Uchodźcy Rohingya docierają do wybrzeży Indonezji niedawnym przybyciem łodzią | Wiadomości o Rohingja

Urzędnicy twierdzą, że w zachodniej prowincji Indonezji wylądowało ponad 100 uchodźców Rohingya, w tym kobiety i dzieci, ale miejscowi zagrozili, że wypchną ich z powrotem do morza.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) powiedział w sobotę, że setki muzułmańskich uchodźców z Birmy utknęło na dwóch kolejnych statkach, które osiadły na Morzu Andamańskim.

Najnowsze przybycie następuje po tym, jak w zeszłym miesiącu w prowincji Aceh wylądowało ponad 1000 uchodźców Rohingya, co stanowi największą falę Rohingya, która dotarła do Indonezji od 2015 roku.

Ostatnia grupa Rohingjów wylądowała w sobotę przed świtem na plaży Le Meuli na wyspie Sabang – powiedziała Mifta Kat Ade, głowa społeczności rybackiej w Acehu.

„Są to głównie kobiety i dzieci, są w bezbronnej sytuacji” – powiedział.

Indonezja Konwencja ONZ w sprawie uchodźców z 1951 r Nie podpisała traktatu, ale od dawna przyjmuje uchodźców, którzy przybywają do brzegów kraju.

Prawie milion Rohingjów żyje w obozach dla uchodźców w Cox’s Bazar, w pobliżu granicy Bangladeszu z Birmą, po ucieczce przed represjami wojskowymi w Birmie w 2017 r.

Tysiące z nich co roku ryzykuje życie podczas długich i kosztownych podróży morskich, często na kiepskich łodziach wypływających z Bangladeszu, aby dostać się do Malezji lub Indonezji.

19-letnia Rohingya, która podała swoje nazwisko jako Teluwarsa, powiedziała, że ​​grupa opuściła Bangladesz na początku listopada i spędziła ponad 20 dni w niebezpiecznych warunkach na morzu.

„Przyjeżdżamy tu jedną łodzią. Morze jest bardzo niebezpieczne” – powiedział Deluvarza, dodając, że był „zachwycony” wylądowaniem w Indonezji.

UNHCR wezwał kraje położone wokół Morza Andamańskiego, aby „szybko wykorzystały swoje pełne możliwości poszukiwawczo-ratownicze”, twierdząc, że dwie pozostałe łodzie, w przypadku których według niego wystąpiła awaria silnika, „poruszają się bez celu”.

„UNHCR obawia się, że może zabraknąć żywności i wody oraz istnieje ryzyko ofiar, jeśli w nadchodzących dniach ludzie nie zostaną uratowani i bezpiecznie ewakuowani” – stwierdziła agencja w oświadczeniu.

READ  Indonezyjski trener fitness zmarł po tym, jak spadła na niego 210-kilogramowa sztanga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *