Szef bezpieczeństwa publicznego w Teksasie zeznał, że funkcjonariusze mogli zatrzymać Wolde trzy minuty po tym, jak bandyta wszedł do szkoły.

Na miejscu masakry w szkole Wolde było wystarczająco dużo funkcjonariuszy, aby zatrzymać bandytę trzy minuty po tym, jak wszedł do budynku, a szef policji stanowej Teksasu zeznał we wtorek, że nigdy nie sprawdzili, czy drzwi do klasy są zamknięte. Odpowiedzią na organy ścigania jest „zła porażka”.

Zamiast tego stali policjanci z bronią Czekałem w szkolnej sali przez około godzinę Bandyta przeprowadził 24 maja atak na szkołę podstawową Rob Zginęło 19 dzieci i dwoje nauczycieli. 18-letni bandyta używał samopowtarzalnego karabinu AR-15.

„Nie obchodzi mnie, czy masz klapki i bermudy, wchodzisz do środka” – powiedział pułkownik Steve McGrath, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie, w straszliwym zeznaniu podczas przesłuchania w Senacie Stanowym.

Drzwi do klasy nie mogły być zamknięte od wewnątrz, ale nic nie wskazywało na to, że funkcjonariusze próbowali je otworzyć, gdy napastnik je przebił, powiedział pułkownik Steve McGrath, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie. Zeznanie na rozprawie w Senacie Stanowym. Zamiast tego policja czekała na klucz.

„Mam wielki powód, by sądzić, że nigdy nie był chroniony” – powiedział McGrath o drzwiach. – A może spróbujesz sprawdzić, czy drzwi są zamknięte?

Opóźnienia w odpowiedzi organów ścigania stały się przedmiotem dochodzeń federalnych, stanowych i lokalnych.

McGrath wyjaśnił szefowi policji okręgu szkolnego Wolde, Pete’owi Aradonto: „Jedyną rzeczą, która powstrzymuje oddanych funkcjonariuszy przed wejściem do pomieszczeń 111 i 112, jest dowódca sceny, który postanowił zabić życie funkcjonariuszy. Życie dzieci”.

„Oczywiście nie było wystarczającego szkolenia w tej sytuacji, było to proste i bezpośrednie, ponieważ dowódca na miejscu podjął straszne decyzje” – powiedział McGrath. Powiedział, że śledczy nie byli w stanie „ponownie przesłuchać” Arredonto.

READ  Indonezyjski Bawaslu bada zarzuty dotyczące kupowania głosów w Malezji

Szef bezpieczeństwa publicznego przedstawił harmonogram, w którym trzech funkcjonariuszy z dwoma pistoletami weszło do budynku w ciągu trzech minut od strzału. Kilka minut później weszło kilku kolejnych oficerów.

McGrath powiedział, że decyzja policji o zatrzymaniu większości tego, czego organy ścigania nauczyły się w ciągu dwóch dekad od strzelaniny w Columbine High School w Kolorado w 1999 roku, zabiła 13 osób.

„Nie musisz czekać na drużynę SWAT. Masz oficera, to wystarczy” – powiedział. Dodał, że funkcjonariusze nie muszą czekać, aż tarcze wejdą do klasy. Według McGratha pierwsza tarcza pojawiła się w ciągu 20 minut od wejścia strzelca.

Ponadto, osiem minut po wejściu strzelca, funkcjonariusz powiedział, że policja ma „nieuczciwy” łom, którego można użyć do wyważenia drzwi do klasy, powiedział McGrath.

Strzelanie do szkoły w Teksasie
Steve McGrath, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie, zeznawał na rozprawie w Senacie Teksasu we wtorek, 21 czerwca 2022 r., na Kapitolu Stanu w Austin w Teksasie, używając mapy Rob Elementary School w Wolverhampton w Teksasie.

Eric K / AB


Policja stanowa początkowo twierdziła, że ​​bandyta wszedł do szkoły przez zewnętrzne drzwi otwarte przez nauczyciela. Nauczycielka jednak zamknęła drzwi, ale bez jej wiedzy McGrath powiedział, że można je zamknąć tylko z zewnątrz. Rewolwerowiec „szedł prosto” – powiedział McGrath.

Rewolwerowiec znał budynek i był czwartoklasistą w tej samej klasie, w której przeprowadzał atak, powiedział McGrath. Szef bezpieczeństwa publicznego powiedział, że bandyta nie miał tego dnia kontaktu z policją.

Teksas Sen. Paul Bettencourt powiedział, że cały prototyp praktyki zamykania i strzelania byłby bezużyteczny, gdyby drzwi nie można było zamknąć.

Bettencourt wezwał Arredonto do publicznego zeznawania i powiedział, że powinien był natychmiast zwolnić. Zwrócił uwagę, że usłyszał strzały, gdy policja czekała na korytarzu.

„Tym razem oddano co najmniej sześć strzałów” – powiedział. – Dlaczego ta osoba strzela? Zabija kogoś. Ale dowódca tego incydentu znalazł wszystkie powody, dla których nic nie zrobił.

McCraw spędził prawie pięć godzin, dostarczając jasny obraz masakry, przedstawiając szereg straconych okazji, przerw w komunikacji i błędów na podstawie dochodzenia, które obejmowało prawie 700 wywiadów. W przypadku wykroczenia:

  • Arredonto nie ma radia.
  • W szkole nie działały radia policyjne i szeryfa. Tylko radia agentów straży granicznej na wystawie działały i nie działały prawidłowo.
  • Niektóre mapy szkoły używane przez policję do koordynowania reakcji są nieprawidłowe.

Pytania o odpowiedź organów ścigania zaczęły się kilka dni po zamachu. Trzy dni po strzelaninie McGrath powiedział, że Aradonto podjął „złą decyzję”, by nie wchodzić do klasy na dłużej niż 70 minut, a rodzice poza szkołą zostali ranni, gdy czwartoklasiści w dwóch klasach zadzwonili pod numer 911 z prośbą o pomoc. Funkcjonariusze wchodzą do środka.

Arrotondo powiedział później, że nie uważa się za odpowiedzialnego i że reakcja organów ścigania była kontrolowana przez kogoś innego. Odrzucił wielokrotne prośby o komentarz od Associated Press.

Jeśli chodzi o czas, jaki upłynął, zanim funkcjonariusze weszli do klasy, McGrath powiedział: „W kontekście strzelaniny było to nie do zniesienia”.

„To cofnęło naszą działalność o dekadę. Tak właśnie się stało” – powiedział o reakcji policji w Wolverhampton.

Topshot-US-Texas-School-Zbrodnia
Krzyże zdobią tymczasowy pomnik ofiar strzelaniny z 31 maja 2022 r. w Rob Elementary School w Wolverhampton w Teksasie.

Chandan Khanna przez Getty Images / AFP


Policja nie znalazła niczego oznaczonego czerwoną flagą w szkolnych aktach dyscypliny strzelca, ale z wywiadów dowiedziała się, że był zamieszany w okrucieństwo wobec zwierząt. „Chodził z torbą martwych kotów” – powiedział McGrath.

W dniach i tygodniach strzelaniny funkcjonariusze przedstawiali sprzeczne i wprowadzające w błąd relacje z tego, co się wydarzyło, czasami wycofując się zaledwie kilka godzin po opublikowaniu doniesień. Ale McGrath zapewnił prawodawców: „Wszystko, o czym dzisiaj zeznałem, zostało potwierdzone”.

Gdyby można było wydać tylko jedno zalecenie, byłoby to dodatkowe szkolenie, powiedział McGrath. Powiedział również, że każdy stanowy samochód patrolowy w Teksasie powinien mieć „torbę dodatkową”, w tym tarczę i łamacze drzwi.

„Chcę, aby każdy oddział wiedział, jak przekroczyć granice i miał narzędzia, aby to zrobić” – powiedział.

Rodziny zabitych w strzelaninie Wymaga odpowiedzialności Od organów ścigania po tym, jak Austin opublikował zdjęcie uzbrojonego policjanta w sali szkoły amerykańskiej. Zdjęcia zrecenzowane przez gazetę pokazują znacznik czasu zrobiony prawie godzinę przed zatrzymaniem bandyty.

Podczas poniedziałkowego spotkania rady szkolnej kilku członków rodzin ofiar emocjonalnie zaapelowało do Aradonto o rezygnację.

Brett Gross, wujek i opiekun ofiary, Uzziah Garcia, powiedział: „Zostaliśmy pokonani przez Pete’a Arrotondo.

„Moja matka umarła chroniąc swoich uczniów. Ale kto ochroni moją matkę?” Powiedziała Liliana Garcia, córka Irmy Garcii, jednej z dwóch nauczycielek, które zginęły, próbując chronić swoich uczniów.

Starszy asystent szeryfa The New York Times powiedział: Dwóch funkcjonariuszy policji miejskiej w Uvalde przegapiło okazję do zastrzelenia bandyty, zanim mógł wejść do szkoły.

Niezidentyfikowani oficerowie, z których jeden był uzbrojony w karabin typu AR-15. Strach przed biciem dzieci Grał na linii ognia przed szkołą, powiedział gazecie Ricardo Rios, wiceprezes pobliskiego hrabstwa Jawalla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *