Ukraiński Chersoń ściga się, by odzyskać energię i wodę po wycofaniu się Rosji

  • Główną infrastrukturę w Chersoniu wycięli Rosjanie – gubernator
  • Sytuacja humanitarna w Gerson jest „niezwykle trudna” – urzędnik
  • Urzędnicy pracują nad przywróceniem kluczowych usług
  • Dla mieszkańców Chersoniu radość miesza się z obawami o wodę i elektryczność
  • Walka z szałami we wschodnich regionach Doniecka i Ługańska

KHERSON, Ukraina, 13 listopada (Reuters) – Zakłady komunalne w Chersoniu pracują nad przywróceniem krytycznej infrastruktury zniszczonej i zaminowanej przez uciekające siły rosyjskie, poinformowali w niedzielę urzędnicy regionalni, a większość domów w południowej Ukrainie wciąż nie ma prądu i wody.

Yaroslav Yanushevich, gubernator regionu Chersoniu, powiedział, że władze postanowiły wprowadzić godzinę policyjną od 17:00 do 8 rano, zakazując ludziom opuszczania lub wchodzenia do miasta jako środek bezpieczeństwa.

„Wróg zaminował całą ważną infrastrukturę” – powiedział Januszewicz ukraińskiej telewizji.

„Spotykamy się w ciągu kilku dni (a potem) próbujemy otworzyć miasto” – powiedział.

Wojska ukraińskie przybyły do ​​centrum Chersonia w piątek po tym, jak Rosja opuściła jedyną stolicę regionu, którą zdobyła od czasu inwazji w lutym. Wycofanie się oznaczało trzeci duży odwrót Rosji w czasie wojny i pierwszy, który odbił tak duże okupowane miasto w obliczu poważnej ukraińskiej kontrofensywy, która odbiła część wschodu i południa.

W niedzielę wymiana artylerii odbiła się echem w mieście, ale nie zdołały zniechęcić tłumów rozradowanych, wymachujących flagami mieszkańców, którzy skulili się przed zimnem na głównym placu Chersoniu. Ludzie próbowali odebrać sygnał telefonii komórkowej ze stacji naziemnych Starlink przewożonych w ukraińskich pojazdach wojskowych.

„Jesteśmy teraz szczęśliwi, ale wszyscy boimy się bombardowania z lewego brzegu” – powiedziała 35-letnia piosenkarka Yana Smirnova, odnosząc się do rosyjskich dział na wschodnim brzegu Dniepru, który płynie w pobliżu miasta.

Smirnova powiedziała, że ​​ona i jej przyjaciele muszą czerpać wodę z rzeki do pryszniców i spłukiwać toalety, a tylko kilku mieszkańców miało szczęście mieć generatory, które zasilały pompy, aby czerpać wodę ze studni.

READ  Przedłużająca się walka o prawa do ziemi i reformę rolną w Indramayu w Indonezji: Via Campesina

Lokalni urzędnicy powiedzieli, że znaczna część miasta jest pozbawiona elektryczności i wody, a Jurij Sobolewski, pierwszy zastępca przewodniczącego rady regionalnej Chersoniu, powiedział ukraińskiej telewizji, że chociaż władze pracują nad przywróceniem krytycznych usług, sytuacja humanitarna jest „bardzo trudna”.

„Nasi mężczyźni i kobiety”

Jednak niektórzy z świętujących na głównym placu Chersoniu stwierdzili, że kłopoty zbladły w porównaniu z radością z widoku wojsk ukraińskich wchodzących do miasta.

„Gdy tylko zobaczyliśmy naszą armię, wszystkie problemy z wodą i elektrycznością zniknęły” – powiedziała 36-letnia projektantka mody Yana Shaboshnikova. „Wybuchy nie są takie przerażające, nasi chłopcy i dziewczęta (żołnierze) są tutaj. Więc tak nie jest. To bardzo przerażające”.

Urzędnicy powiedzieli, że nastąpił pewien początkowy postęp w przywracaniu miasta do normalności.

Kyrylo Tymoszenko, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że połączenie mobilne już działa w centrum miasta, podczas gdy szef Ukraińskich Kolei Państwowych powiedział, że oczekuje się wznowienia usług kolejowych do Chersonia w tym tygodniu.

„Przed ucieczką z Chersoniu okupanci zniszczyli całą ważną infrastrukturę: łączność, wodę, ciepło, elektryczność” – powiedział Zełenski w przemówieniu wideo w sobotę.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że od początku tygodnia odzyskano 179 osiedli i 4500 kilometrów kwadratowych (1700 mil kwadratowych) wzdłuż Dniepru.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ciężkie walki toczą się na froncie wschodnim w obwodach donieckim i ługańskim.

W swojej codziennej aktualizacji Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na kilka osiedli w obu regionach w ciągu ostatnich 24 godzin.

Zełenski przypisywał sukces Ukrainy w Chersoniu i gdzie indziej zaciekłemu oporowi w obwodzie donieckim, pomimo wielokrotnych rosyjskich ataków.

READ  Dyrektor generalny Disneya, Iger DeSantis, nazywa odwet „antybiznesowym”

„Tam jest tylko piekło – każdego dnia toczą się bardzo zacięte bitwy” – powiedział w sobotę.

„Dwadzieścia lat młodszy”

Wcześniej w sobotę na drodze do Chersonia mieszkańcy wsi czekali z kwiatami, aby powitać i ucałować ukraińskich żołnierzy po wycofaniu się Rosjan.

„W ciągu ostatnich dwóch dni odmłodziliśmy się o 20 lat”, powiedziała 61-letnia Valentina Buhailova, gdy ukraiński żołnierz wyskoczył z małej ciężarówki i przytulił ją i jej przyjaciółkę, 66-letnią Natalię Porkunuk, w wiosce niedaleko centrum wioska. Gersona.

Ale ostrzał artyleryjski otoczył międzynarodowe lotnisko, a policja powiedziała, że ​​ustawiają punkty kontrolne w mieście i wokół niego oraz usuwają pozostawione miny lądowe.

Reportaż Davida Ljunggrena, Jonathana Lande, Gleba Garanicha i Pavela Polityuka Montaż: Clarence Fernandez i Tomasz Janowski Montaż: William Mallard, Francis Kerry, David Goodman i Jane Merriman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *