Wszyscy oskarżeni uznani za winnych zestrzelenia MH17

Komentarz

AMSTERDAM – holenderski sąd skazał w czwartek dwóch Rosjan i Ukraińca za nieumyślne spowodowanie śmierci podczas zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku, w którym zginęło wszystkich 298 pasażerów i członków załogi na pokładzie.

Dwóm byłym funkcjonariuszom rosyjskich służb bezpieczeństwa i obywatelom Ukrainy, którzy przewodzili prorosyjskim separatystom we wschodnim regionie Donbasu na Ukrainie, postawiono zarzuty rosyjskiemu rządowi bez oskarżonych. Moskwa od dawna zaprzecza odpowiedzialności za zniszczenie odrzutowca i odmawia ekstradycji oskarżonych oraz współpracy ze śledczymi. Trzeci rosyjski oskarżony został uniewinniony.

Żaden z oskarżonych nie przebywa w areszcie. Skazani to Igor Girkin, były pułkownik rosyjskich służb bezpieczeństwa, FSB, późniejszy minister obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej; Siergiej Dubinski, były oficer rosyjskiej agencji wywiadu wojskowego GRU; oraz Leonid Garchenko, ukraiński dowódca sił separatystów w Donbasie.

Zostali skazani na więzienie, chociaż nigdy ich nie złapano.

Czwarty oskarżony, Oleg Pułatow, który służył w jednostce specjalnej GRU, został uniewinniony z powodu braku dowodów. Bułatow był jedynym oskarżonym, który wysłał adwokatów, aby bronili się na rozprawie, a wcześniej zwrócił się do sądu o uniewinnienie go, twierdząc, że nie brał udziału w incydencie.

Werdykt został wydany po wieloletnim dochodzeniu w sprawie tego, kto zestrzelił Boeinga 777 lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur 17 lipca 2014 r., pozostawiając ciała i szczątki rozrzucone po polach we wschodniej Ukrainie.

Incydent miał miejsce podczas walk między wspieranymi przez Rosję separatystami a siłami ukraińskimi w rejonie, gdzie kilka ukraińskich odrzutowców wojskowych zostało zestrzelonych na kilka tygodni przed zestrzeleniem samolotu Malaysia Airlines Flight 17.

Rosja od dawna utrzymuje, że nie jest stroną konfliktu, który wybuchł w Donbasie w 2014 roku, i nie kontroluje prorosyjskich bojówek w Doniecku, gdzie czterech oskarżonych zajmowało wysokie stanowiska w separatystycznych bojówkach.

READ  Rekordowy jackpot Powerball o wartości 1,9 miliarda dolarów opóźniony przez protokoły bezpieczeństwa

Sąd ustalił jednak, że Moskwa finansowała i uzbrajała siły separatystów w Donieckiej Republice Ludowej i generalnie kontrolowała separatystyczny region i jego władze.

Sąd uznał, że wystrzelenie krążka było celowe, ale oskarżeni myśleli, że strzelają do samolotu wojskowego.

„Wyrok nie może przywrócić zmarłych” – powiedział przewodniczący składu sędziowskiego Hendrik Steenhuis. „Jednak zapewniono jasność co do tego, kto jest winny”.

Oto, co wiemy o czterech podejrzanych oskarżonych o zestrzelenie lotu MH17

Kreml zawsze stanowczo zaprzeczał jakiemukolwiek udziałowi w zestrzeleniu lotu 17 i starał się zdyskredytować śledztwo w sprawie incydentu jako stronnicze politycznie. Promował różne wyjaśnienia, w jaki sposób samolot został zestrzelony, od obwiniania ukraińskiego rządu po odrzucanie dowodów w sprawie jako sfabrykowanych.

Holenderscy śledczy dołożyli wszelkich starań, aby obalić te twierdzenia, wydając szczegółowy raport Chronologia Uderzenie i ustawienie postaci Oskarżeni odegrali rolę w dostarczeniu systemu rakietowego na stanowisko rakietowe w Bervomaisky i zestrzeleniu samolotu.

Śledczy obwiniają rosyjski wywiad, 4 podejrzanych powiązanych z pro-moskiewskimi bojówkami w zestrzeleniu odrzutowca nad Ukrainą

Kilku członków rodzin ofiar lotu 17 zasugerowało, że gdyby społeczność międzynarodowa mocniej naciskała na Moskwę od zestrzelenia samolotu, w tym roku można by uniknąć rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

„Pomimo przeciwnych dowodów, Zachód z radością przyjmuje ideę, że separatystyczne grupy na Ukrainie są nie tylko przedstawicielami Federacji Rosyjskiej, ale że mogą przymykać oko na rosyjską agresję” – powiedział Eliot Higgins. Komisja śledcza Bellingate. Bellingad wykorzystał informacje wywiadowcze typu open source, aby połączyć system rakietowy Pak z rosyjską 53. Dywizjonem Rakiet Przeciwlotniczych i podzielił się swoimi odkryciami z holenderskimi śledczymi.

„Doprowadziło to do zamrożonego konfliktu we wschodniej Ukrainie, co dało Rosji czas na przygotowanie się do pełnej inwazji wojskowej na Ukrainę, co prowadzi do międzynarodowych konsekwencji dla dostaw energii i żywności” – dodał Higgins. „Gdyby Zachód przeciwstawił się rosyjskiej agresji w 2014 roku, być może uniknęlibyśmy sytuacji, w której jesteśmy dzisiaj”.

READ  NASA ponownie nawiązała kontakt z satelitą, który uwolnił się z orbity Ziemi

Dwa dni przed wydaniem wyroku w sprawie Lotu 17 dwie osoby zginęły, gdy pocisk wylądował w Polsce w jednym z najbardziej napiętych momentów prawie dziewięciomiesięcznej wojny na Ukrainie. Urzędnicy w Waszyngtonie i Warszawie powiedzieli, że mógł to być ukraiński pocisk obrony powietrznej, który chybił celu podczas rosyjskiego ataku rakietowego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA stwierdziła w oświadczeniu, że niezależnie od ostatecznych wyników śledztwa w sprawie incydentu, „stroną ostatecznie odpowiedzialną za ten tragiczny incydent jest Rosja”.

Ambasada Rosji w Australii powiązała raport ze śledztwem w sprawie zestrzelenia lotu 17 i odpowiedziała na Twitterze, mówiąc: „Wszystko, co musisz wiedzieć o śledztwie i śledztwie MH17”.

Kirkin, który służył jako dowódca wspieranych przez Kreml sił separatystycznych w Doniecku, chwalił się kiedyś, że „pociągnął za spust wojny” na Ukrainie. Przez lata żył bezpiecznie w Rosji, ale niedawno opuścił Moskwę i w zeszłym miesiącu wrócił na linię frontu na Ukrainie.

Uważa się, że Chirkin był najstarszym oficerem wojskowym mającym bezpośredni kontakt z Moskwą w momencie zestrzelenia samolotu i podobno pomagał w transporcie systemu rakietowego Pak. Wcześniej powiedział, że czuje „moralną odpowiedzialność” za masową śmierć pasażerów, ale zaprzeczył, by odgrywał bezpośrednią rolę.

W połowie października Kirkin napisał na swoim popularnym blogu Telegram, że ponownie dołączył do „aktywnej armii”. Kirkin często używa tego bloga jako platformy do ostrej krytyki rosyjskiej strategii wojskowej na Ukrainie. Jego żona, Miroslava Regińska, udostępniła zdjęcie Kirkina, który ma na sobie mundur wojskowy i również nazywa się Igor Striełkow.

Po doniesieniach, że Kirkin wrócił na linię frontu, Ukraińcy rozpoczęli kampanię crowdfundingową, aby zebrać nagrodę w wysokości 100 000 dolarów za jego schwytanie.

Jeśli siły ukraińskie schwytają Kirkina, Holandia dokona jego ekstradycji w nadziei na wymierzenie sprawiedliwości setkom członków rodziny, którzy stracili bliskich podczas lotu 17.

READ  Ulga i niepokój, gdy główne chińskie miasta łagodzą ograniczenia Covid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *