Rzadka, zielona kometa przeleci nad Ziemią w tym tygodniu

Jeśli w przyszłym miesiącu spojrzysz na nocne niebo i zobaczysz na nim małe zielone światełko, nie panikuj, kosmici nie wylądowali.

Według NASA i astronomów rzadka zielona kometa minie Ziemię w tym tygodniu i pozostanie widoczna na nocnym niebie przez prawie miesiąc.

Ten materiał informacyjny ze strony internetowej NASA przedstawia kometę C/2022 E3 (ZTF), która została odkryta przez astronomów za pomocą kamery Wide-Field Survey Camera w Zwicky Transient Facility.

Dan Bartlett/NASA/AFP za pośrednictwem Getty Images

Kometa C/2022 E3 (ZTF) została odkryta w marcu ubiegłego roku, gdy znajdowała się już na orbicie Jowisza. Wyróżnia się zielonym blaskiem.

Kometa zbliży się do Słońca lub peryhelium 12 stycznia i będzie widoczna dla obserwatorów gwiazd na półkuli północnej, poinformowali naukowcy z NASA. Mieszkańcy półkuli południowej będą mogli zobaczyć kometę w lutym.

„Komety są nieprzewidywalne, ale jeśli ta utrzyma swój obecny trend jasności, będzie łatwo wykrywalna przez lornetkę i widoczna gołym okiem pod ciemnym niebem” – napisała NASA w swoim poście. „W czym problem” blogu na początku tego miesiąca.

Zdjęcie: Kometa C/2022 E3 (ZTF) zbliża się do Ziemi 2 lutego 2023 r.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) zbliży się do Ziemi 2 lutego 2023 roku.

NASA

Kometa będzie przesuwać się na północny zachód po horyzoncie przez cały styczeń i zbliży się do Ziemi między 1 a 2 lutego, podała NASA. W tym czasie kometa będzie znajdować się 26 milionów mil od planety, według astronomów.

Według astronomicznych map kometa zbliży się do Marsa za około tydzień.

READ  Przedłużająca się walka o prawa do ziemi i reformę rolną w Indramayu w Indonezji: Via Campesina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *