Komentarze Macrona zbiły z tropu wysokiego rangą tajwańskiego urzędnika.

TAJPEJ, 12 kwietnia (Reuters) – Wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Tajwanu są zastanawiające, ponieważ fundamentalne ideały Francji, takie jak wolność, równość i braterstwo, nie są już modne, powiedział wysoki rangą tajwański polityk.

Macron w wywiadzie udzielonym podczas podróży do Chin, aby okazać europejską solidarność w sprawie polityki wobec Chin, ostrzegł przed wciągnięciem się w kryzys wokół Tajwanu, napędzany „amerykańską retoryką i chińską przesadną reakcją”.

Wezwał UE do zmniejszenia zależności od USA i do stania się „trzecim biegunem” w stosunkach światowych obok Waszyngtonu i Pekinu.

Przewodniczący tajwańskiego parlamentu Yu Chi-kun napisał na Facebooku późnym wtorkiem nad zrzutem ekranu z oświadczeniem o komentarzach Macrona na temat Tajwanu, kwestionując francuskie zaangażowanie na rzecz niepodległości.

„Czy„ liberté, égalité, fraternité ”jest niecywilizowane?” – napisał, odnosząc się do oficjalnego francuskiego motta „Liberté, égalité, fraternité”.

„Czy słuszne jest po prostu ignorowanie tego jako części konstytucji? A może zaawansowane demokracje mogą ignorować życie i śmierć ludzi w innych krajach?” Wliczał w to ciebie, jednego z założycieli rządzącej na Tajwanie Demokratycznej Partii Postępu. „Jestem zakłopotany działaniami prezydenta Macrona, wiodącej międzynarodowej demokracji”.

Chiny prowadzą ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu od soboty, po tym, jak prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wróciła z podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym.

Francja, podobnie jak większość krajów, nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, do którego roszczą sobie prawa Chiny, ale de facto utrzymuje ambasadę w Tajpej i dołączyła do innych sojuszników USA w podkreślaniu potrzeby pokoju w Cieśninie Tajwańskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu próbowało we wtorek bagatelizować komentarze Macrona, choć twierdziło, że jest on „konkretny”.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża swoją wdzięczność Francji za wielokrotne i na różnych forach międzynarodowych wyrażanie zaniepokojenia o pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej”, na przykład na niedawnym szczycie przywódców francusko-brytyjskich, powiedział dziennikarzom rzecznik Jeff Liu. „Jest to kontynuacja konsekwentnego stanowiska i stanowiska Francji”.

READ  Tammy Duckworth Net Worth 2023: Edukacja biurowa Wiek męża

donosi Ben Blanchard. Montaż przez Gerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *