Protokół z Irlandii Północnej: Sunak „daje wszystko”, aby osiągnąć porozumienie w sprawie Brexitu

Rishi Sunak mówi, że „da wszystko” w ten weekend, aby zabezpieczyć nową umowę Brexit dla Irlandii Północnej i mówi, że „chce wykonać swoją pracę”.

Ale premier powiedział, że żadna umowa między Wielką Brytanią a UE nie została jeszcze zawarta.

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że umowa handlowa między Wielką Brytanią a Irlandią Północną „zbliża się do zawarcia”.

Źródło numer 10 określiło rozmowy jako pozytywne.

Taoiseach powiedział, że umowa może dojść w ciągu kilku dni, ale „w żaden sposób nie jest gwarantowana”, ponieważ negocjatorzy wciąż mają lukę.

Wezwał polityków w Wielkiej Brytanii, Brukseli i Irlandii Północnej do „pójścia o krok dalej”.

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pod przywództwem byłego premiera Borisa Johnsona przyjęto Umowę z Irlandią Północną.

Irlandia Północna nadal przestrzega niektórych przepisów UE, zezwalając na swobodny przepływ towarów przez granicę do Republiki Irlandii bez kontroli.

Zamiast tego towary z Anglii, Szkocji i Walii są sprawdzane po przybyciu do portów Irlandii Północnej.

Krytycy, w tym Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) z Irlandii Północnej, twierdzą, że podważa to pozycję kraju w pozostałej części Wielkiej Brytanii i szkodzi handlowi.

DUP chce mniejszego nadzoru UE nad przepisami, które, jak się obawia, obecnie uniemożliwiają utworzenie zdecentralizowanego rządu w Irlandii Północnej.

Tytuł Filmu,

Leo Varadkar zachęca Wielką Brytanię i UE do osiągnięcia porozumienia

Wielka Brytania i UE negocjują dalsze działania i wydaje się, że są bliskie zawarcia nowej umowy – dla której premier stara się uzyskać poparcie.

mówi The Sunday Times Z Downing Street pan Sunak powiedział: „Byłem tu przez cały weekend, próbując to zrobić… dajemy z siebie wszystko”.

Powiedział, że chce pokazać, że Brexit „działa w każdej części Wielkiej Brytanii”, dodając: „W sprawie Brexitu są niedokończone sprawy i chcę wykonać tę pracę”.

„Pomysł, że UE może nakładać prawa na Irlandię Północną bez żadnego wkładu, jest nie do przyjęcia” – powiedział premier, dodając, że zapewnienie stabilności jest ważne dla mieszkańców Irlandii Północnej.

„Chodzi o ludzi i społeczności Irlandii Północnej” – powiedział gazecie. „Chodzi o to, co jest dla nich najlepsze, i to właśnie każdy powinien mieć na uwadze”.

Premier dodał w artykule, że niedzielny telegraf: „Zajęcie się tą kwestią ma fundamentalne znaczenie dla wszystkiego, w co wierzę jako konserwatysta, brexitowiec i związkowiec”.

Tymczasem BBC rozumie, że król Karol miał w sobotę spotkać się z szefem Komisji Europejskiej w Wielkiej Brytanii.

Planowane spotkanie Kinga i Ursuli van der Leyen, po raz pierwszy zgłoszone przez Sky News, nie było częścią negocjacji między Wielką Brytanią a UE, a wiele źródeł podało, że jego wizyta została odwołana z powodów operacyjnych.

Nie wiadomo, kiedy teraz przyjedzie do Anglii, ale fakt, że zaplanowane jest spotkanie, oznacza, że ​​umowa zostanie zawarta – i zaprezentowana publicznie – podczas jego pobytu w Anglii.

Niektórzy sugerowali, że nowe porozumienie w sprawie protokołu z Irlandii Północnej można by nazwać porozumieniem z Windsoru.

Wcześniej źródło DUP powiedziało BBC, że weekend nie był planowany ze względu na protokół.

Lider DUP, Sir Geoffrey Donaldson, dodał: „Celem Londynu i Brukseli powinno być zrobienie tego dobrze, a nie pośpiech.

„Wadliwa umowa nie przywróci dewolucji, ale pogłębi przepaść dla przyszłych pokoleń”.

Premier spotyka się z dodatkową presją ze strony niektórych konserwatywnych posłów w związku z bieżącym obowiązkiem Irlandii Północnej przestrzegania niektórych przepisów UE i ponoszenia odpowiedzialności przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Eurosceptyczny poseł torysów, Sir John Redwood, powiedział: „Anglia musi zaprzestać narzucania prawa UE Irlandii Północnej. UE musi zaangażować związkowców”.

Co to jest Kodeks Irlandii Północnej?

Protokół z Irlandii Północnej to umowa handlowa negocjowana podczas negocjacji w sprawie brexitu. Pozwala to na transport towarów przez irlandzką granicę lądową bez konieczności przeprowadzania kontroli.

Przed Brexitem przewóz towarów przez tę granicę był łatwiejszy, ponieważ obie strony przestrzegały tych samych unijnych przepisów. Po odejściu Wielkiej Brytanii wymagane były specjalne porozumienia handlowe, ponieważ Irlandia Północna ma wspólną granicę lądową z Republiką Irlandii, która jest częścią UE.

Unia Europejska ma surowe przepisy dotyczące żywności i wymaga kontroli granicznych, gdy niektóre produkty, takie jak mleko i jaja, przybywają z krajów spoza UE.

Granice lądowe są ważną kwestią ze względu na skomplikowaną historię polityczną Irlandii Północnej. Obawiano się, że kamery lub rejestracje graniczne – w ramach tych kontroli – doprowadzą do niestabilności.

Wielka Brytania i UE zgodziły się, że zachowanie porozumienia pokojowego z Irlandią Północną – Porozumienia Wielkopiątkowego – jest absolutnym priorytetem.

W związku z tym obie strony podpisały protokół dotyczący Irlandii Północnej w ramach umowy o wystąpieniu z Brexitu.

Jest teraz częścią prawa międzynarodowego.

READ  Akcje są niższe, a japoński jen zbliża się do 150 za dolara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *