Cały Szanghaj zostaje objęty blokadą COVID pomimo niższych przypadków symptomatycznych

  • Rosnący gniew opinii publicznej z powodu surowych środków blokujących
  • Wszystkie 26 mln ludzi zamknięte w Szanghaju
  • Wzrost w przypadkach po błyskawicznych testach w całym mieście

SZANGHAJ, 5 kwietnia (Reuters) – Chińskie władze we wtorek przedłużyły blokadę w Szanghaju, aby objąć wszystkie 26 milionów ludzi w centrum finansowym, pomimo rosnącego gniewu z powodu zasad kwarantanny w mieście, gdzie najnowsze wyniki pokazują tylko 268 symptomatycznych przypadków COVID-19 dziennie .

W głównym teście chińskiej strategii zerowej tolerancji mającej na celu wyeliminowanie nowego koronawirusa rząd rozszerzył blokadę na wschodnie części miasta i przedłużył do odwołania ograniczenia w zachodnich dzielnicach, które miały wygasnąć we wtorek.

Szersza blokada pojawiła się po testach, w których bezobjawowe przypadki COVID-19 wzrosły do ​​ponad 13 000. Objawowe przypadki spadły w poniedziałek do 268, z 425 dnia poprzedniego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ponieważ coraz większa liczba członków społeczeństwa udostępniała komentarze i filmy w mediach społecznościowych, wyrażając frustrację związaną z całkowitym zamknięciem, władze nie wykazały żadnych oznak wahania.

„Zapobieganie i kontrola epidemii w Szanghaju znajduje się na najtrudniejszym i najbardziej krytycznym etapie” – powiedział na briefingu Wu Qianyu, urzędnik miejskiej komisji zdrowia.

„Musimy bez wahania przestrzegać ogólnej polityki dynamicznego odprawy”.

Polityka kwarantanny Szanghaju została skrytykowana za oddzielanie dzieci od rodziców i umieszczanie bezobjawowych przypadków wśród osób z objawami. Wu nie skomentował wrzawy wokół separacji rodzin. W poniedziałek nalegała, aby dzieci, u których wynik testu był pozytywny, były trzymane oddzielnie.

Jeden tymczasowy ośrodek leczenia otworzył sekcję dla 1000 łóżek dla rodziców i dzieci, poinformowało Shanghai Children Medical Center na swoim koncie w mediach społecznościowych, ale nie było jasne, czy nowa sekcja wskazuje na szerszą zmianę polityki.

Mieszkańcy Szanghaju zorganizowali internetową petycję wzywającą do izolowania bezobjawowych dzieci w domu, z co najmniej 1000 osób podpisujących, ale od wtorku nie była już dostępna w aplikacji do przesyłania wiadomości WeChat.

READ  US SEC do Elona Muska: Jeśli chodzi o twoje tweety, umowa to umowa

Miasto utworzyło około 47 700 łóżek w kilku nowo wybudowanych tymczasowych szpitalach w Szanghaju, a kolejne 30 000 jest w przygotowaniu, poinformowała we wtorek państwowa agencja informacyjna Xinhua, powołując się na Gu Honghui, zastępcę sekretarza generalnego władz miejskich.

Łącznie zaprojektowano 62 tymczasowe miejsca kwarantanny w hotelach, stadionach i centrach wystawienniczych, powiedział Gu.

’NIKT NIE WIE’

Szanghaj nałożył surowe ograniczenia w zeszłym tygodniu, ponieważ walczył o powstrzymanie tego, co stało się jego największą epidemią COVID, po pierwotnie bardziej ukierunkowanym podejściu.

Szanghaj zgłosił rekordową liczbę 13 086 nowych bezobjawowych przypadków koronawirusa w poniedziałek, podały władze, w porównaniu z 8581 poprzedniego dnia, po tym, jak ponad 25 milionów ludzi zostało pobranych w ciągu 24 godzin w ramach ogólnomiejskiej kampanii testowej.

Tysiące mieszkańców zostało zamkniętych w prymitywnych obiektach kwarantanny po pozytywnych wynikach testów, niezależnie od tego, czy mają objawy, czy nie.

Jane Polubotko, ukraiński kierownik ds. marketingu przetrzymywany w największym centrum kwarantanny w mieście, powiedziała agencji Reuters, że nie jest jasne, kiedy zostaną zwolnieni.

„Nikt nie wie, ile testów musimy wykonać” – powiedziała.

Chen Erzhen, lekarz kierujący jednym z zakładów kwarantanny w Szanghaju, powiedział w wywiadzie dla gazety Partii Komunistycznej The People’s Daily w weekend, że możliwe jest, że władze zrewidują wytyczne i pozwolą osobom bezobjawowym pozostać w domu, zwłaszcza jeśli liczba obudowy zamontowane.

„Najważniejszą rzeczą jest problem osobistej zgodności” – powiedział.

Sun Chunlan, wicepremier odpowiedzialny za zapobieganie COVID, wezwał oddolne organizacje Partii Komunistycznej do „robienia wszystkiego, co możliwe”, aby pomóc mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów, takich jak dostęp do leków, żywności i wody.

READ  Urzędnicy twierdzą, że imigranci wysłani do Martha's Vineyard zostali dobrowolnie zabrani do bazy wojskowej w celu uzyskania wsparcia.

Rząd powiedział, że prawie 80% z 25,7 miliona wymazów zostało przetestowanych do wtorku rano. Pozytywne wyniki są monitorowane na poziomie indywidualnym.

Odsetek bezobjawowych przypadków jest znacznie wyższy w Szanghaju niż w pozostałej części świata, co przypisuje się procesowi przesiewowemu, który wyłapuje zarażone osoby, zanim zachorują. Eksperci stwierdzili jednak, że nie wyjaśnia to spadku w objawowych przypadkach.

Tymczasem koszty drugiej co do wielkości gospodarki świata rosną.

Około 23 chińskich miast jest całkowicie lub częściowo zablokowanych, dotykając około 193 milionów ludzi na obszarach, które odpowiadają za 13,6% produktu krajowego brutto, poinformował we wtorek dom maklerski Nomura.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Davida Stanwaya, Brendy Goh i Davida Kirtona; Montaż przez Richarda Pullina i Stephena Coatesa, Robert Birsel

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *