Ed Sheeran wygrywa sprawę o plagiat „Shape of You”

LONDYN – Ed Sheeran nie okradł innego autora piosenek, kiedy napisał swój megahit z 2017 roku”Kształt Ciebie„Według wyczekiwanego Wyrok sądu tutaj w środę.

Sędzia Zacaroli, sędzia nadzorujący sprawę, powiedział: „Pan. Sheeran ani celowo, ani podświadomie nie skopiował ”utwór„ Oh Why ”przez brytyjskiego autora piosenek Sami Chokri, który nagrywa jako Sami Switch.

Istniały „tylko spekulacyjne” dowody na to, że pan. Sheeran nawet słyszał „Och, dlaczego”, dodał sędzia Zacaroli, odprawiając pana. Roszczenie Chokri dotyczące naruszenia praw autorskich.

Sprawa plagiatu był tylko ostatni z udziałem wybitnego autora piosenek, ale dyrektorzy branży nagraniowej uważnie przyglądają się tej sprawie, ponieważ może ona wzmocnić inne roszczenia. Pan. Sheeran wciąż czeka na proces w Nowym Jorku nad innym jego hitem, „Thinking Out Loud”, który wygrał piosenkę roku na Grammy 2016; niektórzy właściciele praw do piosenki Marvina Gaye’a „Let’s Get It On” oskarżają pana Sheeran z kopiowania.

Sednem sprawy w Londynie był krótki fragment „Shape of You”, który znalazł się na szczycie list przebojów na całym świecie i obecnie jest najczęściej odtwarzaną piosenką na Spotify, z ponad trzema miliardami odtworzeń. W torze, panie Sheeran wielokrotnie śpiewa haczyk „Och, ja”, we wznoszącej melodii pentatonicznej, którą pan. Twierdzenia Chokri zostały oparte na części jego piosenki ”Dlaczego”, „Który został wydany w 2015 roku, ale odniósł stosunkowo niewielki sukces.

Orzeczenie sędziego Zacaroli zapadło po 11-dniowym procesie przed Sądem Najwyższym w Londynie w marcu, który był uważnie śledzony przez media. Pan. Sheeran był w sądzie przez cały czas i śpiewał ze stanowiska świadka podczas składania zeznań. W pewnym momencie procesu pan Zespół prawników Sheerana przypadkowo odtworzył jedną z jego niewydanych piosenek, co skłoniło Mr. Sheeran, zszokowany, pyta swoich prawników: „Jak to zdobyłeś?” według raportu BBC News.

READ  Indonezyjski chiński pociąg pociskowy opóźniony z powodu kosztów, wątpliwości | Transport

Sprawa datuje się na maj 2018, kiedy pan Sheeran i jego współautorzy „Shape of You”, wśród nich Johnny McDaid z zespołu Snow Patrol, poprosili Sąd Najwyższy w Londynie o stwierdzenie, że nie skopiowali Mr. Praca Chokri. Ich roszczenie powstało po panu Chokri i współautor powiadomili Performing Rights Society, brytyjską instytucję wypłacającą tantiemy za piosenki, że powinni zostać uznani za autorów piosenek w „Shape of You”. Towarzystwo zawiesiło wówczas wszelkie płatności na rzecz pana Sheeran i jego współautorzy.

Wkrótce po panu Sheeran podjął działania, panie. Chokri i jego współautor wnieśli własne roszczenie prawne, oskarżając pana. Sheeran naruszenia praw autorskich.

Podczas rozprawy pan. Zespół prawników Chokri próbował przedstawić pana Sheeran jako nałogowy plagiator. Andrew Sutcliffe, prawnik pana Chokri, powiedział pan Sheeran był „niewątpliwie bardzo utalentowany”, według raportu The Times of London, ale dodał: „To też sroka. Pożycza pomysły i wrzuca je do swoich piosenek.” Pan. Sutcliffe twierdził, że pan. Sheeran tylko czasami przypisywał autorom piosenek, od których pożyczał.

Na przykład po wydaniu „Shape of You” napisy zostały zmieniony by dodać trzech autorów hitu TLC z 1999 roku „No Scrubs”, którego melodia, jak zauważyli wówczas fani, przypominała fragmenty „Shape of You”.

Prawnik dla pana Sheeran powiedział sądowi że pan Piosenka Chokri została odtworzona na YouTube tylko 12 914 odtworzeń w ciągu dwóch lat po jej wydaniu i była odtwarzana tylko dwa razy w brytyjskim radiu, co oznacza, że ​​niewiele osób miało okazję ją usłyszeć.

Ale pan Chokri podczas zeznań twierdził, że zna pana Sheeran osobiście i że spotkał go kiedyś w filii Nando’s, restauracji z kurczakiem. Pan. Sheeran musiał usłyszeć piosenkę „przez wiele punktów dostępu, które dzieliliśmy z moim zespołem”, Mr. Chokri powiedział: według The Times of London.

READ  EKSKLUZYWNIE: Mark Meadows stosuje się do DOJ Subpoena na rozprawie 6 stycznia

Pan. Sheeran, we własnym dowodach, zaprzeczył, że spotkał pana Chokri lub kopiowanie piosenki. W pewnym momencie procesu śpiewał fragmenty „Feeling Good” Niny Simone i „No Diggity” Blackstreet, aby pokazać, że nawet bardzo różne piosenki mogą nosić pewne podobieństwa.

W swoim orzeczeniu sędzia Zacaroli napisał, że podczas gdy pan. Szok Chokri po usłyszeniu „Shape of You” był zrozumiały, biorąc pod uwagę podobieństwa między tymi dwiema piosenkami, takie zbiegi okoliczności „nie są rzadkością”. Nawet jeśli pan Sheeran szukał inspiracji do utworu, dodał, Mr. Utwór Chokri był „daleki od oczywistego źródła”.

Tuż po wydaniu orzeczenia, pan. Sheeran opublikował klip na swoim koncie na Instagramie mówiąc, że chociaż był „zadowolony z wyniku”, czuł, że „takie twierdzenia są teraz zbyt powszechne”.

„W muzyce pop jest tylko tyle nut i bardzo mało akordów”, Mr. Sheeran powiedział, dodając, że biorąc pod uwagę to, „zbiegi okoliczności muszą się zdarzyć, jeśli 60 000 piosenek będzie publikowanych każdego dnia w Spotify”. Kultura procesów sądowych, panie Sheeran powiedział: „Naprawdę musi się skończyć”.

Ben Sisario przyczynił się do reportażu z Nowego Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *