Rzadka, zielona kometa przeleci nad Ziemią w tym tygodniu

Jeśli w przyszłym miesiącu spojrzysz na nocne niebo i zobaczysz na nim małe zielone światełko, nie panikuj, kosmici nie wylądowali.

Według NASA i astronomów rzadka zielona kometa minie Ziemię w tym tygodniu i pozostanie widoczna na nocnym niebie przez prawie miesiąc.

Ten materiał informacyjny ze strony internetowej NASA przedstawia kometę C/2022 E3 (ZTF), która została odkryta przez astronomów za pomocą kamery Wide-Field Survey Camera w Zwicky Transient Facility.

Dan Bartlett/NASA/AFP za pośrednictwem Getty Images

Kometa C/2022 E3 (ZTF) została odkryta w marcu ubiegłego roku, gdy znajdowała się już na orbicie Jowisza. Wyróżnia się zielonym blaskiem.

Kometa zbliży się do Słońca lub peryhelium 12 stycznia i będzie widoczna dla obserwatorów gwiazd na półkuli północnej, poinformowali naukowcy z NASA. Mieszkańcy półkuli południowej będą mogli zobaczyć kometę w lutym.

„Komety są nieprzewidywalne, ale jeśli ta utrzyma swój obecny trend jasności, będzie łatwo wykrywalna przez lornetkę i widoczna gołym okiem pod ciemnym niebem” – napisała NASA w swoim poście. „W czym problem” blogu na początku tego miesiąca.

Zdjęcie: Kometa C/2022 E3 (ZTF) zbliża się do Ziemi 2 lutego 2023 r.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) zbliży się do Ziemi 2 lutego 2023 roku.

NASA

Kometa będzie przesuwać się na północny zachód po horyzoncie przez cały styczeń i zbliży się do Ziemi między 1 a 2 lutego, podała NASA. W tym czasie kometa będzie znajdować się 26 milionów mil od planety, według astronomów.

Według astronomicznych map kometa zbliży się do Marsa za około tydzień.

READ  Rząd zapewni opcje indonezyjskim uchodźcom politycznym za granicą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *