Boris Johnson broni środków, gdy coraz więcej konserwatywnych sojuszników rezygnuje

Symbol zastępczy, gdy ładowane są akcje artykułu

LONDYN – Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson walczył o swoją karierę polityczną w środę, gdy ministrowie i doradcy nadal odchodzili z jego rządu, a były minister najwyższego rządu wypowiedział ostrą krytykę przywództwa Johnsona.

Johnson starał się odejść od wtorkowych dramatycznych wydarzeń, w których zrezygnowali dwaj ministrowie jego wyższego gabinetu, kanclerz Rishi Sunak i sekretarz zdrowia Sajid Javid – obaj mają swoje własne bazy w partii. Być przyszłym pretendentem do przywództwa.

Wysiłki Johnsona, aby szybko objąć najwyższe role i – mimo że nadal jest młodszy – nie powstrzymały fali rezygnacji. W ciągu 24 godzin 26 konserwatywnych polityków zrezygnowało ze swoich stanowisk w proteście przeciwko przywództwu Johnsona.

Rezygnacje, które nastąpiły po serii skandali, wywołały wiele pytań: Jak długo Johnson może przetrwać? Czy to jest Koniec gry Dla Johnsona? Czy jest jakiś sposób, żeby go wydostać?

Podczas płomiennej sesji cotygodniowego „Pytania premiera” Johnson odrzucił wezwania do rezygnacji.

Zapytałam Johnson powiedział, że zrezygnuje, jeśli nie będzie mógł pozostać w rządzie, jeśli zaistnieją okoliczności, które zmusiłyby go do ustąpienia, powiedział jeden z konserwatystów. „Oczywiście, praca premiera w trudnej sytuacji, kiedy dostaje się ogromny mandat, polega na tym, żeby iść dalej i to właśnie zamierzam zrobić”.

Na znak nastroju sesji w pewnym momencie grupa opozycyjnych prawodawców z Partii Pracy krzyknęła do Johnsona „do widzenia”.

Dżawid, zrezygnowany były sekretarz zdrowia, rozpoczął zjadliwą krytykę premiera, mówiąc parlamentowi, że „w ostatnich miesiącach nie potrafił chodzić po linie między lojalnością a uczciwością”. Powiedział, że starsi ludzie powiedzieli mu pod koniec zeszłego roku, że podczas pandemii nie odbywały się imprezy na Downing Street. Policyjne śledztwo w sprawie „Partycate” zakończone 126 karyW tym jeden dla Johnsona.

READ  22 czerwca 2022 Wiadomości o trzęsieniu ziemi w Afganistanie

Dochodzenie „Partygate” w Wielkiej Brytanii kończy się 126 grzywnami, brak cytowań dla Borisa Johnsona

Javid dodał: „Po raz kolejny w tym tygodniu mamy powód, by kwestionować prawdę i uczciwość tego, co nam wszystkim powiedziano”, powiedział, odnosząc się do oddzielnego skandalu z udziałem Chrisa Finchera, który niedawno ustąpił ze stanowiska zastępcy szefa bata po jego akt oskarżenia. Pijany zaatakował dwie osoby. Downing Street początkowo powiedział, że Johnson nie był świadomy żadnych zarzutów o niewłaściwe postępowanie, kiedy oferował premierowi Pincherowi kluczowe stanowisko rządowe, ale później przyznał, że Johnson wiedział o dochodzeniu w 2019 r., które potwierdziło podobne skargi.

Rezygnacja czołowych brytyjskich ministrów i trudna sytuacja rządu premiera Borisa Johnsona zdominowały nagłówki brytyjskich gazet 6 lipca. (Wideo: Reuters)

„Problem zaczyna się na samym szczycie” – powiedział Javid.

Gdy Dżawid przemówił, inny pastor zrezygnował.

Ostatni skandal Borisa Johnsona skłania czołowych ministrów do rezygnacji

Większość brytyjskiej opinii publicznej uważa, że ​​Johnson powinien rzucić ręcznik. A Ankieta YouGov Sondaż opublikowany we wtorek wykazał, że 69 procent Brytyjczyków powiedziało, że Johnson powinien zrezygnować – w tym większość wyborców konserwatywnych (54 procent).

Tylko 18 procent Brytyjczyków twierdzi, że Johnson powinien zostać.

Johnson dał jasno do zrozumienia – i to zależy od niego – że zostanie tam, gdzie jest. Zgodnie z obecnymi zasadami Partii Konserwatywnej krytycy Johnsona nie mają formalnego sposobu, aby go szybko usunąć. Ponieważ Johnson przeżył — wąsko — A Wotum nieufności Ze swojej imprezy w zeszłym miesiącu został oficjalnie wykluczony z dalszych wyzwań partyjnych na rok.

Rob Ford, ekspert polityczny z Uniwersytetu w Manchesterze, powiedział, że głosowanie w sprawie Brexitu było podobne do 2016 r., kiedy to miały miejsce masowe rezygnacje z opozycyjnego gabinetu cieni laburzystów, których celem było wywieranie nacisku na lidera Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna. Niektórzy przywódcy mogli przeczytać salę i postanowili odejść, powiedział Ford, zauważając, że Corbyn nie jest liderem do wiosny 2020 roku.

READ  Rowe V. Biden wzywa Kongres do złagodzenia senackich zasad dotyczących polowania na kodowanie

„Podobnie w przypadku Johnsona istnieje powszechna opozycja wobec jego przywództwa. Masz przywódcę, który nie podda się nieformalnym naciskom, a jedyny formalny mechanizm, jakim dysponujesz, nie jest dostępny. Jesteś więc w rozpaczliwej sytuacji”. powiedział Ford.

Boris Johnson przeżył, ale został osłabiony przez wotum nieufności

W ostatnich dniach dużo się mówiło o tym, jak zmienić zasady partii. W najbliższych dniach konserwatywni prawodawcy wybiorą nowych członków potężnego komitetu z 1922 r., który ustala zasady. Niektórzy z tych, którzy walczyli o role, zasugerowali, że popierają kolejne głosowanie wotum nieufności.

Tymczasem liczba rezygnacji, w tym byłych lojalistów, nadal rosła. Analitycy twierdzą, że Johnson ma szczęście, ponieważ podane powody utraty zaufania wydają się być różne – jego krytycy nie skupili się wokół jednej kwestii, tak jak zrobili to ci, którzy pomogli usunąć poprzedniczkę Johnsona, Theresę May, kiedy go usunęli. .

Chociaż Johnson może pozostać aktywny do czasu kolejnego wotum zaufania, Ford powiedział, że szanse na to, że poprowadzi Partię Konserwatywną do następnych wyborów powszechnych, zaplanowanych na 2025, są niewielkie.

„Przynajmniej kolejne wotum zaufania jest możliwe po 11 miesiącach. Co dokładnie zmieni się od teraz, aby przywrócić zaufanie do Johnsona? – zapytał Ford. „W tym momencie myślę, że będzie to wymagało czegoś zbliżonego do biblijnego cudu. Nic nie można wykluczyć w brytyjskiej polityce ze szczęśliwym politykiem, ale potrzeba czegoś niezwykłego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *