JetBlue oferuje pełną gotówkę dla Spirit Airlines, komplikując planowane powiązanie Frontier

Samoloty Spirit Airlines na asfalcie na międzynarodowym lotnisku Fort Lauderdale-Hollywood 7 lutego 2022 r. w Fort Lauderdale na Florydzie.

Joe Raedle | Obrazy Getty

Linie lotnicze JetBlue złożył ofertę w wysokości 3,6 miliarda dolarów za Duchowe Linie Lotniczepodnosząc pytania dotyczące umowy Spirita na połączenie z konkurencyjnym przewoźnikiem ze zniżkami Linie graniczne.

Spirit powiedział, że jego zarząd ocenia propozycję JetBlue i „będzie kontynuował działania, które uzna za zgodne z najlepszym interesem Spirita i jego akcjonariuszy”.

Rywalizacja o Spirit pokazuje odnowiony apetyt na konsolidację w branży lotniczej, ponieważ przewoźnicy wygrzebują się z dwóch trudnych lat pandemii. Przewoźnicy starają się zatrudnić wystarczającą liczbę pilotów, stewardów i innych pracowników, aby sprostać odbiciu w podróżach.

Oferta JetBlue, po raz pierwszy zgłoszona przez New York Times a później potwierdzony przez Spirit, pojawia się niecałe dwa miesiące po tym, jak Spirit i Frontier uzgodnili połączenie w gigantyczną linię lotniczą ze zniżkami.

Handel akcjami Spirit został wstrzymany przed zamknięciem rynku we wtorek po tym, jak akcje wzrosły o ponad 22% do 26,92 USD. JetBlue zaoferował 33 dolary za udział w swojej niezamówionej, całkowicie gotówkowej ofercie, podali Spirit i JetBlue.

Akcje JetBlue zamknęły się o ok. 7%.

Zarówno Spirit, jak i Frontier latają wyłącznie samolotami z rodziny Airbus A320. Stanowią one również większość floty JetBlue, co ograniczyłoby koszty i problemy logistyczne związane z łączeniem przewoźników.

JetBlue prowadzi również dużą działalność na Florydzie, gdzie znajduje się główna siedziba firmy Spirit. Powiedział, że połączone linie lotnicze będą miały 32 000 osób i utrzymają swoją siedzibę w Nowym Jorku.

„Kiedy rozwijamy się i wprowadzamy naszą wyjątkową propozycję wartości na nowych trasach, tradycyjni przewoźnicy obniżają ceny, a klienci zyskują większy wybór” – powiedział dyrektor generalny JetBlue Robin Hayes w komunikacie prasowym. „Transakcja przyspieszy nasz strategiczny wzrost i stworzy trwałą, długoterminową wartość dla interesariuszy obu spółek”.

READ  Marriott International Indonesia i Solar Chapter zapewniają przystanki wodne w Tafuli w ramach programu „Woda dla Tafuli”

Fala konsolidacji w branży lotniczej, która rozpoczęła się ponad dekadę temu, pozostawiła czterem głównym przewoźnikom kontrolę nad ponad 70% rynku amerykańskiego.

JetBlue współpracuje z amerykańskie linie lotnicze co pozwala przewoźnikom koordynować usługi w północno-wschodnich stanach USA. Obie linie lotnicze stwierdziły, że umowa da im większą szansę na konkurowanie z United i Linie lotnicze Delta na zatłoczonych lotniskach w Nowym Jorku i Bostonie.

Departament Sprawiedliwości pozwał do zablokowania tego partnerstwa w zeszłym roku. Departament Sprawiedliwości i Ameryka odmówili komentarza na temat oferty JetBlue dla Spirit, chociaż JetBlue powiedział we wtorek, że fuzja z Spirit uzupełni sojusz z Amerykanami.

Frontier bronił umowy o połączeniu z Spirit i powiedział, że alternatywne połączenie z JetBlue sprawi, że podróż będzie droższa. Linia lotnicza zakwestionowała również ofertę JetBlue w procesie sądowym Departamentu Sprawiedliwości.

„W szczególności znaczne nakładanie się JetBlue i Spirit na Wschodnie Wybrzeże zmniejszyłoby konkurencję i ograniczyło opcje dla konsumentów” – powiedział Frontier. „Zaskakujące jest, że JetBlue rozważyłoby taką fuzję w tym czasie, biorąc pod uwagę, że Departament Sprawiedliwości pozywa obecnie o zablokowanie ich oczekującego sojuszu z American Airlines”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *