Rosja wzywa Ukrainę do złożenia broni w wojnie w Siwerodonieck

  • Miasto Siwerodonieck koncentruje się na walce o wschodnią Ukrainę
  • Setki ludzi zostaje uwięzionych w zakładach chemicznych Azot w Sivirodonetsk
  • Ministrowie obrony NATO omówią pomoc wojskową dla Ukrainy

KIJÓW, 15 czerwca (Reuters) – Rosja poinformowała siły ukraińskie w środę rano, że zasadziła się na fabrykę chemiczną w mieście Siwerodonieck, aby złożyć broń na swoją korzyść w wojnie o kontrolę nad wschodnią Ukrainą.

Ukraina wezwała do zwiększenia zachodniego uzbrojenia ciężkiego po tym, jak Rosja przekazała większość swojej siły ognia wschodniemu regionowi Donbasu, który ma znaleźć się w widocznym miejscu na spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli w środę.

Ukraina twierdzi, że ponad 500 cywilów jest uwięzionych w fabryce chemicznej Azot, gdzie jej siły od tygodni zamieniły większość Siwerodoniecka w ruiny w obliczu rosyjskich bombardowań i ataków.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Michaił Mijintsev, szef rosyjskiego Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Narodowym, powiedział agencji informacyjnej Interfax, że bojownicy muszą „przestać swój bezsensowny opór i złożyć broń” od godziny 8 rano czasu moskiewskiego (0500 GMT).

Mijintsev powiedział, że cywile zostaną ewakuowani korytarzem humanitarnym.

Bombardowanie Azot jest echem poprzedniego oblężenia huty Azowstal w południowym porcie Mariupol, gdzie setki bojowników i cywilów szukało schronienia przed rosyjskim ostrzałem. Ci w środku poddali się w połowie maja i zostali zabrani do rosyjskiego aresztu.

Ostrzał na Azot był tak dotkliwy, że „ludzie nie mogą już go znosić w schronach, ich stan psychiczny jest na skraju wytrzymałości” – powiedział w imieniu pełnomocników separatystów Siergiej Kaitai, regionalny gubernator Ługańska, jednej z dwóch wschodnich prowincji Moskwy.

Rosyjski atak na Siwrodoneck w Ługańsku – przed wojną ponad 100-tysięczne miasto – jest teraz centralnym punktem tego, co jest obecnie znane jako bitwa o Donbas.

READ  Wizyta Jokowi w Bengulu spotkała się z protestami studentów

Kijów powiedział, że każdego dnia ginie 100-200 żołnierzy, a setki jest rannych.

Ukraina próbuje ewakuować cywilów z Siwerodoniecka od czasu, gdy siły rosyjskie zniszczyły ostatni most na rzece do kontrolowanego przez Ukraińców bliźniaczego miasta Licjanowsk.

Siły rosyjskie ostrzeliwały Łyczynsk, położony na wyżynach na zachodnim brzegu rzeki Shivarsky Doniec.

W ciągu ostatnich kilku tygodni grunt kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk, a ukraińscy urzędnicy niewiele wskazywali na to, że się wycofują.

Ale gdy wszystkie mosty prowadzące z Siwirodoniecka zostały zniszczone, istnieje niebezpieczeństwo, że siły ukraińskie zostaną otoczone.

„Musimy być silni… wróg ponosi więcej strat, () mniej siły musi kontynuować swoją okupację” – powiedział Zhelensky w przemówieniu pod koniec wtorku.

„Nie można wyjść”

Rosja nie podaje regularnych danych dotyczących własnych strat, ale kraje zachodnie twierdzą, że są zbyt duże, aby zmusić prezydenta Władimira Putina do przejęcia pełnej kontroli nad dwiema prowincjami Ługańsk i Donieck, znanymi jako Donbas.

Prędkość w Siwerodoniecku zmieniała się kilkakrotnie w ciągu ostatnich kilku tygodni – Rosja koncentruje swój zmasowany ostrzał artyleryjski na dzielnicach miejskich i niszcząc ruch oporu, a następnie wysyła siły lądowe narażone na kontrataki.

W innym miejscu w Donbasie Ukraina twierdzi, że Rosja planuje atak na Słowiańsk od północy i linię frontu w pobliżu Baghmood na południu.

W prowincji Donieck ważna infrastruktura, w tym domy, szkoły, szpitale i rynki, została zaatakowana w zeszłym tygodniu, powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku rzecznik ONZ Stephen Dujarric.

„Sprawiło, że życie ludzi borykających się z poważnymi niedoborami wody jest prawie nie do zniesienia, a czasami przez kilka dni nie mogli opuścić swoich domów z powodu walk” – powiedział Dujarric.

READ  KAI odnotowuje 3851 biletów anulowanych z powodu wypadku kolejowego w Argo Semeru

Na południu ukraińskie wojsko poinformowało, że przeprowadziło trzy naloty na wojska, składy paliwa i sprzęt wojskowy w regionie Gershon.

Bronie

Ukraińscy urzędnicy zażądali, aby Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wysyłali coraz więcej artylerii i czołgów, dronów i innej ciężkiej broni.

Kraje zachodnie zobowiązały się do standardowej broni NATO – w tym zaawansowanych rakiet amerykańskich. Jednak ich stabilizacja zajmie trochę czasu, a Ukraina będzie potrzebować stałego wsparcia Zachodu, aby przejść na nowe materiały i systemy uzbrojenia, ponieważ ich zapasy broni i amunicji z czasów sowieckich będą się zmniejszać.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przewodniczy środowemu spotkaniu ministrów obrony NATO. Już po raz trzeci grupa blisko 50 państw spotkała się, aby omówić i koordynować pomoc dla Ukrainy.

Waszyngton przekazał około 4,6 miliarda dolarów pomocy obronnej od rosyjskiej inwazji 24 lutego, w tym systemy rakietowe dalekiego zasięgu, drony i zaawansowaną artylerię.

Ale Zełenski powiedział, że Ukraina nie ma wystarczającej liczby systemów antyrakietowych, aby chronić swoje miasta, dodając, że „nie ma uzasadnienia dla opóźnienia w ich dostarczeniu”.

Ceny energii i surowców wzrosły z powodu światowych niedoborów ropy i zbóż, podczas gdy zachodnie sankcje mocno uderzyły w Rosję. Wystąpienie Putina na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu w piątek będzie uważnie obserwowane. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raport Biura Reutera; Napisane przez Ramiego Joba i Stephena Coatesa; Montaż dokonali Grand McCauley i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *