Protokół Fed zawierający szczegółowe omówienie ostatecznej fazy podwyżek stóp procentowych

WASHINGTON, 22 lutego (Reuters) – Oczekuje się, że protokół z ostatniego środowego posiedzenia Rezerwy Federalnej szczegółowo określi zakres debaty w banku centralnym USA na temat tego, o ile jeszcze należy podnieść stopy procentowe, aby ograniczyć inflację i schłodzić gospodarkę. Mocniejszy niż oczekiwano pomimo kryzysu gotówkowego.

31 stycznia-luty Na pierwszym posiedzeniu Fed podniósł swoją referencyjną stopę procentową z dnia na dzień o ćwierć punktu procentowego, powracając do bardziej spójnego zakresu podwyżek po roku kolejnych podwyżek o 75 punktów bazowych i pół punktu procentowego.

Na konferencji prasowej po zakończeniu tego spotkania prezes Fed, Jerome Powell, powiedział, że powrót do niewielkich podwyżek stóp procentowych pozwoli na bardziej stopniowe poszukiwanie potencjalnego punktu zatrzymania, a urzędnicy spędzą sesję „rozmawiając trochę o ścieżce do przodu.” Bank centralny zbliża się do końca swojego cyklu podwyżek.

Ale ta sesja odbyła się przed publikacją kluczowych danych, które pokazały niezwykle silny wzrost liczby miejsc pracy w styczniu i mniej niż oczekiwano spowolnienie inflacji – które ma zostać opublikowane w piątek w tym tygodniu w raporcie na temat preferowanej stopy inflacji banku centralnego. . Nr indeksu w styczniu.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Bank centralny wykorzystuje indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą przy ustalaniu celu inflacyjnego na poziomie 2%. Ekonomiści ankietowani przez Reuters stwierdzili, że PCE z wyłączeniem bardziej niestabilnych składników żywności i energii wzrósł w zeszłym miesiącu w tempie 4,3% rocznie, co stanowi niewielką poprawę w porównaniu ze skokiem o 4,4% w grudniu. Jednak w ujęciu miesiąc do miesiąca ta miara inflacji bazowej ma faktycznie wzrosnąć do 0,4% z 0,3% w poprzednim okresie.

„Właśnie dowiedzieliśmy się, że gospodarka USA jest silniejsza, niż wcześniej sądziliśmy… istnieje ryzyko, że inflacja nie spadnie ani nie wzrośnie ponownie” i że konieczna jest wyższa niż oczekiwano podwyżka stóp procentowych, St. Louis Fed — powiedział w środę CNBC prezydent James Bullard.

READ  NFLPA zwolniła niezależnego lekarza zaangażowanego w oczyszczanie Tua Tagovailoa

Bullard nie zmienił jeszcze znacznie swoich własnych perspektyw stóp procentowych ze względu na najnowsze dane i uważa, że ​​stopa procentowa na poziomie od 5,25% do 5,50% wystarczy, aby utrzymać inflację na niskim poziomie w tym roku.

Inwestorzy jednak zareagowali na najnowsze dane, podnosząc swoje własne wyobrażenie o tym, gdzie skończy Fed.

Większość nie widzi powrotu Fed do dużych podwyżek o pół punktu procentowego, ale widzą, że Fed przesuwa stopy procentowe wyżej niż wcześniej oczekiwano i pozostawia je na dłużej – zmiana nastrojów, która mogłaby zostać przyjęta z zadowoleniem przez urzędników Fed. Rynek wycenił ich determinację, by sprowadzić inflację z powrotem do celu 2%.

Debata dwustronna

Protokoły, które mają zostać opublikowane o godzinie 14:00 czasu wschodniego (19:00 GMT), mogą pokazać, jak jastrzębie skłania się Fed, zwłaszcza na ostatnim posiedzeniu, na którym zademonstrował były wiceprzewodniczący Fed, Lyell Brainard. Był jednym z urzędników banku centralnego najbardziej wyczulonych na zagrożenia dla gospodarki w ramach restrykcyjnej polityki pieniężnej i najbardziej szczegółowo przedstawiał przyczyny szybszego niż oczekiwano spadku inflacji.

Brainard, który opuścił Fed, by przewodniczyć Narodowej Radzie Gospodarczej prezydenta Joe Bidena, zakotwiczył bardziej gołębie strony debaty wśród tych, którzy zalecają ostrożność w dalszych podwyżkach stóp, ponieważ gospodarka musi jeszcze w pełni dostosować się do tego, co zrobił Fed. Pełne odwrócenie inflacji może wymagać jeszcze większej kontroli stóp procentowych.

Podczas gdy w zeszłym roku nie było wielu rozbieżności co do tego, co bank centralny powinien zrobić, gdy inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat, bank centralny „nadal prowadzi ponadpartyjną debatę, aby określić, w jakim stopniu gospodarka do tej pory się ożywiła. potrzebne do spowolnienia wydatków przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz wyższej krótkoterminowej neutralnej stopy procentowej.” Odzwierciedlając opóźnienie, analitycy ISI Evercore napisali w analizie przed publikacją protokołu.

READ  Urodzony w Indonezji młody nosorożec sumatrzański dołącza do mniej niż 50 zagrożonych gatunków

Chociaż protokół z ostatniego spotkania politycznego był wyraźnie datowany, decydenci zaktualizują swoje poglądy o nowe prognozy gospodarcze i prognozy stóp procentowych opublikowane pod koniec posiedzenia banku centralnego w dniach 21-22 marca, w oparciu o dane dotyczące zatrudnienia i inflacji opublikowane od tego czasu.

Raport Howarda Schneidera; Dodatkowe raporty Lindsey Dunsmuir; Montaż autorstwa Dona Burnsa i Paula Simao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *