UE zawiera umowę gazową ze Stanami Zjednoczonymi, które chcą zmniejszyć swoją zależność od Rosji

Prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Lein podają sobie ręce po rozmowie o taryfach na stal i aluminium na marginesie szczytu przywódców G20 w Rzymie 31 października 2021 r.

Kevin Lamarque | Reuters

Stany Zjednoczone poinformowały w piątek, że będą współpracować z międzynarodowymi partnerami w celu dostarczenia w tym roku co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego do Europy, dążąc do położenia kresu uzależnieniu bloku od rosyjskiego eksportu energii po inwazji Kremla na Ukrainę.

Oczekuje się, że te dodatkowe ilości LNG w przyszłości wzrosną, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Pojawia się w związku z rosnącą obawą, że kraje importujące energię nadal doładowują prezydenta Władimir Putinwojenna skrzynia z codziennymi dochodami z ropy i gazu.

Prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von Leyen ogłosili utworzenie wspólnej grupy zadaniowej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i UE na przyszłą zimę i następną.

Grupie Zadaniowej ds. Bezpieczeństwa Energetycznego będą przewodniczyć przedstawiciel Białego Domu oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE.

Według USA i UE głównymi celami grupy zadaniowej byłaby dywersyfikacja dostaw LNG zgodnie z celami klimatycznymi i zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny.

Inicjatywa prawdopodobnie będzie wymagała nowych obiektów do importu LNG, zwłaszcza że UE stara się zwiększyć swoje zapotrzebowanie na dostawy gazu z USA.

Biały Dom powiedział, że UE będzie działać na rzecz zapewnienia, co najmniej do 2030 r., zapotrzebowania na około 50 miliardów metrów sześciennych rocznie dodatkowego amerykańskiego LNG. Jest to „zgodne z naszymi wspólnymi celami zerowymi netto” – dodał.

„Będzie to również zrobione przy założeniu, że ceny powinny odzwierciedlać długoterminowe podstawy rynku oraz stabilność podaży i popytu” – powiedział USA.

Rosyjska energia jest dla Moskwy kluczowym źródłem dochodów i polityczną dźwignią.

READ  Ukraiński dowódca domaga się międzynarodowej ewakuacji w zakładzie Mariupol, ponieważ sytuacja jest „krytyczna”

Rzeczywiście, UE otrzymuje obecnie około 40% swojego gazu rosyjskimi rurociągami, z których kilka przebiega przez Ukrainę.

Przychody z rosyjskiej ropy i gazu były widziany być odpowiedzialnym za około 43% federalnego budżetu Kremla w latach 2011-2020, podkreślając, że paliwa kopalne odgrywają kluczową rolę dla rosyjskiego rządu.

Wojna Rosji z Ukrainą zbiegła się w czasie z gwałtownymi wzrostami cen węgla, ropy i gazu, gdy kraje starają się zastąpić rosyjskie źródła energii.

Pęd do dalszego pogłębiania zależności ludzkości od paliw kopalnych w następstwie kryzysu na Ukrainie wywołał straszne ostrzeżenie ze strony sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

„Kraje mogą być tak pochłonięte przez lukę w dostawach paliw kopalnych, że zaniedbują politykę ograniczania zużycia paliw kopalnych” – powiedział Guterres na początku tego tygodnia. „I to jest szaleństwo: uzależnienie od paliw kopalnych jest wzajemnie gwarantowanym zniszczeniem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *