Kostaryka wybiera niezależnego Chavesa na prezydenta w zerwaniu z establishmentem

SAN JOSE, 3 kwietnia (Reuters) – Antyestablishmentowy ekonomista Rodrigo Chaves objął w niedzielę prezydenturę Kostaryki, podważając dziesięciolecia politycznego konsensusu w kraju Ameryki Środkowej, który zmaga się z rosnącym niezadowoleniem społecznym i rosnącym zadłużeniem publicznym.

Przewiduje się, że Chaves, były weteran Banku Światowego, zdobędzie około 52,9% głosów w drugiej turze głosowania, jak wykazały wstępne wyniki trybunału wyborczego, oparte na wynikach z około 97% lokali wyborczych.

Konkurencyjny kandydat i były prezydent Kostaryki Jose Maria Figueres zapewnił sobie około 47,1%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Przemawiając do kibiców w stolicy San Jose, 60-letni Chaves powiedział, że przyjął swoje zwycięstwo z pokorą i wezwał Figueresa, aby pomógł mu posunąć kraj do przodu.

„Pokornie błagam Jose Marię i jego partię, aby pracowali razem, aby umożliwić to, co sam Don Jose Maria nazwał cudem Kostaryki” – powiedział, odnosząc się do ojca Figueres, Jose Figueres Ferrera, który trzykrotnie był prezydentem.

„Odłóżmy na bok małostkowość i próżność. Dziś wieczorem zaczniemy razem służyć naszemu krajowi” – ​​dodał Chaves, który ma objąć urząd 8 maja.

Figueres szybko przyznał się do porażki, gdy pojawiły się wyniki.

„Gratuluję Rodrigo Chaves i życzę mu wszystkiego najlepszego” – powiedział kibicom.

Karawany samochodów z flagą Socjaldemokratycznej Partii Postępu Chavesa (PPSD) tłoczyły się na ulicach śródmieścia San Jose w świętowaniu.

Sondaże wykazały, że Chaves jest niewielkim faworytem w wyborach po tym, jak niespodziewanie zajął drugie miejsce za Figueres w niezdecydowanej pierwszej turze głosowania w lutym.

Chaves, który przez krótki czas był ministrem finansów ustępującego prezydenta Carlosa Alvarado, działał jako indywidualista. Przysiągł wstrząsnąć elitą polityczną, zobowiązując się nawet do wykorzystania referendów w celu ominięcia Kongresu w celu wprowadzenia zmian. Czytaj więcej

READ  Australijski komik Barry Humphries, najbardziej znany ze swojego alter ego Dame Edna Everage, zmarł

„Jeżeli ludzie pójdą głosować, będzie to tsunami”, powiedział Chaves po oddaniu głosu w niedzielę.

Figueres prowadził kampanię na temat swojego doświadczenia i rodzinnej spuścizny politycznej w Kostaryce, miejscu turystycznym i bastionie ekologii, od dawna uważanym za jedną z najbardziej stabilnych demokracji w Ameryce Łacińskiej.

Na Twitterze Alvarado powiedział, że dzwonił, by pogratulować Chavesowi i obiecał uporządkowane przekazanie władzy.

Jak stwierdził trybunał wyborczy, frekwencja wyniosła 57,3%, mniej niż 60%, które oddały głosy w pierwszej turze.

W niedzielnym głosowaniu niektórzy wyborcy stwierdzili, że są obojętni wobec obu kandydatów, których kariery polityczne zostały splamione oskarżeniami o wykroczenia.

Chaves spotkał się z oskarżeniami o molestowanie seksualne podczas swojej kadencji w Banku Światowym, którym zaprzeczył. Figueres zrezygnował z funkcji dyrektora wykonawczego Światowego Forum Ekonomicznego w 2004 r. w związku z oskarżeniami, że miał wpływ na kontrakty państwowe z firmą telekomunikacyjną Alcatel. Ta sprawa nigdy nie była rozpatrywana w sądzie.

33-letni David Diaz powiedział, że nie był zachwycony Chavesem ani Figueresem. Wyszedł z domu wcześnie, aby głosować o 7 rano w wiejskim miasteczku Tacacori, około 30 km (19 mil) od San Jose.

„Widzę bardzo mało ruchu, jest dużo apatii” – powiedział Diaz, mechanik w fabryce sprzętu medycznego.

Chaves stoi przed wyzwaniami związanymi z ożywieniem gospodarki dotkniętej pandemią COVID-19 i złagodzeniem ubóstwa, w którym żyje około 23% populacji 5,1 miliona.

Rosnąca dysproporcja dochodów sprawia, że ​​Kostaryka jest jednym z najbardziej nierównych krajów na świecie, z bezrobociem sięgającym prawie 15%. Czytaj więcej

W styczniu 2021 r. kraj zgodził się na pomoc finansową w wysokości 1,78 mld USD z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W zamian rząd obiecał przyjąć szereg zmian fiskalnych i środków oszczędnościowych, ale ustawodawcy uchwalili ustawę tylko po to, by zaoszczędzić na świadczeniach pracowników sektora publicznego.

Reportaż Diego Ore i Alvaro Murillo, spisany przez Cassandrę Garrison; Edytowanie przez Clarence’a Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.