, gdy narody zachodnie starają się powstrzymać inwazję Putina.

Amerykanie też odczują ból – przy dystrybutorze gazu – przyznał Biden, deklarując: „Obrona wolności będzie kosztować”.

Import był rażącym zaniedbaniem w ogromnych sankcjach nałożonych na Rosję w związku z inwazją. Eksport energii zapewnia stały dopływ gotówki do Rosji, pomimo surowych ograniczeń w jej sektorze finansowym.

„Nie będziemy uczestniczyć w dotowaniu wojny Putina”, powiedział Biden, nazywając nową akcję „potężnym ciosem” przeciwko zdolności Rosji do finansowania trwającej ofensywy.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone działają w ścisłym porozumieniu z europejskimi sojusznikami, którzy są bardziej zależni od rosyjskich dostaw energii i którzy, jak przyznał, mogą nie być w stanie natychmiast się przyłączyć. Ogłoszenie było ostatnią próbą Bidena odcięcia Rosji od znacznej części światowej gospodarki i zapewnienia, że ​​inwazja na Ukrainę będzie stratą strategiczną dla Putina, nawet jeśli uda mu się przejąć terytorium.

„Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Putina” – powiedział Biden.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tweecie pochwalił działania Bidena: „Wdzięczny za osobiste przywództwo USA i OPOTUS w uderzeniu w serce machiny wojennej Putina i zakaz sprzedaży ropy, gazu i węgla na rynku amerykańskim. Zachęć inne kraje i przywódców do naśladowania”.

Unia Europejska w tym tygodniu zobowiąże się do jak najszybszego wycofania się z uzależnienia od Rosji w zakresie potrzeb energetycznych, ale wypełnienie pustki bez paraliżowania gospodarek UE prawdopodobnie zajmie trochę czasu. Wielka Brytania, która nie jest już częścią UE, ogłosiła we wtorek, że ropa i produkty naftowe z Rosji zostaną wycofane do końca roku.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, które są głównym producentem ropy i gazu, Europa opiera się na imporcie 90% swojego gazu i 97% produktów naftowych. Rosja dostarcza 40% gazu do Europy i jedną czwartą jej ropy. Stany Zjednoczone nie importują rosyjskiego gazu ziemnego.

READ  Rosyjskie pociski uderzają w port na Ukrainie; Cave mówi, że wciąż przygotowuje dostawy zboża

Kwestia sankcji naftowych stworzyła dla prezydenta konflikt między interesami politycznymi w kraju a próbami obciążenia Rosji kosztami. Chociaż rosyjska ropa stanowi tylko niewielką część importu do USA, Biden powiedział, że niechętnie go zakazuje, ograniczając dostawy tutaj i podnosząc ceny benzyny.

Inflacja jest na szczycie od 40 lat, napędzana w dużej mierze przez ceny gazu, co może zaszkodzić Bidenowi przed przystąpieniem do listopadowych wyborów śródokresowych.

„Wojna Putina już szkodzi amerykańskim rodzinom przy dystrybutorze”, powiedział Biden, dodając: „Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zminimalizować wzrost cen Putina w kraju”.

Ceny gazu rosną od tygodni w związku z konfliktem iw oczekiwaniu na potencjalne sankcje dla rosyjskiego sektora energetycznego. Średnia cena za galon benzyny w USA osiągnęła we wtorek rekordową wartość 4,17 USD, co oznacza wzrost o 10 centów w ciągu jednego dnia i 55 centów od zeszłego tygodnia, według klubu motoryzacyjnego AAA.

Biden powiedział, że to zrozumiałe, że ceny rosną, ale ostrzegł amerykańską branżę energetyczną przed „nadmiernymi podwyżkami cen” i wykorzystywaniem konsumentów.

Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu przez USA wiele zachodnich firm energetycznych, w tym ExxonMobil i BP, postanowiło zerwać więzi z Rosją i ograniczyć import. Shell, który w ten weekend kupił dostawę rosyjskiej ropy, przeprosił za ten ruch we wtorek w obliczu międzynarodowej krytyki i zobowiązał się do wstrzymania dalszych zakupów rosyjskich dostaw energii. Wstępne dane Departamentu Energii USA pokazują, że w ostatnim tygodniu lutego import rosyjskiej ropy spadł do zera.

W 2021 roku Stany Zjednoczone importowały z Rosji około 245 milionów baryłek ropy naftowej i produktów ropopochodnych – według danych US Energy Information Administration o 24% w skali roku.

„To ważny krok, aby pokazać Rosji, że energia jest na stole”, powiedział Max Bergmann, były urzędnik Departamentu Stanu, który jest obecnie starszym pracownikiem w Demokratycznym Centrum Postępu Amerykańskiego.

Bergmann powiedział, że nie dziwi fakt, że Stany Zjednoczone były w stanie wykonać ten krok przed narodami europejskimi, które są bardziej zależne od rosyjskiej energii.

READ  ASEAN i Chiny rozważają plan wzmocnienia więzi medialnych

„Wszystko to odbywa się w koordynacji, nawet jeśli kroki nie są symetryczne” – powiedział. „Ciągle z nimi rozmawiamy”.

Biały Dom powiedział, że zakaz nowych zakupów wszedł w życie natychmiast, ale administracja zezwalała na 45-dniowe „zwolnienie” na kontynuowanie dostaw w ramach istniejących umów.

O decyzji Bidena poinformował we wtorek Bloomberg.

Ogłoszenie Białego Domu pojawia się w kontekście presji obu partii na Kapitol, aby zakazać rosyjskiej energii i nałożyć inne koszty gospodarcze.

W zeszłym tygodniu przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi dała duży impuls, kiedy oświadczyła: „Zakazać tego”.

W poniedziałek Demokraci z potężnej Komisji Środków i Środków opublikowali, a następnie usunęli, ogłoszenie w sprawie ponadpartyjnego projektu ustawy zakazującej importu rosyjskiej ropy i nakładającej dalsze sankcje handlowe na kraj, według doradcy, z powodu sprzeciwu Białego Domu przeciwko działaniom zanim Biden podjął decyzję.

„Prezydent Biden w końcu robi to, do czego od początku dążyli członkowie Kongresu” – powiedział we wtorek senator John Barrasso, członek przywództwa partii. „Jego decyzja o zakazie rosyjskiej ropy jest bardzo potrzebnym krokiem w celu zabicia dojnej krowy Putina”.

Ale we wtorek Izba odrzuciła głosowanie nad ustawą zakazującą rosyjskiej ropy, pośród nieporozumień wśród prawodawców co do szczegółów. Oczekiwano, że Izba głosuje w środę nad ustawą, według doradcy przyznanego anonimowości w celu omówienia sytuacji.

Powiedział Jason Furman, profesor Harvardu i były doradca ekonomiczny prezydenta Baracka Obamy: „Gospodarka Stanów Zjednoczonych może w pełni poradzić sobie z każdym wyzwaniem związanym z wyższymi cenami ropy. Ale przyniesie pewne wyzwania. Będziemy mieli wyższe ceny na pompie i nie ma na to sposobu ”.

Pelosi powiedział, że Izba przystąpi do głosowania we wtorek w sprawie przepisów zakazujących importu rosyjskiej ropy naftowej, nałożenia kosztów handlowych na Rosję i rozszerzenia uprawnień do sankcji wobec Rosjan za ataki na cywilów na Ukrainie.

Przed inwazją rosyjska ropa i gaz stanowiły ponad jedną trzecią dochodów rządu. Światowe ceny energii wzrosły po inwazji i nadal rosły pomimo skoordynowanego uwalniania rezerw strategicznych, czyniąc rosyjski eksport jeszcze bardziej lukratywnym.

READ  Pyton połyka kobietę w całości w Indonezji

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę USA i partnerzy międzynarodowi nałożyli sankcje na największe rosyjskie banki, jej bank centralny i ministerstwo finansów, i przystąpili do zablokowania dostępu niektórych instytucji finansowych do systemu przesyłania wiadomości SWIFT dla płatności międzynarodowych.

Jednak przepisy wydane przez Departament Skarbu pozwalają na kontynuowanie rosyjskich transakcji energetycznych przez niesankcjonowane banki, które nie mają siedziby w USA, w celu zminimalizowania wszelkich zakłóceń na globalnych rynkach energetycznych.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz powiedział, że sprzeciwia się europejskiemu zakazowi importu rosyjskiej energii i że nie ma innego sposobu na zaspokojenie potrzeb Unii Europejskiej w zakresie paliw silnikowych, ciepła i energii elektrycznej oraz zastosowań przemysłowych. Wicekanclerz Robert Habeck powiedział we wtorek, że kiedy odwiedził Waszyngton w zeszłym tygodniu, amerykańscy urzędnicy przyznali, że Europa jest w innej sytuacji.

„Powiedzieli mi w rozmowach, że nie będą ani żądać, ani prosić, aby Niemcy zrobili to samo. Ale ekstrapolowałbym z tego dla nas i dla mnie, że musimy jak najszybciej stworzyć możliwość podjęcia podobnych środków ”.

Podczas gdy rosyjska ropa stanowi niewielką część całkowitego importu energii do USA, USA mogą zastąpić rosyjską ropę importem z innych krajów bogatych w ropę, ale może to okazać się problematyczne politycznie.

Kluczowi senatorowie amerykańscy ostrzegają administrację Bidena przed szukaniem jakiejkolwiek umowy na import ropy z reżimu Nicolasa Maduro w Wenezueli.

„Wysiłki administracji Bidena zmierzające do zjednoczenia całego świata przeciwko morderczemu tyranowi w Moskwie nie powinny być niweczone przez wspieranie dyktatora będącego przedmiotem dochodzenia w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości w Caracas” – powiedział Sen. Bob Menendez, DN.J., przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, w oświadczeniu pod koniec poniedziałku. „Demokratyczne aspiracje narodu wenezuelskiego, podobnie jak determinacja i odwaga narodu ukraińskiego, są warte znacznie więcej niż kilka tysięcy baryłek ropy”.

___

Nadesłali pisarze AP Matthew Daly, Lisa Mascaro i Chris Megerian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *