Gorbaczow, ostatni przywódca Związku Radzieckiego, który zakończył zimną wojnę i zdobył Nagrodę Nobla, zmarł w wieku 91 lat.

30 sierpnia (Reuters) – Michaił Gorbaczow, który bezkrwawo zakończył zimną wojnę i nie zdołał zapobiec upadkowi Związku Radzieckiego, zmarł we wtorek w wieku 91 lat, powiedzieli urzędnicy szpitala w Moskwie.

Gorbaczow, ostatni prezydent Związku Radzieckiego, stworzył porozumienia rozbrojeniowe ze Stanami Zjednoczonymi i sojusze z mocarstwami zachodnimi, aby zlikwidować żelazną kurtynę, która podzieliła Europę po II wojnie światowej i ponownie zjednoczyła Niemcy.

Ale jego wewnętrzne reformy pomogły osłabić Związek Radziecki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Michaił Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie” – powiedział Centralny Szpital Medyczny w Rosji.

Putin wyraził „najgłębsze kondolencje”, powiedział Interfax rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „Jutro prześle kondolencje rodzinie i przyjaciołom” – powiedział.

Putin powiedział w 2018 roku, że odwróciłby upadek Związku Radzieckiego, gdyby mógł, donosiły media.

Światowi przywódcy natychmiast złożyli hołd. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen powiedziała, że ​​Gorbaczow, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla w 1990 roku, utorował drogę do wolnej Europy.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że „Klasnost i pierestrojka – otwartość i restrukturyzacja – to nie tylko slogany, ale droga naprzód dla ludzi po latach izolacji i ubóstwa w Związku Radzieckim”.

Brytyjski premier Boris Johnson przytoczył inwazję Putina na Ukrainę jako „przykład dla nas wszystkich niestrudzonego zaangażowania Gorbaczowa w otwarcie sowieckiego społeczeństwa”.

Partnerstwa zachodnie

Po dziesięcioleciach zimnej wojny i konfliktów Gorbaczow zbliżył Związek Radziecki do Zachodu niż kiedykolwiek od II wojny światowej.

„Dał wolność setkom milionów ludzi w Rosji i jej okolicach oraz w połowie Europy” – powiedział były lider rosyjskiej liberalnej opozycji Grigorij Jawlinski. „Niewielu przywódców w historii miało tak decydujący wpływ na swój czas”.

Jednak Gorbaczow widział, jak jego spuścizna rozpada się pod koniec życia, gdy inwazja na Ukrainę nałożyła na Moskwę zachodnie sankcje, a politycy w Rosji i na Zachodzie zaczęli mówić o nowej zimnej wojnie.

READ  Okres koncesji Ryana Daya w Ohio State dobiegnie końca po drugim formalnym strajku ze strony Michigan

„Korbaczow zginął w symboliczny sposób, kiedy dzieło jego życia, wolność, zostało skutecznie zniszczone przez Putina” – powiedział Andriej Kolesnikow, starszy członek Carnegie Endowment for International Peace.

Das powiedział, że zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 roku, powołując się na fundację, którą założył po odejściu byłego sowieckiego przywódcy.

„Wszyscy jesteśmy teraz sierotami. Ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę” – powiedział Aleksiej Wenediktow, szef liberalnej stacji radiowej, która znalazła się pod presją wojny na Ukrainie.

Kiedy prodemokratyczne protesty wstrząsnęły krajami bloku sowieckiego w komunistycznej Europie Wschodniej w 1989 roku, Gorbaczow unikał użycia siły – w przeciwieństwie do poprzednich przywódców Kremla, którzy wysyłali czołgi, by stłumić powstania na Węgrzech w 1956 roku i Czechosłowacji w 1968 roku.

Ale protesty wywołały aspiracje do autonomii w 15 republikach Związku Radzieckiego, które rozpadły się w ciągu następnych dwóch lat w chaotyczny sposób. Czytaj więcej

Gorbaczow – który został wyparty przez partyjnych twardogłowych w zamachu stanu w sierpniu 1991 r. – na próżno walczył o powstrzymanie upadku.

Burzliwe reformy

„Era Gorbaczowa była erą pierestrojki, erą nadziei, erą, w której weszliśmy w świat bez rakiet… ale pomylił się: nie znaliśmy zbyt dobrze naszego kraju” – powiedział Władimir Szewczenko. Kierował Biurem Etyki Gorbaczowa, gdy był sowieckim przywódcą.

„Nasz związek się rozpadł, to tragedia i jego tragedia” – zacytowała go agencja informacyjna RIA.

Kiedy w 1985 roku, w wieku zaledwie 54 lat, został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Radzieckiej, zaczął przebudowywać system, wprowadzając ograniczone wolności polityczne i gospodarcze, ale jego reformy wymknęły się spod kontroli. Czytaj więcej

„Był dobrym człowiekiem – był przyzwoitym człowiekiem. Myślę, że jego tragedią było to, że był zbyt przyzwoity dla kraju, który przewodził” – powiedział biograf Gorbaczowa William Taubman.

READ  Projekt zakładu recyklingu tworzyw sztucznych ALBA otrzymuje pożyczkę w wysokości 44 mln USD od ADB

Polityka Gorbaczowa „Kłasnost” pozwoliła wcześniej nie do pomyślenia na krytykę partii i państwa, ale także zachęciła nacjonalistów, którzy zaczęli dążyć do niepodległości w bałtyckich republikach Łotwy, Litwy, Estonii i innych krajów.

Wielu Rosjan nigdy nie wybaczyło zamieszania, jakie wywołały reformy Gorbaczowa.

Władimir Rokow, mianowany przez Rosjan urzędnik w części Ukrainy obecnie okupowanej przez siły promoskiewskie, nazwał Gorbaczowa „celowym doprowadzeniem Związku (Sowieckiego) do jego zniszczenia” i zdrajcą.

„Dał nam całą wolność – ale nie wiemy, co z nią zrobić”, powiedział liberalny ekonomista Ruslan Grinberg agencji informacyjnej sił zbrojnych Zvesta po spotkaniu z Gorbaczowem w szpitalu w czerwcu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Davida Lungrena w Ottawie, Marka Trevelyana w Londynie, Rochelle Chen w Nowym Jorku, Elaine Monaghan i Dana Whitcomba w Los Angeles; Napisane przez Guya Falconbridge’a i Marka Trevelyana; Montaż przez Matthew Lewisa, Rosalbę O’Brien i Richarda Pullin

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *