Recenzja Bidena obwinia decyzje Trumpa za niechlujne wycofanie się z Afganistanu podczas wysyłania raportów do Kongresu

(CNN) Prezydent Joe Biden jest „poważnie ograniczony” warunkami stworzonymi przez prezydenta Donalda Trumpa, gdy decyduje się całkowicie wycofać wojska amerykańskie z Afganistanu do lata 2021 r. Recenzja ukazała się w czwartek.

Odtajnione ustalenia z długo oczekiwanych recenzji Departamentu Stanu i Pentagonu zostały wysłane do Kongresu w czwartek, wypełniając obietnicę Białego Domu o ujawnieniu informacji po krwawym i chaotycznym wycofaniu się, które obejmowało śmiertelny zamach bombowy na międzynarodowym lotnisku w Kabulu, w którym zginęło 13 Amerykanów. wojsko.

12-stronicowy dokument podsumowujący Broni decyzji Bidena o wycofaniu się z Afganistanu i nie przyznaje się otwarcie do winy. Uznaje jednak niektóre z wyciągniętych wniosków, w tym szybkość ewakuacji ludności cywilnej i sojuszników. Powołał się na dane wywiadowcze, które dostarczyły zbyt różowych prognoz dotyczących sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i że Biden zastosował się do zaleceń swoich dowódców wojskowych, wycofując się.

Ogólnie rzecz biorąc, główna interpretacja raportu jest taka, że ​​sytuację utrudniły decyzje Trumpa podczas sprawowania urzędu, w tym umowa z talibami, która wymaga wycofania wojsk amerykańskich do maja 2021 r.

W swoich komentarzach szczegółowo podsumowujących raport członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby poparł decyzję Bidena o wycofaniu się i podkreślił pracę wykonaną przez administrację Bidena od czasu objęcia urzędu.

„Pomimo ograniczonych możliwości prezydent Biden prowadził przemyślany, rygorystyczny i obejmujący wszystkich proces decyzyjny, który reagował na fakty w terenie. Zwrócił szczególną uwagę na potrzebę rozsądnego planowania” – powiedział Kirby.

Sprawozdanie stanowczo broni decyzji Bidena o nakazie pełnego wycofania się, co, jak twierdził, było konieczne do zakończenia 20-letniego konfliktu w Afganistanie.

„Nic nie wskazuje na to, że więcej czasu, więcej funduszy lub więcej Amerykanów zagrożonych w Afganistanie zapewniłoby zasadniczo inną ścieżkę” – czytamy w podsumowaniu.

Mimo to, po nieudanych próbach deportacji obywateli amerykańskich i tych, którzy pomagali amerykańskim wysiłkom wojennym, administracja stwierdziła, że ​​teraz ułatwia wcześniejsze wyjazdy w innych okolicznościach.

READ  Bawazlu stwierdził w całym okresie kampanii 204 naruszenia treści Ustawy o wyborach powszechnych

„Obecnie traktujemy priorytetowo wcześniejsze wycofania w obliczu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa” – czytamy w podsumowaniu, używając wojny na Ukrainie jako przykładu wcześniejszych wycofań.

Podobnie kierownictwo będzie pracować nad bardziej asertywnym komunikowaniem ryzyka związanego z przebywaniem w niebezpiecznych warunkach.

„W środowisku zakłóceń bezpieczeństwa błądzimy teraz po stronie agresywnej komunikacji o zagrożeniach” – czytamy w briefie.

Po wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu kilka agencji federalnych przeprowadziło dochodzenia. Ich uwolnienie było pierwotnie planowane na pierwszą rocznicę powstania sieci, ale zostało opóźnione, ponieważ agencje zakończyły swoją pracę.

Po wycofaniu się USA w sierpniu 2021 r. rząd afgański upadł, a talibowie szybko wrócili do władzy.

Wybuch przed Abbey Gate na międzynarodowym lotnisku w Kabulu zabił 13 amerykańskich żołnierzy – 11 marines, 1 żołnierza i 1 marynarza – oraz około 170 Afgańczyków.

Prezydent Joe Biden zarządził przeglądy, aby ustalić, co poszło nie tak.

Zajmiemy się każdym aspektem od góry do dołu – powiedział.

Po przejęciu kontroli nad Izbą Reprezentantów USA Republikanie również zaczęli przyglądać się wycofaniu Afganistanu, żądając dokumentów i komunikacji w ramach śledztwa.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *