BP zyskuje 8,5 miliarda dolarów, gdy ceny rosną podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej

Komentarz

LONDYN – BP we wtorek odnotował zysk w wysokości 8,5 miliarda dolarów w drugim kwartale, najwyższy od 14 lat, stając się ostatnią firmą naftową, która zapłaciła za wyższe ceny ropy, gdy rosyjska wojna na Ukrainie wstrząsnęła światowymi rynkami energetycznymi.

Kilka dni temu dwie największe amerykańskie firmy naftowe – ExxonMobil i Chevron – ogłosiły, że ich zyski wzrosły mniej więcej trzykrotnie w drugim kwartale, podczas gdy londyński Shell i francuski TotalEnergies również odnotowały przebojowe wyniki. Całkowite zyski zachodnich firm naftowych w drugim kwartale przekraczają obecnie 55 miliardów dolarów, co oznacza oszałamiający zwrot od pierwszych miesięcy pandemii koronawirusa.

Przychodzi jako gratka Konsumenci na całym świecie odczuwają ból dziesięcioleci wysokiej inflacji i kryzysu kosztów życia, który jest szczególnie bolesny przy dystrybutorze gazu. Ceny ropy naftowej wzrosły powyżej 120 dolarów za baryłkę w marcu i spadły w czerwcu, i są o 34 procent wyższe niż rok temu. Średnia krajowa cena gazu w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy przekracza 5 USD za galon, AAA zgłoszoneChociaż ceny teraz spadły.

Prezydent Biden ostrzegł branżę, że jeśli ceny gazu wzrosną, rozważy wszystkie możliwości ograniczenia zysków. Prezydent i inni Demokraci nadal sprzeciwiają się przychodom przemysłu naftowego w czasie, gdy kierowcy mają trudności z pokryciem kosztów tankowania.

Chociaż narzędzia Bidena są ograniczone – nie ma on wystarczającego poparcia Kongresu, by popchnąć swój plan do przodu – jeśli ogłosi „kryzys klimatyczny”, może się to zmienić, jak twierdzi administracja. Analitycy energetyczni przewidują, że jeśli ceny gazu zaczną ponownie rosnąć, Biden mógłby wykorzystać swoje uprawnienia prezydenckie, aby zapewnić większą kontrolę rządu nad krajowymi producentami ropy i gazu.

Kierownictwo naftowe odrzuciło krytykę administracji Bidena, twierdząc, że jedynym sposobem na skorygowanie nierównowagi między podażą a popytem na światowych rynkach ropy jest pompowanie większej ilości ropy.

READ  Boulder, Kolorado, Area Wildfires: Setki utraconych domów i dziesiątki tysięcy ewakuowanych z Superior i Louisville

„Chcę, aby było jasne, że Chevron podziela twoje obawy dotyczące wysokich cen, jakich doświadczają Amerykanie” – powiedział Biden dyrektor generalny Chevron, Mike Wirth. List otwarty. „Mogę zapewnić, że Chevron robi swoją część, aby sprostać tym wyzwaniom, zwiększając wydatki kapitałowe do 18 miliardów dolarów do 2022 r., co stanowi 50% wzrost w stosunku do ubiegłego roku”.

Analitycy zauważają również, że rynek ropy charakteryzuje się dużą cyklicznością. Branża ucierpiała podczas kryzysu finansowego 2008-2009, ponownie w latach 2014-2016, a ostatnio w pierwszych dwóch latach pandemii koronawirusa, mówi Pavel Molchanov z banku inwestycyjnego Raymond James.

„Branża cieszy się obecnie rekordowym poziomem rentowności, ale spadek cen towarów związanych z Covid dwa lata temu był epicką porażką” – powiedział Molchanov w e-mailu.

Szok na pompie: dlaczego ceny gazu są wysokie

Wyniki BP za drugi kwartał, w porównaniu z 6,2 miliarda dolarów w pierwszym kwartale, wynikały z wysokich marż rafineryjnych, „nieprzerwanych wyjątkowych wyników w handlu ropą” i wyższych cen paliw, podała spółka. Raport. Gwałtowny wzrost globalnego popytu i wojna na Ukrainie są kluczem do podwyżki cen, która bezpośrednio zwiększa zyski firmy.

„Dzisiejsze wyniki pokazują, że BP nadal działa w czasach zmian”, powiedział w oświadczeniu prezes Bernard Looney. „Robimy to, dostarczając ropę i gaz, których dziś potrzebuje świat – jednocześnie inwestując w przyspieszenie transformacji energetycznej”.

W wyniku wyższego zysku spółka zapowiedziała, że ​​podniesie wypłatę dywidendy o 10 proc., do 6,006 centa na akcję zwykłą, czyli więcej niż wcześniej oczekiwano. „Wzrost ten odzwierciedla podstawowe wyniki i generowanie gotówki firmy” – powiedziała firma.

BP oczekuje, że ceny ropy i gazu pozostaną wyższe w trzecim kwartale ze względu na „zakłócenia dostaw z Rosji” i „kurczące się wolne moce produkcyjne”. Perspektywy geopolityczne doprowadziły do ​​niedoboru europejskich dostaw gazu, które są „w dużym stopniu uzależnione od rosyjskich rurociągów”, co ma utrzymać „wysokie” ceny.

READ  Kryzys węglowy w Indonezji: czy islam przechodzi z rąk do rąk?

Niemcy rozpalają stare elektrownie węglowe, podsycając obawy, że cele klimatyczne pójdą z dymem

Shell ogłosił jeszcze większy wykup akcji w wysokości 6 miliardów dolarów, podczas gdy Exxon ogłosił, że po uwzględnieniu dywidendy rozdysponował akcjonariuszom 7,6 miliarda dolarów.

Patrick De Haan, szef analizy ropy naftowej w GasBuddy, mówi, że duże firmy naftowe wydają się inwestować w zwiększenie podaży. Ale ostatnio wydaje się, że skupiają się na wartości dla akcjonariuszy, powiedział.

Exxon, Chevron po przebojowym zysku na zwyżce cen ropy

Prezydent Biden oskarżył amerykańskie firmy naftowe o wykorzystywanie kryzysu. będzie mówił Powiedział w czerwcu w porcie w Los Angeles: „Exxon zarobił w tym roku więcej pieniędzy niż Bóg”. Firma odepchnęła, Doradztwo Ponieważ jego administracja próbowała „krytykować, a czasem oczerniać nasz przemysł”, firmy naftowe zaprzeczają oskarżeniom, że ich polityka sztucznie podnosi ceny.

W maju rząd brytyjski ogłosił 25 proc. nagły podatek Zyski z firm naftowych i gazowych zostaną wykorzystane na pomoc rodzinom o niskich dochodach Gwałtowny wzrost kosztów utrzymania. do nas Ustawodawcy Podobny podatek był rozważany, ale jest mało prawdopodobne, aby przeszedł w równomiernie podzielonym Senacie.

Brytyjska prawodawca i minister finansów opozycji Rachel Reeves skrytykowała zyski BP, Tweetowanie: „Ludzie martwią się, że ceny energii ponownie wzrosną jesienią, ale znowu widzimy oszałamiające zyski dla producentów ropy i gazu”.

Lewicowi politycy i grupy poparcia zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii wezwali do dodatkowych podatków od rosnących zysków firm naftowych.

Greenpeace Polska Tweeted „Jest coś szczególnie nieprzyzwoitego i okrutnego w firmach gazowych, takich jak Shell i BP, które osiągają rekordowe zyski, podczas gdy konsumenci walczą o utrzymanie ciepła tej zimy”.

Przedstawiciel Rosa De Lauro (D-Conn.) Tweeted „Monopolowie korporacyjni nadużywają swojej siły rynkowej, raniąc rodziny przy dystrybutorze i podsycając inflację”, a następnie dodał: „Amerykanie nie zasługują na podwyżki cen przy dystrybutorze”.

READ  Liz Truss została mianowana kolejnym premierem Wielkiej Brytanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *