Dimon z JPMorgan ostrzega przed możliwą stratą 1 miliarda dolarów w Rosji

  • Dimon zaniepokojony wtórnymi skutkami konfliktu na Ukrainie
  • Dimon wzywa do zwiększenia obecności wojskowej USA w Europie
  • Dimon wzywa do modernizacji amerykańskiego łańcucha dostaw
  • Podwyżki stóp Fed mogą być wyższe niż oczekuje rynek -Dimon

NOWY JORK, 4 kwietnia (Reuters) – JPMorgan (JPM.N) może stracić około 1 miliarda dolarów na ekspozycji na Rosję, powiedział w poniedziałek dyrektor generalny Jamie Dimon, po raz pierwszy szczegółowo opisując zakres potencjalnych strat banku w wyniku konfliktu na Ukrainie.

W swoim pilnie obserwowanym corocznym liście do akcjonariuszy, prezes i dyrektor generalny największego amerykańskiego banku według aktywów wezwał również Stany Zjednoczone do zwiększenia swojej obecności wojskowej w Europie i ponowny apel o opracowanie planu zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego i jego sojusznicy.

Dimon nie przedstawił ram czasowych dla potencjalnych strat JPMorgan w Rosji, ale powiedział, że bank jest zaniepokojony wtórnym wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla firm i krajów. Rosja nazywa swoje działania „operacją specjalną”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Globalne banki szczegółowo przedstawiły swoją ekspozycję na Rosję w ostatnich tygodniach, ale Dimon jest najbardziej znanym liderem światowego biznesu, który nie skomentował szerszego wpływu konfliktu.

„Ameryka musi być gotowa na możliwość przedłużenia wojny na Ukrainie z nieprzewidywalnymi skutkami. Powinniśmy przygotować się na najgorsze i mieć nadzieję na najlepsze” – napisał. (Aby uzyskać pięć kluczowych wniosków z listu Dimona, kliknij czytaj więcej)

Dimon może nadal pełnić funkcję prezesa, kiedy ostatecznie zrezygnuje z funkcji dyrektora generalnego, poinformował w poniedziałek bank.

Ujawnienie, w raporcie dla akcjonariuszy przed dorocznym spotkaniem JPMorgan w maju, mówiło, że bank odkrył, że większość głównych akcjonariuszy chce, aby Dimon pozostał prezesem.

Rada stwierdziła również, że była skłonna jako „ogólna polityka” rozdzielać stanowiska prezesa i dyrektora naczelnego po odejściu Dimona. Wielu akcjonariuszy generalnie woli rozdzielać stanowiska.

READ  Indonezyjskie produkty przetworzone z odpadów kawowych wkrótce wejdą na rynek w Vancouver

Dimon zażartował, że wiecznie mówi, że zrezygnuje za pięć lat. W 2019 roku powiedział, że tak naprawdę zaczął się pięcioletni zegar.

W swoim liście do udziałowców Dimon odniósł się do relacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i powiedział, że Stany Zjednoczone powinny zreorganizować swój łańcuch dostaw, aby ograniczyć jego zakres do dostawców w Stanach Zjednoczonych lub włączyć tylko „całkowicie przyjaznych sojuszników”. Wezwał Stany Zjednoczone do ponownego przyłączenia się do Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), jednej z największych międzynarodowych umów handlowych na świecie.

Komentując otoczenie makroekonomiczne, Dimon powiedział, że liczba podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej „może być znacznie wyższa niż oczekuje rynek”. Opisał również rosnące wydatki banku, częściowo z powodu inwestycji w technologię i kosztów akwizycji.

List to 17. miejsce Dimona na stanowisku dyrektora generalnego. Chociaż Dimon nie jest jedynym dyrektorem generalnym jednego z czołowych amerykańskich banków, który pisze takie listy, stały się one obowiązkową lekturą wśród elity i decydentów z Wall Street ze względu na poglądy, jakie wnoszą do swoich politycznych i ekonomicznych pomysłów.

„BILANS TWIERDZY”

Tegoroczny list pojawia się, gdy wojna rosyjsko-ukraińska i wysoka inflacja szkodzą gospodarce, a Dimon staje w obliczu nowego sceptycyzmu inwestorów w kwestii wydatków.

Niektórzy kwestionują jego plany zwiększenia wydatków na technologię informacyjną banku i kampanie mające na celu przejęcie udziału w rynku przedsiębiorstw i obszarów geograficznych, w których JPMorgan obecnie wyprzedza konkurentów, takich jak Niemcy i Wielka Brytania.

JPMorgan postanowił na początku tego roku zorganizować swój pierwszy dzień inwestora, odkąd pandemia zaczęła wyjaśniać wątpliwości dotyczące jego planów wydatków. Spotkanie odbędzie się 23 maja.

READ  Akcje Azji spadają z powodu jastrzębich obaw o podwyżki stóp procentowych banku centralnego

Dimon spędził ponad dekadę na budowaniu czegoś, co nazywa „bilansem fortecznym” banku i powiedział, że jest on teraz na tyle solidny, że JPMorgan może wytrzymać straty rzędu 10 miliardów dolarów lub więcej i „nadal być w bardzo dobrej kondycji”.

Chociaż Dimon napisał, że nie martwi się ekspozycją banku na Rosję, powiedział, że wojna na Ukrainie spowolni globalną gospodarkę i wpłynie na geopolitykę na dziesięciolecia.

„Na każdym kroku stoimy przed wyzwaniami: pandemia, bezprecedensowe działania rządu, silne ożywienie po ostrej i głębokiej globalnej recesji, wysoce spolaryzowane wybory w USA, rosnąca inflacja, wojna na Ukrainie i dramatyczne sankcje gospodarcze wobec Rosji” – powiedział …

Jeśli chodzi o przejęcia, Dimon powiedział, że bank ograniczy wykup akcji w ciągu następnego roku, aby sprostać podwyższeniom kapitału wymaganym przez przepisy federalne „oraz ponieważ dokonaliśmy kilku dobrych przejęć, które naszym zdaniem poprawią przyszłość naszej firmy”.

JPMorgan szalał, wydając na przejęcia prawie 5 miliardów dolarów w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Dimon powiedział, że w tym roku zwiększy się „przyrostowe wydatki inwestycyjne” o około 700 milionów dolarów.

Inwestycje w technologię zwiększą w tym roku wydatki o 2 miliardy dolarów, powiedział Dimon.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Davida Henry’ego; Montaż: Michelle Price, Muralikumar Anantharaman i Nick Zieminski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *