Blok ASEAN rozpoczyna prace nad ramami gospodarki cyfrowej • Rejestracja

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej – blok handlowy dziesięciu krajów zamieszkiwanych przez ponad 600 milionów ludzi i odpowiadających za około 6,5 procent światowej działalności gospodarczej – rozpoczęło prace nad umową ramową o gospodarce cyfrowej (DEFA), która, jak ma nadzieję, skutkować swobodą handlu i przepływu danych.

Indonezja, Singapur, Filipiny i Wietnam są członkami ASEAN. Łącznie konfederacja reprezentuje piątą co do wielkości gospodarkę świata i jedne z jej najlepszych perspektyw wzrostu.

DEFA ma na celu przyspieszenie tego rozwoju poprzez stworzenie tego, co członkowie określają jako „otwartą, bezpieczną, interoperacyjną, konkurencyjną i włączającą regionalną gospodarkę cyfrową”. Regulacje, infrastruktura i talent”.

Decyzja o utworzeniu DEFA została podjęta we wtorek na Szczycie Liderów ASEAN Oświadczenie przywódców [PDF] Ustaliła porozumienie w sprawie opracowania ram i wyznaczyła termin ich wdrożenia na 2025 r.

Think tank Instytut Badań Ekonomicznych dla ASEAN i Azji Wschodniej (ERIA) przewidział DEFA do 2023 r. i opisane [PDF] Ma potencjał „pogłębienia istniejącej współpracy w zakresie gospodarki cyfrowej i zapewnienia interoperacyjności systemów gospodarki cyfrowej”.

To nie jest nic złego. Ułatwi handel wewnątrz bloku i wyrówna potencjał cyfrowy pomiędzy państwami członkowskimi. Podczas gdy członkowie ASEAN, tacy jak Singapur, mają już zaawansowaną gospodarkę cyfrową, inne, takie jak Kambodża i Laos, mają pewne zaległości do nadrobienia.

ERIA miała jednak również obawy, że ASEAN wdrożyło już kilka inicjatyw mających takie cele jak DEFA, tworząc potencjał do powielania. Zespół doradców zauważył również, że niektóre państwa członkowskie nie posiadają przepisów prawnych niezbędnych do funkcjonowania DEFA.

Jednak z oceny firmy wynika, że ​​jeśli DEFA zostanie podpisana, „będzie podstawą bezpiecznej i połączonej gospodarki cyfrowej ASEAN, przekształcając region w wiodące społeczeństwo cyfrowe i centrum gospodarcze”.

Decyzja ta jest mile widziana w krajach ASEAN, które są otoczone większymi sąsiadami w Chinach i Indiach.

READ  Ketanji Brown Jackson obejmuje stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, gdy sąd wydaje ostateczną opinię

Zostanie to docenione także gdzie indziej. DEFA to zbiór zasad dla przedsiębiorstw cyfrowych w całym ASEAN, ułatwiający gromadzenie się gospodarek wschodzących. UE już teraz pragnie to zrobić, harmonizując oprogramowanie celne, aby zapewnić szybszy przepływ towarów między obydwoma blokami. ®

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *