Irmgard Furchner, była nazistowska sekretarka, została skazana za udział w tysiącach zgonówCNN

97-letni były sekretarz nazistowskiego obozu koncentracyjnego został skazany za udział w zabiciu 10 505 osób podczas Holokaustu.

Irmgard Furchner pracowała jako stenografka i maszynistka w obozie Stutthof pod Gdańskiem w okupowanej przez nazistów Polsce od 1943 roku do końca reżimu nazistowskiego w 1945 roku.

Według rzecznika sądu w Itzehoe w północnych Niemczech został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

Ponieważ Furchner był nastolatkiem w czasie popełnienia zbrodni, proces 97-latka odbył się w sądzie dla nieletnich, który potwierdził CNN, że jego wyrok odbędzie się w sądzie dla nieletnich.

Furchnera Pobiegł Minęło kilka tygodni, zanim jego proces miał się rozpocząć, ale władze dokonały odkrycia kilka godzin później. Postępowanie ostatecznie ruszyło pod koniec ubiegłego roku.

Dziesiątki tysięcy ludzi przetrzymywano w obozie Stutthof w brutalnych warunkach, a ponad 60 000 tam zginęło. Muzeum Holokaustu w Stanach Zjednoczonych.

W Stutthoff mieszkali głównie nieżydowscy Polacy, a także liczni Żydzi z polskich miast Warszawy i Białegostoku oraz okupowanych przez nazistów krajów bałtyckich.

Są Niemcy Pobiegli sprowadzić przestępców W ostatnich latach sprawiedliwości stało się zadość za nazistowskie zbrodnie wojenne, zanim było za późno. Ale eksperci twierdzą, że tylko niewielka część zaangażowanych osób stanęła przed sądem.

READ  Złote Globy: gwiazda „Yellowstone”, Kevin Costner, mówi, że przegapił ceremonię z powodu powodzi po burzach w Los Angeles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *