Kostaryka wybiera niezależnego Chavesa na prezydenta w zerwaniu z establishmentem

SAN JOSE, 3 kwietnia (Reuters) – Antyestablishmentowy ekonomista Rodrigo Chaves objął w niedzielę prezydenturę Kostaryki, podważając dziesięciolecia politycznego konsensusu w kraju Ameryki Środkowej, który zmaga się z rosnącym niezadowoleniem społecznym i rosnącym zadłużeniem publicznym.

Przewiduje się, że Chaves, były weteran Banku Światowego, zdobędzie około 52,9% głosów w drugiej turze głosowania, jak wykazały wstępne wyniki trybunału wyborczego, oparte na wynikach z około 97% lokali wyborczych.

Konkurencyjny kandydat i były prezydent Kostaryki Jose Maria Figueres zapewnił sobie około 47,1%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Przemawiając do kibiców w stolicy San Jose, 60-letni Chaves powiedział, że przyjął swoje zwycięstwo z pokorą i wezwał Figueresa, aby pomógł mu posunąć kraj do przodu.

„Pokornie błagam Jose Marię i jego partię, aby pracowali razem, aby umożliwić to, co sam Don Jose Maria nazwał cudem Kostaryki” – powiedział, odnosząc się do ojca Figueres, Jose Figueres Ferrera, który trzykrotnie był prezydentem.

„Odłóżmy na bok małostkowość i próżność. Dziś wieczorem zaczniemy razem służyć naszemu krajowi” – ​​dodał Chaves, który ma objąć urząd 8 maja.

Figueres szybko przyznał się do porażki, gdy pojawiły się wyniki.

„Gratuluję Rodrigo Chaves i życzę mu wszystkiego najlepszego” – powiedział kibicom.

Karawany samochodów z flagą Socjaldemokratycznej Partii Postępu Chavesa (PPSD) tłoczyły się na ulicach śródmieścia San Jose w świętowaniu.

Sondaże wykazały, że Chaves jest niewielkim faworytem w wyborach po tym, jak niespodziewanie zajął drugie miejsce za Figueres w niezdecydowanej pierwszej turze głosowania w lutym.

Chaves, który przez krótki czas był ministrem finansów ustępującego prezydenta Carlosa Alvarado, działał jako indywidualista. Przysiągł wstrząsnąć elitą polityczną, zobowiązując się nawet do wykorzystania referendów w celu ominięcia Kongresu w celu wprowadzenia zmian. Czytaj więcej

READ  Indonezja zaprasza 27 światowych przywódców, organizacji międzynarodowych na 43. Szczyt ASEAN

„Jeżeli ludzie pójdą głosować, będzie to tsunami”, powiedział Chaves po oddaniu głosu w niedzielę.

Figueres prowadził kampanię na temat swojego doświadczenia i rodzinnej spuścizny politycznej w Kostaryce, miejscu turystycznym i bastionie ekologii, od dawna uważanym za jedną z najbardziej stabilnych demokracji w Ameryce Łacińskiej.

Na Twitterze Alvarado powiedział, że dzwonił, by pogratulować Chavesowi i obiecał uporządkowane przekazanie władzy.

Jak stwierdził trybunał wyborczy, frekwencja wyniosła 57,3%, mniej niż 60%, które oddały głosy w pierwszej turze.

W niedzielnym głosowaniu niektórzy wyborcy stwierdzili, że są obojętni wobec obu kandydatów, których kariery polityczne zostały splamione oskarżeniami o wykroczenia.

Chaves spotkał się z oskarżeniami o molestowanie seksualne podczas swojej kadencji w Banku Światowym, którym zaprzeczył. Figueres zrezygnował z funkcji dyrektora wykonawczego Światowego Forum Ekonomicznego w 2004 r. w związku z oskarżeniami, że miał wpływ na kontrakty państwowe z firmą telekomunikacyjną Alcatel. Ta sprawa nigdy nie była rozpatrywana w sądzie.

33-letni David Diaz powiedział, że nie był zachwycony Chavesem ani Figueresem. Wyszedł z domu wcześnie, aby głosować o 7 rano w wiejskim miasteczku Tacacori, około 30 km (19 mil) od San Jose.

„Widzę bardzo mało ruchu, jest dużo apatii” – powiedział Diaz, mechanik w fabryce sprzętu medycznego.

Chaves stoi przed wyzwaniami związanymi z ożywieniem gospodarki dotkniętej pandemią COVID-19 i złagodzeniem ubóstwa, w którym żyje około 23% populacji 5,1 miliona.

Rosnąca dysproporcja dochodów sprawia, że ​​Kostaryka jest jednym z najbardziej nierównych krajów na świecie, z bezrobociem sięgającym prawie 15%. Czytaj więcej

W styczniu 2021 r. kraj zgodził się na pomoc finansową w wysokości 1,78 mld USD z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W zamian rząd obiecał przyjąć szereg zmian fiskalnych i środków oszczędnościowych, ale ustawodawcy uchwalili ustawę tylko po to, by zaoszczędzić na świadczeniach pracowników sektora publicznego.

Reportaż Diego Ore i Alvaro Murillo, spisany przez Cassandrę Garrison; Edytowanie przez Clarence’a Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *