Kupujący powrócą na rynek mieszkaniowy, ponieważ ceny spadną po raz pierwszy od 2012 roku

Komentarz

Miliony ludzi skorzystało z niskich oprocentowania kredytów hipotecznych i stagnacji cen, aby kupić domy w zeszłym miesiącu, tchnąc nowe życie w amerykański rynek mieszkaniowy, który odnotowywał stały spadek w zeszłym roku.

Sprzedaż wcześniej posiadanych domów wzrosła w lutym do około 4,58 miliona, co stanowi wzrost o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Informacja Z National Association of Realtors przebił oczekiwania analityków i przerwał 12-miesięczną passę spadków. Był to największy miesięczny wzrost procentowy od lipca 2020 r., chociaż sprzedaż spadła o 22,6 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Tymczasem ceny domów odnotowały pierwszy spadek rok do roku od 2012 r., przy czym mediana ceny domu w USA spadła o 0,2 procent do 363 000 USD.

Wzrost aktywności sprzedażowej potwierdził twierdzenia niektórych ekonomistów, że rynek mieszkaniowy w USA osiągnął już najniższy poziom swojego rocznego spadku.

„Recesja na rynku nieruchomości się skończyła, gdy wiosna zaczęła się na początku tego roku, a pośrednicy w handlu nieruchomościami krzyczą alleluja” – powiedział Chris Roepke, główny ekonomista FWD Bonds, nowojorskiej firmy zajmującej się badaniem rynku.

Zobacz, ilu kupujących za gotówkę kupiło domy w Twojej okolicy

Ponieważ gwałtownie rosnące ceny w 2020 i 2021 r. zderzyły się z rosnącymi stopami procentowymi, proces kupowania mieszkań stał się ogólnie mniej przystępny, co doprowadziło do recesji na rynku mieszkaniowym. Aktywność kupowania domów znacznie zwolniła w 2022 r., gdy Rezerwa Federalna wyhamowała gospodarkę, a konwencjonalna oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosła do 7,08%.

Rynek mieszkaniowy jest szczególnie wrażliwy na wahania stóp procentowych, ponieważ większość ludzi nabywa nowe domy za pomocą kredytu hipotecznego, który wiąże się z odsetkami w wysokości dziesiątek lub setek tysięcy dolarów oprócz ceny domu. To jest Banku Centralnego Podwyżki stóp dodawały co miesiąc setki dolarów do kosztu nowego kredytu hipotecznego, co przekonało wielu właścicieli domów. trzymaj się z daleka rynek. Ale średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło do 6,09 procent na początku lutego, co skłoniło niektórych do ponownego poszukiwania domu.

READ  Adani wraca z chińskiego Nowego Roku, CSI 300, handlu w Nowej Zelandii

„Zdając sobie sprawę, że oprocentowanie kredytów hipotecznych się zmienia, nabywcy domów wykorzystują wszelkie spadki stóp”, powiedział główny ekonomista NAR Lawrence Yun w komunikacie prasowym. „Obserwujemy również silny wzrost sprzedaży w obszarach, w których spadają ceny domów, a lokalne gospodarki tworzą nowe miejsca pracy”.

Ceny różnią się znacznie w zależności od regionu. Według NAR na południu i środkowym zachodzie ceny domów wzrosły odpowiednio o 2,7 procent i 5 procent.

Ceny spadły na północnym wschodzie, gdzie średnia cena domu spadła o 4,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim do 366 100 USD, a na Zachodzie średnia cena domu spadła o 5,6 procent do 541 100 USD.

Wzrost aktywności sprzedażowej był napędzany przez Zachód, gdzie sprzedaż domów wzrosła o 19,4 proc.

Jak to jest kupować i sprzedawać na nowym, innym rynku mieszkaniowym

Analitycy twierdzą, że ścieżka wzrostu cen będzie zależała od tego, co stanie się ze stopami procentowymi. Stopy procentowe ponownie spadły w zeszłym tygodniu, ponieważ awarie banków wstrząsnęły systemem finansowym.

Rezerwa Federalna spotyka się we wtorek i środę, aby rozważyć, czy potrzebne są dodatkowe podwyżki stóp, aby kontrolować inflację. Decyzja o ile zmienić stopy procentowe spodziewana jest w środę.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome H. Powell zasugerował, że bardziej agresywne podwyżki stóp procentowych mogą być potrzebne w komentarzach do Kongresu, ale porażka dwóch banków skupionych na technologii doprowadziła do spekulacji, że Fed może przyjąć bardziej ostrożne podejście.

Walka z inflacją, ratowanie banków: zderzają się szersze zadania banku centralnego

— napisał we wtorek główny ekonomista Zonda, Ali Wolf Blog Silny wiosenny sezon wyprzedaży pokazuje, jak popyt na mieszkania może być wrażliwy na stopy procentowe w czasie rzeczywistym, ponieważ kupujący czekają na odpowiedni moment, aby uruchomić długoterminowe plany zakupu.

READ  Tamar Hamlin upadła na polu; Mecz Bills-Bengals MNF zawieszony

„Nowe pytanie brzmi: czy konsumenci będą nadal świętować spadek oprocentowania kredytów hipotecznych, czy też powstrzymają ich szersze względy gospodarcze?” zapytał wilk.

Orphe Divounguy, starszy ekonomista w Zillow Group, powiedział, że Fed próbuje „uleczyć gospodarkę”, ale ten proces wymaga większej liczby domów na sprzedaż, aby odnieść sukces. Tymczasem niższe ceny i niższe ceny zachęcą do dodatkowej aktywności zakupowej, powiedział.

„Jeśli ceny spadną i nastąpi duży spadek oprocentowania kredytów hipotecznych, zobaczysz dużo aktywności”, powiedział Divounguy w niedawnym wywiadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *