Przed przybyciem Zełenskiego Putin chwalił wojska na Kremlu

KIJÓW, Ukraina (AP) – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek z żołnierzami we wschodnim mieście Bagmut, miejscu jednych z najbardziej zaciekłych walk od czasu inwazji Rosji na kraj, chwaląc „odwagę, odporność i siłę” artylerii. Tło.

Ze swojej strony prezydent Rosji Władimir Putin pochwalił „odwagę i samozaparcie” swoich sił na Ukrainie – ale zrobił to nie na polu bitwy, ale podczas ceremonii w bogatej i błyszczącej sali na Kremlu w Moskwie.

Obaj przywódcy starali się budować morale, gdy impas w konflikcie wkracza w 10. miesiąc i nadchodzi zima.

Zełenski spotkał się z żołnierzami w słabo oświetlonym budynku – być może nieużywanej fabryce – w Pakmut., które nazwał „najgorętszym miejscem na całej linii frontu”. Miasto, około 600 kilometrów (380 mil) na wschód od Kijowa, pozostaje w rękach ukraińskich, udaremniając cel Moskwy, jakim jest zajęcie reszty obwodu donieckiego i całego regionu przemysłowego Donbasu.

Niezapowiedziana wyprawa ukraińskiego przywódcy do wojsk przez Słowiańsk, Kramatorsk i Druszkowkę do Pakmut wydawała się mieć na celu zademonstrowanie niepowodzenia Moskwy w zdobyciu miasta i zdemoralizowaniu Rosjan. Próbując to obejść.

„Fort Pakmuta. Nasi ludzie. Niepokonany przez wroga. Ci, którzy swoją odwagą udowodnią, że będziemy trzymać się tego, co nasze i nie oddamy tego” – napisał na swoim kanale Telegram.

„Od maja najeźdźcy próbują złamać nasz Bagmut, ale z biegiem czasu Bagmut już łamie nie tylko armię rosyjską, ale także rosyjskich najemników, którzy przybyli, by zastąpić zmarnowaną armię najeźdźców” – powiedział.

Rosyjska ofensywa, która rozpoczęła się 24 lutego, straciła impet. O nielegalnie zaanektowane prowincje doniecka, chersońska, ługańska i zaporoska toczy się zaciekły bój. Zdobycie Bagmuta odcięłoby ukraińskie linie zaopatrzenia i otworzyłoby drogę siłom rosyjskim do natarcia na kluczowe ukraińskie twierdze w obwodzie donieckim.

READ  Aktualizacje na żywo Covid: dopalacze, mandaty i Chiny

Mówi się, że Bagmut jest kierowany przez najemników z Grupy Wagnera, tajemniczego rosyjskiego kontrahenta wojskowego. Przed rosyjską inwazją na pełną skalę prorosyjscy separatyści kontrolowali Donieck i sąsiednie obwody ługańskie od 2014 roku. Obie prowincje razem tworzą Donbas.

Niezweryfikowane filmy na popularnym rosyjskim portalu społecznościowym pokazały prezesa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna stojącego obok armaty, gotowego na spotkanie z Zełenskim w Bakmucie. W oświadczeniu towarzyszącym filmom rzecznicy Prigożyna wysłali wiadomość do Zełenskiego: „Jeśli jeszcze nie opuściłeś Bagmut, jestem gotowy na spotkanie. Prigozhin.” Z filmów nie jest jasne, gdzie i kiedy zostały nakręcone.

Podczas uroczystości na Kremlu Putin wręczył nagrody mianowanym przez Moskwę przywódcom czterech nielegalnie anektowanych regionów Ukrainy.

„Nasz kraj często stawiał czoła wyzwaniom i bronił swojej suwerenności” – powiedział Putin. „Teraz Rosja znów stoi przed takim wyzwaniem. Żołnierze, oficerowie i ochotnicy dają wspaniałe przykłady odwagi i samozaparcia na pierwszej linii frontu.

W filmie poświęconym rosyjskim agencjom wojskowym i bezpieczeństwa pochwalił personel bezpieczeństwa rozmieszczony w czterech regionach, mówiąc: „mieszkający tam ludzie, obywatele Rosji, będą przez was chronieni”.

Putin zdał sobie sprawę z wyzwań stojących przed tamtejszymi siłami bezpieczeństwa.

„Tak, jest to dla was trudne” – powiedział, dodając, że sytuacja w regionach jest „bardzo trudna”.

Były agent KGB dodał: „Twoim obowiązkiem jest zrobić wszystko, co konieczne, aby zapewnić im bezpieczeństwo oraz ochronę ich praw i wolności”. Putin obiecał też wzmocnić tamtejsze jednostki większym sprzętem i personelem. Tereny te znajdują się pod presją ukraińskiej kontrofensywy.

Putin wezwał funkcjonariuszy kontrwywiadu do zintensyfikowania wysiłków w celu „śledzenia działalności zagranicznych agencji wywiadowczych i szybkiego znajdowania zdrajców, szpiegów i dywersantów”.

W międzyczasie brytyjscy urzędnicy przedstawili Rosji ponurą ocenę przebiegu wojny.

Około 100 000 rosyjskich żołnierzy zostało „zabitych, rannych lub zdezerterowanych” podczas inwazji, powiedział sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Wallace nie podał liczby ofiar ukraińskich, ale wysoki rangą urzędnik wojskowy USA oszacował niedawno liczbę zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy na około 100 000.

READ  Trzy najważniejsze wiadomości dzisiejszego dnia: komary Wolbachia niemodyfikowane genetycznie, Anies Baswedan odwiedzi Palestynę, jeśli zostanie wybrany na prezydenta

Straty rosyjskiego dowództwa wojskowego zebrały żniwo, podobnie jak zniszczenie sprzętu. „Nie ma teraz dowódcy operacyjnego, który był 24 lutego” – powiedział Wallace prawodawcom w Izbie Gmin. „Rosja straciła znaczną liczbę generałów i dowódców”.

„Zdolności rosyjskie zostały poważnie nadszarpnięte przez ponad 4500 pojazdów opancerzonych i chronionych oraz ponad 140 helikopterów i stałopłatów zniszczonych” – powiedział Wallace.

Ukraińskiej kontrofensywie udało się odzyskać duże połacie terytorium. Po 300 dniach wojny Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii napisało na Twitterze, że Ukraina wyzwoliła około 54% maksymalnego dodatkowego terytorium zdobytego przez Rosję podczas inwazji. Nie podano, jaką część terytorium Ukrainy kontrolowała Rosja u szczytu swoich zdobyczy.

Rosja kontroluje obecnie około 18% uznanego na arenie międzynarodowej terytorium Ukrainy, w tym zajęte wcześniej części Donbasu i Krymu.

Biuro Zełenskiego poinformowało, że co najmniej pięciu cywilów zginęło, a ośmiu zostało rannych w dziewięciu południowo-wschodnich regionach od poniedziałku, kiedy walki się nasiliły.

Gubernator Doniecka Pawło Kyrilenko powiedział, że Rosja ostrzeliwała w minioną dobę 19 miast i wsi w regionie.

Podczas gdy walki na wschodzie są w impasie, Moskwa użyła rakiet i dronów do ataku na ukraińskie sieci energetyczne, mając nadzieję, że mrozy pozbawią ludzi prądu.

Życie w stolicy Ukrainy Mały, ale mile widziany krok w kierunku normalności to mały, ale mile widziany krok w kierunku normalności wraz z ponownym otwarciem dwóch głównych stacji metra w Cairn po raz pierwszy od początku wojny. Podobnie jak inne stacje metra w stolicy, główne ośrodki Majdanu Niepodległości i Kressadik pełniły funkcję schronów przeciwlotniczych.

„Mimo wszystko, to poczucie, że wracamy do rutyny, do której jesteśmy przyzwyczajeni” – powiedział 24-letni Denis Kapustin. „To bardzo ważne”.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *