Stany Zjednoczone przejmują jacht należący do oligarchy, który ma bliskie powiązania z Putinem

PALMA DE MALLORCA, Hiszpania (AP) – W poniedziałek rząd USA przejął w Hiszpanii mega jacht należący do oligarchy, który ma bliskie powiązania z prezydentem Rosji. aktywa rosyjskich elit.

Hiszpańska Gwardia Cywilna i agenci federalni USA zeszli na jacht w Marina Real w porcie Palma de Mallorca, stolicy hiszpańskich Balearów na Morzu Śródziemnym. Reporterzy Associated Press na miejscu zdarzenia widzieli, jak policja wchodziła i wychodziła z łodzi w poniedziałek rano.

Wspólna operacja przejęcia jachtu z hiszpańską Strażą Cywilną, FBI i Homeland Security Investigations została przeprowadzona na prośbę władz USA, poinformowała Gwardia Cywilna.

Źródło Gwardii Cywilnej powiedziało The Associated Press, że unieruchomionym jachtem jest Tango, 78-metrowy (254-stopowy) statek, który pływa pod banderą Wysp Cooka i że Superyachtfan.com, wyspecjalizowana strona internetowa, która śledzi największe i najbardziej ekskluzywne łodzie rekreacyjne na świecie, wartości na poziomie 120 milionów dolarów. Źródło nie było również upoważnione do wymieniania się w doniesieniach medialnych i rozmawiało z AP pod warunkiem zachowania anonimowości.

Według dokumentów Departamentu Skarbu USA jacht jest jednym z aktywów powiązanych z Wiktorem Vekselbergiem, miliarderem i bliskim sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina, który kieruje moskiewską Renova Group, konglomeratem obejmującym aktywa metalurgiczne, wydobywcze, technologiczne i inne. Wszystkie aktywa Vekselberga w USA są zamrożone, a amerykańskie firmy mają zakaz prowadzenia interesów z nim i jego podmiotami.

Chociaż Vekselberg nie został sankcjonowany przez Unię Europejską, jest on objęty dochodzeniem w USA w sprawie możliwych oszustw podatkowych, prania pieniędzy i fałszowania dokumentów właśnie w celu ukrycia własności jachtu Tango, poinformowała Gwardia Cywilna w oświadczeniu.

Jest to pierwszy raz, kiedy rząd USA przejął jacht oligarchy od czasu, gdy prokurator generalny Merrick Garland i sekretarz skarbu Janet Yellen zebrali grupę zadaniową znaną jako REPO – skrót od rosyjskich elit, pełnomocników i oligarchów – jako próbę egzekwowania sankcji po inwazji Rosji Ukraina pod koniec lutego.

READ  Trump i prawicowy prawnik byli częścią „kryminalnego spisku”, aby obalić wybory w 2020 r., twierdzi komisja 6 stycznia

Vekselberg od dawna ma powiązania z USA, w tym zieloną kartę, którą kiedyś posiadał, oraz domy w Nowym Jorku i Connecticut. Urodzony na Ukrainie biznesmen zbudował swoją fortunę, inwestując w przemysł aluminiowy i naftowy w czasach postsowieckich.

Vekselberg był również przesłuchiwany w dochodzeniu specjalnego radcy Roberta Muellera w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku i ściśle współpracował ze swoim amerykańskim kuzynem, Andrew Intraterem, który kieruje nowojorską firmą zarządzającą inwestycjami Columbus Nova.

Vekselberg i Intrater znaleźli się w centrum uwagi w dochodzeniu Muellera po tym, jak prawnik gwiazdy filmów dla dorosłych Stormy Daniels wydał notatkę, w której twierdził, że 500 000 dolarów w cichych pieniądzach zostało przekazanych przez Columbus Nova do firmy-przykrywki założonej przez osobistego adwokata Donalda Trumpa, Michaela Cohena . Columbus Nova zaprzeczył, jakoby Vekselberg odegrał jakąkolwiek rolę w płatnościach na rzecz Cohena.

Vekselberg i Intrater spotkali się z Cohenem w Trump Tower, jednym z kilku spotkań między członkami wewnętrznego kręgu Trumpa a Rosjanami wysokiego szczebla podczas kampanii w 2016 roku i transformacji.

64-letni potentat został znaleziony przez Renova Group ponad trzy dekady temu. Grupa posiada największy udział w United Co. Rusal, największy rosyjski producent aluminium, m.in.

Vekselberg został po raz pierwszy sankcjonowany przez USA w 2018 roku i ponownie w marcu tego roku, wkrótce po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Vekselberg został również ukarany przez władze Wielkiej Brytanii.

Jacht pływa pod banderą Wysp Cooka i jest własnością firmy zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, zarządzanej przez różne towarzystwa w Panamie, powiedziała Gwardia Cywilna, „śledząc skomplikowaną sieć finansową i społeczną, aby ukryć swoją prawdziwą własność”.

Agenci skonfiskowali dokumenty i komputery wewnątrz jachtu, które zostaną przeanalizowane w celu potwierdzenia prawdziwej tożsamości właściciela.

Departament Sprawiedliwości USA powołał również grupę zadaniową do egzekwowania sankcji znaną jako KleptoCapture, która ma również na celu egzekwowanie ograniczeń finansowych w USA nałożonych na Rosję i jej miliarderów, współpracując z FBI, Skarbem i innymi agencjami federalnymi. Ta grupa zadaniowa będzie również atakować instytucje finansowe i podmioty, które pomogły oligarchom przenosić pieniądze, aby uniknąć sankcji.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Biały Dom powiedział, że wiele krajów sojuszniczych, w tym Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i inne, jest zaangażowanych w zbieranie i udostępnianie informacji przeciwko Rosjanom objętym sankcjami. W swoim orędziu o stanie Unii prezydent Joe Biden ostrzegł oligarchę, że sojusznicy USA i Europy „znajdą i zawładną twoimi jachtami, luksusowymi apartamentami, prywatnymi odrzutowcami”.

„Przychodzimy po twoje nieszczęsne zdobycze” – powiedział.

Poniedziałkowe schwytanie nie jest pierwszym przypadkiem, w którym władze hiszpańskie są zaangażowane w przejęcie superjachtu rosyjskiego oligarchy. Tamtejsi urzędnicy powiedzieli, że przejęli statek o wartości ponad 140 milionów dolarów, należący do dyrektora państwowego konglomeratu obronnego i bliskiego sojusznika Putina.

Francuskie władze przejęły również superjachty, w tym jeden prawdopodobnie należący do Igora Sieczina, sojusznika Putina, który kieruje rosyjskim gigantem naftowym Rosnieft, który znajduje się na liście sankcji USA od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Włochy przejęły również kilka jachtów i inne aktywa.

Włoska policja finansowa szybko przejęła w porcie San Remo superjacht „Lena” należący do Giennadija Timczenki, oligarchy blisko Putina; 65-metrowy (215-metrowy) „Lady M” należący do Aleksieja Mordaszowa w pobliskiej Imperii, zawierający sześć apartamentów i szacowany na 65 milionów euro; a także wille w Toskanii i Como, według urzędników państwowych.

__

Parra meldował z Madrytu, a Balsamo meldował z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *