Samsung ogranicza produkcję chipów, aby wyjść z recesji; rajd giełdowy

  • To bardzo niezwykłe, że Samsung sygnalizuje ograniczenie produkcji chipów
  • Akcje Samsunga wzrosły o 4,5%, podczas gdy rywal SK Hynix wzrósł o 5,6%
  • Strata żetonów w pierwszym kwartale może być największa od co najmniej 2009 roku – twierdzą analitycy

SEOUL, 7 kwietnia (Reuters) – Samsung Electronics Co Ltd (005930.KS) powiedział w piątek, że pójdzie w ślady mniejszych rywali, dokonując „znaczących” cięć w produkcji chipów, ponieważ zmaga się z gwałtownym globalnym spadkiem popytu na półprzewodniki. To zepchnęło ceny w dół.

Niezwykła publikacja największego na świecie producenta chipów pamięci – o której urzędnicy i analitycy Samsunga nie przypominali sobie żadnego wcześniejszego ogłoszenia – nastąpiła po tym, jak odnotował gorszy niż oczekiwano 96% spadek zysku w pierwszym kwartale.

Inwestorzy pokonali marżę zysku, obstawiając, że ruch lidera branży wspomoże ceny chipów, które spadły o około 70% w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy.

Samsung wzrósł o 4,5% na początku handlu, osiągając największy jednodniowy wzrost od września, podczas gdy akcje rywala SK Hynix Inc (000660.KS) wzrosły o 5,6%.

Producenci smartfonów i komputerów osobistych gromadzili chipy podczas pandemii, kiedy popyt na urządzenia konsumenckie gwałtownie wzrósł, ale teraz zmniejszają zapasy, ponieważ kupujący ograniczają zakupy w związku z rosnącą inflacją.

Samsung powiedział, że zapotrzebowanie na pamięć gwałtownie spadło, ponieważ słaba światowa gospodarka spowalnia zakupy, ponieważ klienci koncentrują się na wykorzystaniu swoich zapasów.

„W znaczącym stopniu ograniczamy produkcję układów pamięci, zwłaszcza produktów wspieranych przez podaż”, powiedział, odnosząc się do tych, którzy mają wystarczające zapasy.

Samsung nie ujawnił skali planowanych cięć produkcji, ale wysłał firmie mocny sygnał, że dokona drobnych zmian, takich jak przerwy w celu odnowienia linii produkcyjnych, ale nie cięć na pełną skalę.

„Fakt, że firma nr 1 pod względem udziału w rynku dołącza do cięć produkcji, podniósł zapasy… SK Hynix i Micron (MU.O) ogłosiły cięcia produkcji, ale Samsung nie jest jedyny, więc rynek obserwował” powiedział. John Park, analityk w firmie Daishin Securities.

READ  Pomoc ma otrzymać 1,4 miliona rodzin zagrożonych karłowatością

„Dzisiejszy sygnał ograniczenia produkcji daje pozytywne perspektywy powrotu układów pamięci w drugiej połowie roku”.

Pomimo krótkoterminowych cięć w produkcji, Samsung powiedział, że dokonuje długoterminowych inwestycji w infrastrukturę i badania, aby zabezpieczyć czyste pomieszczenia potrzebne do produkcji chipów i rozszerzyć swoją przewagę technologiczną.

Chociaż w 2022 r. zadeklarował wydatki kapitałowe na poziomie 53,1 biliona wonów, nie powiedział, w jaki sposób wpłynie to na jego plany inwestycyjne na 2023 r.

SK Hynix powiedział w październiku, że zmniejszy o połowę wydatki kapitałowe w latach 2023 i 2022, podczas gdy Micron obniżył plany inwestycyjne na rok fiskalny 2023 o ponad 30% we wrześniu.

Zanotuj utratę żetonów

Samsung powiedział, że jego zysk operacyjny spadł do 600 miliardów wonów (455,5 miliona dolarów) w okresie styczeń-marzec z 14,12 biliona wonów rok wcześniej, wynika z krótkiego wstępnego raportu o zyskach. Był to najniższy zysk w jakimkolwiek kwartale od 14 lat.

Zysk w pierwszym kwartale był niższy od Refinitiv SmartEstimate wynoszący 873 miliardy wonów i liczony dla analityków, którzy nadal są dokładni. Kilka ocen zostało zrewidowanych na początku tego tygodnia.

Prognozy analityków przewidywały uśrednioną stratę w wysokości 2,1 biliona wonów (1,6 miliarda dolarów) dla działu chipów i kolejne 2 biliony wonów w bieżącym kwartale, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do tego, co było najważniejszym producentem pieniędzy Samsunga. W najlepszych latach krowa zarabia połowę swoich zysków.

Analitycy twierdzą, że cięcia produkcyjne Samsunga mogą nieznacznie poprawić jego wyniki w bieżącym kwartale i ustabilizować lub przyspieszyć ceny układów pamięci.

„Mówienie przez Samsunga o cięciach produkcyjnych jest dowodem na to, jak poważny jest obecny kryzys” – powiedział Greg Roh, szef działu badań w Hyundai Motor Securities.

Firma ma opublikować szczegółowe zarobki, w tym podział na segmenty, jeszcze w tym miesiącu.

(1 $ = 1 319 0000 wonów)

READ  PT Bukit Asam Tbk: Ocena raportu zrównoważonego rozwoju w Azji 2023 – Platyna dla Bukit Asam (PTBA) 10 listopada 2023 o 17:52 EST

Raport Joyce Lee i Heekyong Yang; Dodatkowe raporty autorstwa Yoon Ah Moon; Montaż autorstwa Myeong Kim i Jamiego Freeda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *