Rosja uderzyła nową rundą amerykańskich sankcji, gdy Biden ogłasza „poważne zbrodnie wojenne”

WASZYNGTON, 6 kwietnia (Reuters) – Stany Zjednoczone skierowały w środę na rosyjskie banki i elity nową rundę sankcji, w tym zakaz inwestowania Amerykanów w Rosji, w odpowiedzi na to, co prezydent Joe Biden potępił jako „poważne zbrodnie wojenne” przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Nowe sankcje uderzyły w rosyjski Sbierbank (SBER.MM), który posiada jedną trzecią wszystkich aktywów bankowych Rosji, oraz Alfabank, czwartą co do wielkości instytucję finansową w kraju, poinformowali urzędnicy amerykańscy. Ale transakcje energetyczne zostały zwolnione z najnowszych środków, powiedzieli.

Stany Zjednoczone nakładają również sankcje na dwie dorosłe córki rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, żonę i córkę rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz wysokich rangą członków rosyjskiej rady bezpieczeństwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Nie dzieje się nic innego niż poważne zbrodnie wojenne” – powiedział Biden w przemówieniu do przywódców związkowych, odnosząc się do ukraińskiego miasta Bucha odebranego siłom rosyjskim, gdzie znaleziono ciała zastrzelonych cywilów.

„Odpowiedzialne narody muszą się zjednoczyć, aby pociągnąć do odpowiedzialności tych sprawców” – powiedział. „I razem z naszymi sojusznikami i partnerami zamierzamy nadal podnosić koszty gospodarcze i zwiększać ból Putina”.

Ponure obrazy wyłaniające się z Buczy obejmują masowy grób i ciała ludzi rozstrzelanych z bliskiej odległości, niektóre z nich związane, co skłania do wezwania do zaostrzenia działań przeciwko Moskwie i międzynarodowego śledztwa. Czytaj więcej

Rosja, która twierdzi, że w lutym rozpoczęła „specjalną operację wojskową” na Ukrainie. 24, zaprzecza atakowaniu cywilów i twierdzi, że obrazy zgonów były „potwornym fałszerstwem” zainscenizowanym przez Zachód.

Środowe „pełne sankcje blokujące” zamrożą aktywa Sbierbanku i Alfabanku „dotykające amerykańskiego systemu finansowego”, powiedział Biały Dom.

Wielka Brytania zamroziła również aktywa Sbierbanku i zapowiedziała, że ​​do końca tego roku zakaże importu rosyjskiego węgla w ramach skoordynowanych wysiłków sojuszników, aby „zagłodzić machinę wojenną Putina”.

READ  Finał Euro na żywo: aktualizacje Anglia-Niemcy

Sbierbank i Alfabank stwierdziły, że nowe sankcje nie będą miały znaczącego wpływu na ich działalność. Czytaj więcej

Wśród ukaranych znalazł się także Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji i były premier oraz jeden z najbliższych sojuszników Putina. Wśród innych znaleźli się premier Rosji Michaił Miszustin i minister sprawiedliwości Konstantin Czujczenko.

Później w środę Biden podpisał dekret, który zabraniał „nowej inwestycji w Federacji Rosyjskiej przez osobę z USA, gdziekolwiek się znajduje”. Obejmuje to zakaz kapitału wysokiego ryzyka i fuzji, powiedzieli urzędnicy.

Nawet po wprowadzeniu nowych sankcji ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski był krytyczny wobec niektórych na Zachodzie i powiedział, że nie może tolerować „żadnego niezdecydowania”.

„Jedyną rzeczą, której nam brakuje, jest pryncypialne podejście niektórych przywódców – przywódców politycznych, liderów biznesu – którzy nadal uważają, że wojna i zbrodnie wojenne nie są czymś tak przerażającym jak straty finansowe” – powiedział irlandzkim prawodawcom. Czytaj więcej

Dyplomaci Unii Europejskiej w środę nie zatwierdzili nowych sankcji, ponieważ trzeba było rozwiązać problemy techniczne, w tym czy zakaz węgla wpłynie na istniejące kontrakty, podają źródła.

„NORMY ŻYCIA W STYLU SOWIECKIM”

Waszyngton wziął na cel córki Putina, ponieważ uważa, że ​​wiele jego aktywów „jest ukrytych u członków rodziny”, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji Bidena.

Córka Putina, Katerina Władimirowna Tichonowa, jest dyrektorem ds. technologii, którego praca wspiera rosyjski rząd i jego przemysł obronny, według danych opublikowanych przez Departament Skarbu USA.

Jego druga córka, Maria Władimirowna Woroncowa, „kieruje finansowanymi przez państwo programami, które otrzymały od Kremla miliardy dolarów na badania genetyczne i są osobiście nadzorowane przez Putina” – podało Ministerstwo Skarbu.

Odcinając największe rosyjskie banki, Stany Zjednoczone „drastycznie eskalują” wstrząs finansowy w Rosji, powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik administracji.

READ  Ministerstwo-BSSN współpracuje w celu utrzymania bezpieczeństwa cybernetycznego Światowego Forum Wody

„W rzeczywistości kraj pogrąża się w izolacji gospodarczej, finansowej i technologicznej” – powiedział urzędnik. „I w tym tempie wróci do standardów życia w stylu sowieckim z lat 80.”

Dyrektor Rady Gospodarczej Białego Domu, Brian Deese, powiedział, że według szacunków rosyjska gospodarka skurczy się o 10-15% w 2022 roku, a inflacja w Rosji będzie wynosić 200%.

Daniel Fried, były koordynator Departamentu Stanu ds. polityki sankcji w administracji Obamy, powiedział, że najnowszy pakiet „w zasadzie czyni Sbierbank nietykalnym”. Dodał jednak, że „brakuje tego, co zamierzamy zrobić z ropą i gazem”, najbardziej lukratywnym eksportem Rosji.

Zgodnie z ostatnimi sankcjami, specjalne licencje Departamentu Skarbu USA zwalniały z transakcji z bankami docelowymi, w których europejscy sojusznicy kupowali rosyjską ropę i gaz.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​elastyczność w rosyjskich transakcjach energetycznych jest potrzebna, ponieważ wiele krajów europejskich pozostaje w dużym stopniu uzależnionych od rosyjskiej ropy i gazu „i są one zobowiązane do jak najszybszego przejścia od tej zależności”.

W ostatniej z serii działań organów ścigania przeciwko Rosji, Departament Sprawiedliwości USA oskarżył w środę rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa o naruszenie sankcji nałożonych na Moskwę po inwazji na Ukrainę, twierdząc, że zapewnił finansowanie Rosjanom promującym separatyzm na Krymie. Czytaj więcej

Prokurator generalny Merrick Garland poinformował, że departament współpracuje z prokuratorami w Europie w celu rozpoczęcia zbierania dowodów na możliwe zbrodnie wojenne w Rosji.

Chcąc jeszcze bardziej zwiększyć presję na Putina, Stany Zjednoczone nakładają również pełne sankcje blokujące na to, co Biały Dom nazwał „krytycznymi dużymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi”. Te podmioty obejmowały United Aircraft i United Shipbuilding, powiedział Deese z Białego Domu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Matta Spetalnicka, Alexa Alpera, Nandity Bose; dodatkowe reportaże Sarah N. Lynch, Doiny Chiacu, Davida Shepardsona i Davida Lawdera; montaż przez Heather Timmons, Howarda Gollera i Jonathana Oatis

READ  Kevin Spacey został postawiony w stan oskarżenia w londyńskim sądzie pod zarzutem molestowania seksualnego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *