Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Austriacki przywódca rozpoczyna spotkanie z Putinem podczas podróży do Moskwy

Kanclerz Austrii Karl Nehammer uczestniczy w konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Kancelarii Kancelarii w Berlinie, Niemcy, 31 marca 2022 r.

Loos Steffi | Basen | Reuters

Kanclerz Austrii Karl Nehammer został pierwszym przywódcą Unii Europejskiej, który spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem od czasu inwazji na Ukrainę, ponieważ różne austriackie media, w tym gazeta Kronen Zeitung, poinformowały, że spotkanie się rozpoczęło.

Gdy w niedzielę pojawiły się wieści o wizycie Nehammera mającej pomóc w zakończeniu wojny, reakcje wahały się od zaskoczenia do konsternacji. Zieloni, koalicjant Nehammera, potępili tę podróż jako zamach stanu dla Putina, chociaż kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że jest z tego zadowolony.

– Reuters

Lekarze bez Granic ewakuują pacjentów pociągiem do Lwowa

UWAGA REDAKCJI: Poniższy post zawiera zdjęcia rannych cywilów.

Lekarze bez Granic (MSF), we współpracy z ukraińskimi kolejami i Ministerstwem Zdrowia, właśnie zrealizowali skierowanie nowego pociągu medycznego 48 pacjentów ze szpitali znajdujących się w pobliżu linii frontu na ogarniętym wojną wschodzie kraju. Są wśród nich niektórzy starsi pacjenci z placówek opieki długoterminowej, ale także większość rannych.

Zespół MSF opiekuje się pacjentami w pociągu ewakuacji medycznej w drodze do zachodnioukraińskiego miasta Lwowa 10 kwietnia 2022 r.

Genia Sawiłow | AFP | Obrazy Getty

Pielęgniarka MSF opiekuje się Evhenem Perepelytsia (R), pacjentem w pociągu ewakuacji medycznej w drodze do zachodnioukraińskiego miasta Lwowa 10 kwietnia 2022 r.

Genia Sawiłow | AFP | Obrazy Getty

77-letnia Praskovya patrzy przez okno na pociąg ewakuacji medycznej jadący do Lwowa w zachodniej części Ukrainy 10 kwietnia 2022 roku.

Genia Sawiłow | AFP | Obrazy Getty

Lekarze MSF Stig Walravens (2. R), 33 lata, i Jarosław (L), 39 lat, opiekują się 58-letnim Olehem, pacjentem w pociągu ewakuacji medycznej w drodze do zachodnioukraińskiego Lwowa 10 kwietnia 2022 r.

Genia Sawiłow | AFP | Obrazy Getty

Nina, 90 lat, pacjentka w pociągu do ewakuacji medycznej jest widziana w drodze do Lwowa na zachodzie Ukrainy 10 kwietnia 2022 roku.

Genia Sawiłow | AFP | Obrazy Getty

Lekarze bez Granic (MSF), we współpracy z ukraińskimi kolejami i Ministerstwem Zdrowia, właśnie zrealizowali skierowanie nowego pociągu medycznego 48 pacjentów ze szpitali znajdujących się w pobliżu linii frontu na ogarniętym wojną wschodzie kraju.

Genia Sawiłow | AFP | Obrazy Getty

Karetka pogotowia i medycy MSF przenoszą pacjenta do karetki pogotowia w zachodniej Ukrainie we Lwowie 10 kwietnia 2022 r.

Genia Sawiłow | AFP | Obrazy Getty

Ławrow mówi, że Rosja nie wstrzyma operacji wojskowej na Ukrainie przed rozmowami pokojowymi

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Kreml nie wstrzyma operacji wojskowej na Ukrainie przed kolejną rundą rozmów pokojowych, podał Reuters.

Jego komentarze pojawiają się w 47 dniu niesprowokowanej rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka zgłoszone 4232 ofiary cywilne na Ukrainie od czasu inwazji Rosji w lutym. 24. Liczba ta, zaktualizowana na dzień 10 kwietnia, obejmuje 1793 zgonów i 2439 obrażeń.

– Sama Meredith

Rosja twierdzi, że zniszczyła systemy rakietowe S-300 przekazane Ukrainie przez państwo europejskie

Dym unosi się z lotniska w Dnieprze, 10 kwietnia 2022 r.

Ronaldo Schemidt | Afp | Obrazy Getty

Rosja poinformowała w poniedziałek, że użyła pocisków manewrujących do zniszczenia systemów rakiet przeciwlotniczych S-300, które zostały dostarczone na Ukrainę przez niezidentyfikowany kraj europejski.

Rosja wystrzeliła w niedzielę pociski manewrujące Kalibr przeciwko czterem wyrzutniom S-300, które zostały ukryte w hangarze na obrzeżach ukraińskiego miasta Dnipro, poinformowało ministerstwo obrony.

Rosja poinformowała, że ​​w ataku ucierpiało 25 ukraińskich żołnierzy.

– Reuters

Ukraina twierdzi, że na poniedziałek uzgodniono dziewięć korytarzy humanitarnych

Wicepremier Ukrainy Iryna Vereshchuk powiedziała, że ​​na poniedziałek uzgodniono dziewięć korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludzi z oblężonych wschodnich obszarów kraju.

Planowane korytarze obejmują pięć w obwodzie ługańskim, trzy w obwodzie zaporoskim i jeden w obwodzie donieckim, powiedział Vereshchuk.

– Sama Meredith

Zełenskij mówi, że w Mariupolu zabito dziesiątki tysięcy; prawie 300 szpitali zniszczonych

Zełenskij mówi południowokoreańskim prawodawcom, że na Ukrainie zniszczono prawie 300 szpitali.

Chung Sung-jun | AFP | Obrazy Getty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do prawodawców Korei Południowej, mówiąc parlamentowi tego kraju, że dziesiątki tysięcy ludzi prawdopodobnie zginęło w rosyjskiej ofensywie na oblężone miasto portowe Mariupol.

„Nawet pomimo tego, że Rosjanie nie powstrzymali ataku, chcą to zrobić, aby Mariupol był przykładem” – powiedział Zełenskij, według tłumaczenia.

Oskarżył Rosję o atakowanie i niszczenie infrastruktury Ukrainy, w tym prawie 300 szpitali, i ostrzegł, że dziesiątki tysięcy sił rosyjskich są przygotowywane do kolejnej ofensywy.

„Nie ma nadziei, że rosyjski racjonalny sposób myślenia zwycięży i ​​Rosja się zatrzyma. Rosja może być tylko do tego zmuszona” – powiedział Zełenskij.

– Sama Meredith

Niemcy widzą „masowe oznaki” rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock mówi, że istnieją „masowe oznaki” rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, dodając, że według Reutersa niezbędne jest zabezpieczenie wszystkich dowodów.

„Mamy ogromne oznaki zbrodni wojennych” – powiedział Baerbock przed spotkaniem z europejskimi ministrami w Luksemburgu, podał Reuters. „W końcu sądy będą musiały podjąć decyzję, ale dla nas kluczowe jest zabezpieczenie wszystkich dowodów”.

„Jako niemiecki rząd federalny daliśmy już jasno do zrozumienia, że ​​nastąpi całkowite wycofanie paliw kopalnych, począwszy od węgla, a następnie ropy naftowej i gazu, i aby to mogło być realizowane wspólnie w Unii Europejskiej, potrzebujemy wspólny, skoordynowany plan całkowitego wycofania paliw kopalnych, aby móc wycofać się jako Unia Europejska” – powiedział Baerbock.

– Sama Meredith

W północno-wschodniej części Ukrainy, Charkowie, w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 66 strajków, mówi gubernator

To zdjęcie przedstawia częściowo zniszczony pięciopiętrowy budynek mieszkalny w ukraińskim mieście Charków 10 kwietnia 2022 r. podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Siergiej Bobok | Afp | Obrazy Getty

Szef regionalnej administracji Charkowa, Oleh Sinegubov, powiedział, że rosyjskie siły przeprowadziły w ciągu 24 godzin około 66 ataków na północno-wschodnie miasto i pobliskie punkty.

Sinegubow powiedział, że w atakach zginęło 11 cywilów, w tym 7-latek, a 14 osób zostało rannych. Dotknięte obszary to Sałówka, Piatihatky, Chołodna Hora, Pisoczyn, Złoczów, Bałaklija i Derhaczi.

CNBC nie było w stanie samodzielnie zweryfikować tego raportu.

„Obserwujemy aktywność wrogich samolotów rozpoznawczych w regionie” – powiedział Sinegubov w Telegramie, zgodnie z tłumaczeniem.

– Sama Meredith

„Nie daj się nabrać”: Ukraina ostrzega, że ​​rosyjska dezinformacja może być wymierzona w zachodnich prawodawców

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wezwał zachodnich prawodawców i media, aby nie dały się zwieść rosyjskiej dezinformacji.

Francois Walschaerts | Afp | Obrazy Getty

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ostrzegł zachodnich ustawodawców przed perspektywą „masowej” rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej w sprawie nałożenia sankcji i dostaw broni na Ukrainę.

„Rosja wie, że dostawy broni są niezbędne dla Ukrainy i mobilizuje wszelkie wysiłki, aby je osłabić” – powiedział Kuleba na Twitterze.

„Moskwa przygotowała ogromną kampanię informacyjną skierowaną do zagranicznych mediów i polityków. Ich fabryka trolli może spamować e-maile i zalewać komentarze [disinformation] na Ukrainie. Nie daj się nabrać – powiedział Kuleba.

– Sama Meredith

francuskie Societe General wycofa się z Rosji poprzez sprzedaż udziałów Rosbanku; akcje podskoczyły o 5%

Francuski bank Societe Generale ogłosił plany wyjścia z Rosji.

Bloomberg | Bloomberg | Obrazy Getty

francuski bank Towarzystwo Generalne zgodził się sprzedać swoje udziały w Rosbanku i spółkach ubezpieczeniowych rosyjskiego pożyczkodawcy Interros Capital, firmie inwestycyjnej założonej przez rosyjskiego miliardera Władimira Potanina.

READ  15 sierpnia Siły Powietrzne otrzymają trzeciego Super Herkulesa

Wyjście banku z Rosji następuje po nasileniu presji, by podążać śladami innych zachodnich firm po inwazji Kremla na Ukrainę.

SocGen powiedział w oświadczeniu, że miałaby 2 miliardy euro (2,1 miliarda USD) odpisu wartości księgowej netto zbywanej działalności oraz wyjątkową pozycję niegotówkową bez wpływu na współczynnik kapitałowy Grupy w wysokości 1,1 miliarda euro.

Akcje SocGenu wzrosły o prawie 5% podczas porannego handlu w Londynie.

– Sama Meredith

Wielka Brytania obawia się, że Rosja może użyć amunicji fosforowej w oblężonym ukraińskim mieście Mariupol

Służba wojsk prorosyjskich stoi w pobliżu budynku spalonego podczas konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w południowym mieście portowym Mariupol na Ukrainie 10 kwietnia 2022 r.

Aleksander Ermoczenko | Reuters

Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że rosyjski ostrzał nadal trwa w ukraińskich regionach Doniecka i Ługańska, a siły ukraińskie „odpierają kilka ataków, które doprowadziły do ​​zniszczenia rosyjskich czołgów, pojazdów i sprzętu artyleryjskiego”.

Ministerstwo ostrzegło siły rosyjskie, że wcześniejsze użycie amunicji fosforowej w obwodzie donieckim „zwiększa możliwość ich przyszłego zatrudnienia w Mariupolu w miarę nasilania się walk o miasto”.

Stwierdzono również, że „ciągłe poleganie Rosji na bombach niekierowanych zmniejsza ich zdolność do dyskryminacji podczas namierzania i przeprowadzania ataków, jednocześnie znacznie zwiększając ryzyko dalszych ofiar cywilnych”.

– Sama Meredith

Wojna, która ma obniżyć PKB Ukrainy o ponad 45%, prognozuje Bank Światowy

Kłosy pszenicy widoczne na polu w pobliżu wsi Hrebeni w obwodzie kijowskim na Ukrainie 17 lipca 2020 r.

Walentyn Ogirenko | Reuters

Produkcja gospodarcza Ukrainy prawdopodobnie skurczy się w tym roku o zdumiewające 45,1%, ponieważ rosyjska inwazja zablokowała przedsiębiorstwa, ograniczyła eksport i zniszczyła zdolności produkcyjne, podał w niedzielę Bank Światowy w nowej ocenie skutków gospodarczych wojny.

Bank Światowy prognozuje również, że produkcja PKB Rosji w 2022 r. spadnie o 11,2% z powodu sankcji finansowych nałożonych przez Stany Zjednoczone i ich zachodnich sojuszników na rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe i inne instytucje.

Przewiduje się, że region Europy Wschodniej Banku Światowego, obejmujący Ukrainę, Białoruś i Mołdawię, wykaże w tym roku spadek PKB o 30,7% z powodu wstrząsów wojennych i zakłóceń w handlu.

Jeśli chodzi o Ukrainę, raport Banku Światowego szacuje, że ponad połowa firm w tym kraju jest zamknięta, podczas gdy inne są nadal otwarte i działają na normalnym poziomie. Zamknięcie żeglugi na Morzu Czarnym z Ukrainy odcięło około 90% krajowego eksportu zboża i połowę całkowitego eksportu.

Reuters

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *