Chiny wystrzeliwują największą w historii rakietę na wodach Tajwanu

  • Chińskie ćwiczenia wojskowe obejmują wystrzeliwanie rakiet
  • Podejrzane drony latające nad wyspami Tajwanu
  • Tajwan twierdzi, że włamano się na kilka rządowych stron internetowych
  • Chiny twierdzą, że to sprawa wewnętrzna

TAIPEI, 4 sierpnia (Reuters) – Chiny wystrzeliły kilka rakiet wokół Tajwanu w czwartek, dzień po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na samorządnej wyspie, którą Pekin uważa za swoje suwerenne terytorium.

Po zaplanowanym rozpoczęciu o 04:00 GMT chiński państwowy nadawca CCTV poinformował, że ćwiczenia rozpoczną się i zakończą w niedzielę o 04:00 GMT. Największe w historii chińskie ćwiczenia w Cieśninie Tajwańskiej będą obejmować żywy ogień na morzu i w przestrzeni powietrznej otaczającej Tajwan. Czytaj więcej

Dowództwo Teatru Wschodniego Chin twierdzi, że w ramach planowanych ćwiczeń przeprowadziło wielokrotne wystrzeliwanie konwencjonalnych pocisków na wody wschodniego wybrzeża Tajwanu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Chiny ostatni raz wystrzeliły pociski na wody wokół Tajwanu w 1996 roku.

Mapa przedstawiająca sześć lokalizacji, w których Chiny prowadzą ćwiczenia wojskowe.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że kilka pocisków Dongfeng zostało wystrzelonych na wody na północny wschód i południowy zachód od wyspy. Czytaj więcej

Według wewnętrznego raportu obronnego Tajwanu przedstawionego przez Reuters, Chiny wystrzeliły dwa pociski w pobliżu tajwańskich wysp Matsu u wybrzeży Chin około godziny 14:00 czasu lokalnego (0600 GMT). I potwierdzone przez tajwańskie źródło bezpieczeństwa. Czytaj więcej

Tajwańscy urzędnicy powiedzieli, że ćwiczenia naruszają zasady ONZ, wkraczają w przestrzeń terytorialną Tajwanu i stanowią bezpośrednie wyzwanie dla wolnej żeglugi powietrznej i morskiej.

Rządząca na Tajwanie Demokratyczna Partia Postępowa powiedziała, że ​​Chiny przeprowadzają ćwiczenia wzdłuż ruchliwych międzynarodowych dróg wodnych i powietrznych, które są „nieodpowiedzialnym i nielegalnym zachowaniem”.

Rzecznik gabinetu Tajwanu stanowczo potępił ćwiczenia, dodając, że strony internetowe Ministerstwa Obrony, MSZ i Kancelarii Prezydenta zostały zaatakowane przez hakerów.

READ  Erupcja wulkanu zamyka kilka lotnisk, popiół dociera do Malezji – gazeta

Tajwańskie źródło powiedziało Reuterowi, że chińskie okręty marynarki wojennej i samoloty wojskowe na krótko przekroczyły linię demarkacyjną Cieśniny Tajwańskiej kilka razy w czwartek rano. Czytaj więcej

W czwartek po południu okręty wojskowe z obu stron znajdowały się w okolicy i w jej pobliżu.

Tajwan rozmieścił odrzutowce i systemy rakietowe do monitorowania kilku chińskich samolotów przekraczających granicę.

„Wlatywali, a potem wylatywali, raz za razem. Nadal nas nękają” – mówi tajwańskie źródło.

Chiny, które uznają Tajwan za swoje terytorium i zastrzegają sobie prawo do jego okupacji siłą, powiedziały w czwartek, że różnice między nimi a samorządną wyspą są sprawą wewnętrzną. Czytaj więcej

Chińskie Biuro ds. Tajwanu z siedzibą w Pekinie powiedziało: „Nasza kara za niepodległość pro-Tajwanu, siły zewnętrzne jest sprawiedliwa i legalna.

„Towarzysz Pelosi”

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział, że wizyta Pelosi na Tajwanie była „szalony, lekkomyślny i wysoce irracjonalny” akt Stanów Zjednoczonych, według państwowego nadawcy CCTV.

Przemawiając na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Azji Południowo-Wschodniej w Phnom Penh w Kambodży, Wang powiedział, że Chiny podjęły wielkie wysiłki dyplomatyczne, aby zapobiec kryzysowi, ale nigdy nie pozwolą, aby zaszkodziły swoim podstawowym interesom.

Ministrowie spraw zagranicznych ostrzegli wcześniej w oświadczeniu, że niestabilność spowodowana napięciami w Cieśninie Tajwańskiej może prowadzić do „błędnych obliczeń, poważnego konfliktu, otwartych konfliktów i nieprzewidywalnych wyników wśród głównych mocarstw”. Czytaj więcej

Co niezwykłe, ćwiczenia w sześciu obszarach wokół Tajwanu zostały ogłoszone na początku tego tygodnia z mapą lokalizacyjną rozprowadzoną przez oficjalną chińską agencję informacyjną Xinhua – pokazującą potrzebę, aby niektórzy analitycy i naukowcy grali przed publicznością krajową i zagraniczną. Czytaj więcej

W czwartek osiem najpopularniejszych pozycji w chińskim serwisie Weibo podobnym do Twittera było związanych z Tajwanem, przy czym większość wyrażała poparcie dla ćwiczeń lub gniewu na Pelosi.

READ  Indonezyjski szpital w Gazie stoi na krawędzi upadku, ratując życie

„Zjednoczmy ojczyznę”, napisało kilku użytkowników.

W Pekinie obszar wokół ambasady USA był w czwartek niezwykle ciasny, podobnie jak przez cały tydzień. Nie było żadnych znaczących protestów ani wezwań do bojkotu amerykańskich produktów.

„Myślę, że to (wizyta Pelosiego) to dobra rzecz”, powiedział mężczyzna o nazwisku Zhao w centralnej dzielnicy biznesowej stolicy. „Daje nam to możliwość okrążenia Tajwanu, a następnie wykorzystamy tę okazję, by zająć Tajwan siłą. Myślę, że zawdzięczamy towarzyszowi Pelosiemu”.

SOLIDARNOŚĆ USA

Pelosi, najbardziej znana amerykańska gość na Tajwanie od 25 lat, pochwaliła demokrację i zobowiązała się do solidarności ze Stanami Zjednoczonymi podczas jej krótkiego postoju, mówiąc, że gniew Chin nie może powstrzymać światowych przywódców przed podróżowaniem tam.

Chiny wezwały ambasadora USA w Pekinie i zawiesiły import wielu produktów rolnych z Tajwanu, aby zaprotestować przeciwko jego wizycie.

„Nasza delegacja przybyła na Tajwan, aby jasno powiedzieć, że nie opuścimy Tajwanu” – powiedział Pelosi prezydentowi Tajwanu Tsai Ing-wenowi, który, jak podejrzewa Pekin, dąży do formalnej niepodległości – czerwona linia dla Chin. Czytaj więcej

„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, solidarność Ameryki z Tajwanem jest ważna i to właśnie tu dzisiaj wnosimy”.

Stany Zjednoczone i Grupa Siedmiu ministrów spraw zagranicznych ostrzegły Chiny przed wykorzystywaniem wizyty Pelosi jako pretekstu do działań zbrojnych przeciwko Tajwanowi.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział wcześniej w tym tygodniu, że Pelosi ma prawo odwiedzić Tajwan, jednocześnie podkreślając, że podróż nie narusza suwerenności Chin ani długoletniej polityki Stanów Zjednoczonych „jednych Chin”.

Stany Zjednoczone nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są zobowiązane przez prawo USA do zapewnienia środków samoobrony.

Chiny postrzegają wizyty amerykańskich urzędników na Tajwanie jako uspokajający sygnał dla obozu niepodległościowego na wyspie. Tajwan odrzuca roszczenia Chin do suwerenności, mówiąc, że tylko Tajwańczycy mogą decydować o przyszłości wyspy.

Sprawozdania Yimou Lee i Sarah Wu; Dodatkowe relacje Tony’ego Munro, Ryana Wu i Martina Quinna Pollarda w Pekinie; Napisane przez Raju Gopalakrishnana; Montaż przez Simona Camerona-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *