Rosja najeżdża Ukrainę na wielu frontach w „brutalnym akcie wojny”

KIJÓW, Ukraina (AP) – W czwartek Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, przeprowadzając naloty na miasta i bazy wojskowe oraz wysyłając wojska i czołgi z trzech stron w ataku, który może zmienić globalny postzimnowojenny porządek bezpieczeństwa. Rząd Ukrainy błagał o pomoc, gdy cywile wrzucali się do pociągów i samochodów, by uciec.

Siły zbrojne walczące z Rosjanami na wielu frontach poniosły dziesiątki ofiar.

Prezydent Rosji Władimir Putin zignorował globalne potępienie i kaskadę nowych sankcji gdy rozpętał największą wojnę lądową w Europie od II wojny światowej i chłodno odniósł się do arsenału nuklearnego swojego kraju. Groził każdemu krajowi próbującemu ingerować w „konsekwencje, których nigdy nie widziałeś”, ponieważ rozwiązanie dyplomatyczne, na które oczekiwano, teraz wydawało się niemożliwe.

Siły ukraińskie starały się odeprzeć rosyjską zaporę pocisków lądowych i morskich, atak, który jeden z wysokich rangą urzędników obrony USA określił jako pierwszą salwę w prawdopodobnej wielofazowej inwazji mającej na celu przejęcie kluczowych skupisk ludności i ostatecznie „odcięcie głowy” Ukrainie rząd i zainstalowanie nowego. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli już, że stracili kontrolę nad zlikwidowaną elektrownią atomową w Czarnobyluscena najgorszej katastrofy nuklearnej na świecie.

„Rosja wkroczyła na ścieżkę zła, ale Ukraina broni się i nie zrezygnuje ze swojej wolności” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jego uścisk władzy coraz słabszy, w czwartek błagał o jeszcze surowsze sankcje niż te nałożone przez zachodnich sojuszników i nakazał pełną mobilizację wojskową, która miałaby trwać 90 dni.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowe sankcje wobec Rosji, mówiąc, że Putin „wybrał tę wojnę” i że jego kraj poniesie konsekwencje jego działań. Inne narody również ogłosiły sankcje lub zapowiedziały, że wkrótce to zrobią.

Miniatura wideo z YouTube

Obawiając się rosyjskiego ataku na stolicę, tysiące ludzi z nadejściem nocy zeszło głęboko pod ziemię, zagłuszając kijowskie stacje metra.

Czasami było prawie wesoło. Rodziny jadły obiad. Dzieci bawiły się. Dorośli rozmawiali. Ludzie przywieźli śpiwory, psy lub krzyżówki – wszystko, aby złagodzić oczekiwanie i długą noc przed sobą.

Ale wyczerpanie było widoczne na wielu twarzach. I zmartwienia.

„Nikt nie wierzył, że ta wojna się rozpocznie i że bezpośrednio zabiorą Kijów” – powiedział Anton Mironow, czekając noc na jednej ze starych sowieckich stacji metra. „Czuję głównie zmęczenie. Nic z tego nie wydaje się prawdziwe ”.

READ  Rosną skargi na chaotyczną mobilizację Rosji

Inwazja rozpoczęła się na początku czwartku serią ataków rakietowych, z których wiele na kluczowe instalacje rządowe i wojskowe, po których szybko nastąpił trójstronny atak naziemny. Ukraińscy i amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że siły rosyjskie atakują od wschodu w kierunku Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy; z południowego regionu Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku; iz Białorusi na północ.

Zełenskij, który wcześniej zerwał stosunki dyplomatyczne z Moskwą i ogłosił stan wojenny, zaapelował do światowych przywódców, mówiąc, że „jeśli nie pomożecie nam teraz, jeśli nie zaoferujecie potężnej pomocy Ukrainie, jutro wojna zapuka do was drzwi ”.

Obie strony twierdziły, że zniszczyły niektóre samoloty i sprzęt wojskowy drugiej strony, choć niewiele z tego można było potwierdzić.

Kilka godzin po rozpoczęciu inwazji siły rosyjskie przejęły kontrolę nad nieużywaną obecnie elektrownią w Czarnobylu i otaczającą ją strefą wykluczenia po zaciętej bitwie, powiedział agencji Associated Press doradca prezydenta Myhailo Podolyak.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej z siedzibą w Wiedniu poinformowała, że ​​Ukraina poinformowała ją o przejęciu, dodając, że „na terenie przemysłowym nie było ofiar ani zniszczeń”.

Katastrofa z 1986 r. miała miejsce, kiedy eksplodował reaktor jądrowy w elektrowni 130 kilometrów (80 mil) na północ od Kijowa, wysyłając radioaktywną chmurę przez Europę. Uszkodzony reaktor został później pokryty powłoką ochronną, aby zapobiec wyciekom.

Szef sojuszu NATO, Jens Stoltenberg, powiedział, że „brutalny akt wojny” zburzył pokój w Europie, dołączając do chóru światowych przywódców potępiających atak, który mógłby spowodować masowe ofiary i obalić demokratycznie wybrany rząd Ukrainy. Konflikt wstrząsnął światowymi rynkami finansowymi: akcje spadły, a ceny ropy poszybowały w górę w związku z obawami, że rachunki za ogrzewanie i ceny żywności wzrosną w górę.

Potępienie nadeszło nie tylko ze Stanów Zjednoczonych i Europy, ale także z Korei Południowej, Australii i innych krajów – a wiele rządów czyta nowe sankcje. Nawet przyjaźni przywódcy, tacy jak Viktor Orban z Węgier, starali się zdystansować od Putina.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że jego celem jest odcięcie Rosji od brytyjskich rynków finansowych, gdy ogłasza sankcje, zamraża aktywa wszystkich dużych rosyjskich banków i planuje zabronić rosyjskim firmom i Kremlowi zbierania pieniędzy na brytyjskich rynkach.

READ  Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana za osiągnięcia w mechanice kwantowej

„Teraz widzimy go takim, jakim jest – zakrwawionym agresorem, który wierzy w imperialny podbój” – powiedział Johnson o Putinie.

Sankcje USA będą wymierzone w rosyjskie banki, oligarchów, firmy kontrolowane przez państwo i sektory zaawansowanych technologii, powiedział Biden, ale nie zostały zaprojektowane w celu zakłócenia globalnych rynków energetycznych. Eksport rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego jest istotnym źródłem energii dla Europy.

Zełenski wezwał USA i Zachód, by poszły dalej i odcięły Rosjan od systemu SWIFT, kluczowej sieci finansowej, która łączy tysiące banków na całym świecie. Biały Dom był niechętny natychmiastowemu odcięciu Rosji od SWIFT, obawiając się, że może to spowodować ogromne problemy gospodarcze w Europie i na Zachodzie.

Podczas gdy niektórzy nerwowi Europejczycy spekulowali na temat możliwej nowej wojny światowej, USA i ich partnerzy z NATO nie pokazali, że wyślą wojska na Ukrainę, obawiając się większego konfliktu. Zamiast tego zmobilizowali wojska i sprzęt wokół boków sojuszu, gdy Ukraina błagała o pomoc w obronie i pomoc w ochronie swojej przestrzeni powietrznej.

NATO wzmocniło swoich członków w Europie Wschodniej jako środek ostrożności, a Biden powiedział, że Stany Zjednoczone rozmieszczają dodatkowe siły w Niemczech, aby wzmocnić NATO.

Europejskie władze uznały przestrzeń powietrzną kraju za strefę aktywnego konfliktu.

Po tygodniach zaprzeczania planom inwazji Putin rozpoczął operację w kraju wielkości Teksasu, który coraz bardziej przechyla się w stronę demokratycznego Zachodu i oddala się od władzy Moskwy. Autokratyczny przywódca wyjaśnił na początku tego tygodnia, że ​​nie widzi powodu, by Ukraina istniała, budząc obawy przed możliwym szerszym konfliktem na ogromnej przestrzeni, którą kiedyś rządził Związek Radziecki. Putin zaprzeczył planom okupacji Ukrainy, ale jego ostateczne cele pozostają niejasne.

Ukraińców wezwano do schronienia się na miejscu i nie wpadania w panikę.

„Do ostatniej chwili nie wierzyłem, że to się stanie. Po prostu odepchnąłem te myśli ”- powiedziała przerażona Anna Dovnya w Kijowie, obserwując, jak żołnierze i policja usuwają odłamki z rozbitego pocisku. „Straciliśmy całą wiarę”.

Ponieważ media społecznościowe wzmacniały potok roszczeń wojskowych i roszczeń wzajemnych, trudno było dokładnie określić, co dzieje się w terenie.

READ  Młodzi Indonezyjscy sprzątają śmieci z dróg wodnych, ale bardziej trwałe rozwiązania wciąż są nieuchwytne

Rosja i Ukraina złożyły konkurencyjne roszczenia dotyczące szkód, które wyrządziły. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zniszczyło dziesiątki ukraińskich baz lotniczych, obiektów wojskowych i dronów. Potwierdził stratę jednego ze swoich samolotów szturmowych Su-25, obwiniając o „błąd pilota” i stwierdził, że samolot transportowy An-26 rozbił się z powodu awarii technicznej, zabijając całą załogę. Nie podano, ilu było na pokładzie.

Rosja powiedziała, że ​​nie celuje w miasta, ale dziennikarze widzieli zniszczenia w wielu obszarach cywilnych.

Minister zdrowia Ukrainy powiedział, że podczas inwazji zginęło 57 Ukraińców, a 169 zostało rannych. Nie było jasne, ilu z nich było cywilami, chociaż wcześniej tego dnia podano, że zginęło 40 żołnierzy.

Wojsko Polskie zwiększyło poziom gotowości, a Litwa a Mołdawia zrobiła to samo.

Putin uzasadnił swoje działania w nocnym przemówieniu telewizyjnym, twierdząc, że atak był potrzebny, aby chronić ludność cywilną na wschodniej Ukrainie – fałszywe twierdzenie, które USA przewidywały, że uczyni pretekst do inwazji. Oskarżył USA i ich sojuszników o ignorowanie żądań Rosji, by uniemożliwić Ukrainie wstąpienie do NATO i gwarancje bezpieczeństwa, mówiąc, że akcja wojskowa była „środkiem wymuszonym”.

Przewidując międzynarodowe potępienie i środki zaradcze, Putin ostrzegł inne kraje, by się nie mieszały.

Przypominając o rosyjskiej sile nuklearnej ostrzegł, że „nikt nie powinien mieć wątpliwości, że bezpośredni atak na nasz kraj doprowadzi do zniszczenia i straszliwych konsekwencji dla potencjalnego agresora”.

W Rosji władze szybko rozprawiły się z wszelkimi krytycznymi głosami. OVD-Info, grupa śledząca aresztowania polityczne, poinformowała, że ​​1620 osób w 52 rosyjskich miastach zostało zatrzymanych za protestowanie przeciwko inwazji, z czego ponad połowa w Moskwie.

___

Isachenkov i Litvinova meldowali się z Moskwy. Francesca Ebel w Kijowie; Angela Charlton w Paryżu; Geir Moulson i Frank Jordans w Berlinie; Raf Casert i Lorne Cook w Brukseli; Nic Dumitrache w Mariupolu na Ukrainie, Inna Varennytsia we wschodniej Ukrainie; i współtworzyli: Robert Burns, Matthew Lee, Aamer Madhani, Eric Tucker, Nomaan Merchant, Ellen Knickmeyer, Zeke Miller, Chris Megerian i Darlene Superville w Waszyngtonie.

___

Śledź relację AP z kryzysu na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *