Według United States Geological Survey (USGS) Indonezja jest największym na świecie producentem niklu. to produkcja całkowita oceniane 1,6 miliona ton metrycznych lub przyczyniło się do 48,48% całkowitej światowej produkcji niklu w zeszłym roku.
Oprócz tego, że jest wiodącym producentem, Indonezja jest wymieniona jako właściciel największych na świecie rezerw niklu do 2022 roku, osiągając 21 milionów ton metrycznych. Jej pozycja jest porównywalna z Australią. Oznacza to, że Indonezja i Australia łącznie odpowiadały za około 21% całkowitych światowych rezerw niklu w ubiegłym roku.
zasadniczo Informacja Według Ministerstwa Energii i Zasobów Mineralnych (MEMR), Indonezja ma powierzchnię 520 877,07 hektarów kopalń niklu w siedmiu prowincjach: Maluku, Maluku Północnym, Papui, Papui Zachodniej, Sulawesi Południowym, Sulawesi Środkowym i Sulawesi Południowo-Wschodnim.
Jedna z największych kopalń na Centralnym Sulawesi znajduje się w Rejencji Morowali. Na bloku Morowali znajduje się wiele dużych i małych kopalń, w tym kopalnie złota, niklu i innych metali nieżelaznych. Obszar bloku Morowali ma ogromny potencjał w branży wydobywczej, co czyni go doskonałą lokalizacją dla inwestorów związanych z przemysłem wydobywczym w Indonezji.
W dniu 30 maja 2023 r. w hotelu Shangri-La w Dżakarcie odbył się Międzynarodowy Szczyt Łańcuchów Przemysłu Niklu i Kobaltu 2023, zorganizowany przez Indonezyjskie Stowarzyszenie Górników Niklu (INMA) i Szanghajski Rynek Metali (SMM). Jako prelegent przemawiał Rudy Devando, Asystent ds. Ekonomicznych i Rozwoju Sekretariatu Centralnego Sulawesi, On to powiedział, Sulawesi Środkowe zawsze będą doświadczać przeszacowanych inwestycji, przy czym inwestycje z Chin i Hongkongu stanowią 44% wszystkich inwestycji w prowincji Celebes Środkowy. Obecnie w Sulawesi Środkowej istnieje 113 zezwoleń na komercyjne wydobycie niklu. Kwota została zaksięgowana na podstawie danych Ministerstwa Energii i Zasobów Mineralnych (MEMR).
W Rejencji Morrowali 53 firmy posiadające koncesje na wydobycie o łącznej powierzchni 11,8139 hektarów. Gwałtowna inwestycja w górnictwo w Morowali rzeczywiście wywołała różne debaty wśród społeczności Morowali, skutkujące masowymi protestami społeczności przeciwko samorządowi regionalnemu i rządowi prowincji Central Sulawesi, szczególnie w sprawie wydawania zezwoleń na działalność górniczą w Morowali. region.
IUP Kontrowersje PT. MMI w Morowali Region Stołeczny
W ostatnim czasie obecność wielu zezwoleń na wydobycie w dystrykcie Pungu Tenga, stolicy regencji Morowali na Sulawesi Środkowej, wywołała wiele protestów z różnych środowisk, zwłaszcza studentów Morowali.
Protest rozpoczął się od rozpowszechnienia cyfrowych dokumentów związanych z wydaniem przez PT zezwoleń na wydobycie. Mineral Morowali Indonezja (PT. MMI) jest stolicą Morowali Regency, wioski położonej na obszarze Pahoruru Village i Sakita Village w dystrykcie Pangu Tengah.
Protest nastąpił po niepokojach społecznych po usłyszeniu informacji o przyznaniu przez PT zezwoleń na wydobycie. MMI na swoim obszarze podpisany w 2014 r. przez rząd dystryktu Morovali. Społeczeństwo obawia się, że PT. MMI przedłożyło przedłużenie pozwolenia na wydobycie i prowadziło intensywną działalność w obszarze Bungku Tengah przez następne 10 lat.
12 czerwca 2023 r. IP2MM szukał informacji w Sakita Gram Mandapam w rejonie Sakita Village. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy wsi Sakita i urzędnicy. Poprzez ten dialog dominująca społeczność odrzuca istnienie pozwoleń na wydobycie od PT. MMI w rejonie wsi Sakita.
Istnienie pozwolenia na wydobycie może maskować wiele rzeczy, takich jak grabież siedlisk społeczności i utrata środków do życia ludzi w sektorze plantacji, jeśli działalność zostanie uznana za mającą negatywny wpływ na środowisko w stolicy Morovali. Większość codziennych zajęć ludu Morovali to ogrodnictwo.
Jeśli na ich terenie powstanie firma wydobywcza, troska o wpływ wydobycia z pewnością spowoduje w przyszłości różne katastrofy, a zatem będzie bardzo wpływowa i zakłóci dobrobyt wielu ludzi. W związku z tym społeczność zwróciła się do Stowarzyszenia Młodzieży Studenckiej Morowali (IP2MM) o przekazanie swoich obaw Samorządowi Wojewódzkiemu Sulawesi Środkowej.
W dniu 19 czerwca 2023 roku w mieście Balu odbyła się masowa demonstracja około 80 studentów Morowali, członków Stowarzyszenia Młodzieży Studenckiej Morowali (IP2MM), pod Urzędem Gubernatora Sulawesi Centralnej protestujących przeciwko wydaniu zezwolenia na wydobycie.
Szef IP2MM Balu City, Taufik Tamauka PowiedziałWedług danych, które otrzymaliśmy z internetowych mediów, obecnie na terenie Morrowali wchodzi i działa 10 gigantycznych firm.
Według niego działalność przemysłowa prowadzona w Morowali Regency miała wpływ ekonomiczny, ale negatywny wpływ działalności górniczej na tym terenie jest coraz bardziej odczuwalny przez społeczność Morowali.
Wiele osób w wioskach otaczających Morovali Industrial Estate doświadcza ograniczonych problemów związanych z infrastrukturą, w tym uszkodzonych dróg, czystej wody i warunków sanitarnych. W Ponadto Uszkodzenia dróg są problemem we wszystkich wioskach wokół Morovali Industrial Estate z powodu nieodpowiednich dróg. Drogi w tych wioskach były intensywnie wykorzystywane przez podwykonawców ciężkich pojazdów. Konstrukcje drogowe we wsiach wokół Osiedla Przemysłowego Morowali łatwo ulegają uszkodzeniu, ponieważ wiejskie drogi są na ogół nadal piaszczyste, błotniste w porze deszczowej i zakurzone w porze suchej.
Dlatego, jeśli wydobycie PT zostanie dozwolone, będzie to zmartwienie dla społeczności Morovali. MMI, podpisana w 2014 r., zostanie przedłużona na kolejne 10 lat, aby działać na obszarze dystryktu Pungu Tenga, na który wydano pozwolenie, tj. na terenach wsi Pahoruru i wsi Sakita.
Podczas prac wydobywczych w Pungu Tenga cały obszar w Morrowali Regency jest zniszczony i nie ma gdzie się zatrzymać, ponieważ cały obszar został przekształcony w obszar przemysłowy.
Taufik Tamauka podkreślił w swoim przemówieniu: „Dystrykt Bungku Tengah jest stolicą Morowali i jednocześnie centrum administracyjnym Morowali Regency. Dlatego my ze Stowarzyszenia Młodzieży Studenckiej Morowali w Mieście Balu wyraziliśmy swoje stanowisko: „Odrzucić zezwolenie na prowadzenie działalności wydobywczej w Bungku Tengah Okręg w Morowali”.
Koordynator terenowy Risky Akbar dodał w swoim wystąpieniu: „Morowali dziś stało się najbogatszym okręgiem w Indonezji i jednym z filarów gospodarki narodowej, ponieważ jest najszybciej rozwijającą się gałęzią przemysłu i ma największy wpływ na wzrost gospodarczy”.
„Ale, kontynuował, bardzo niefortunne jest to, że wiele problemów pojawia się dziś na obszarze regencji Morowali z powodu nieodpowiedzialnej i dużej liczby inwestycji dokonywanych przez korporacje, które nie koncentrują się na społeczności. Nie wspominając o tym, że dzisiejsza masowa firma wkroczyła na teren Pungu Tenga District, części regionalnego obszaru rządowego Morowali Regency. Zdecydowanie nie pozwolimy, aby taka sytuacja trwała dalej i kategorycznie odrzucamy wszelką działalność wydobywczą w Panku Tenga i wzywamy rząd do natychmiastowej naprawy infrastruktury drogowej, z której korzysta wiele firm w Morovali.
Demonstracje dziesiątek demonstrantów przyniosły rezultaty, a rząd prowincji Central Sulawesi zgodził się na żądanie ESDM poparcia odrzucenia PT przez Departament Energii i Zasobów Mineralnych (ESDM) w tej sprawie. MMI w dystrykcie Bungku Tengah.
Szef służby ESDM, Rachmansyah Ismail, wydał list rekomendacyjny wspierający aspiracje studentów do odrzucenia zezwolenia PT na prowadzenie działalności wydobywczej. Mineral Morowali Indonesia (PT.MMI) jest posiadaczem zezwolenia na działalność górniczą na prowadzenie działalności w zakresie wyrobów z minerałów metalicznych zgodnie z Dekretem Regenta Morowali nr: 188.4.45/Kep.0262/ESDM/2014.
Z następującymi uwagami:
- PT. Lokalizacja MMI, na którą wydano pozwolenie na prowadzenie działalności wydobywczej, znajduje się w pobliżu obszarów mieszkalnych, a mianowicie wiosek Pahomohoni i wiosek Matano w dystrykcie Bungku Tengah, około 11 kilometrów.
- Jeśli P.T. Zezwolenie na działalność górniczą MMI działa; Istnieje obawa, że zagrozi wiejskim/miejskim obszarom mieszkalnym i biurowym w Pungu Tengah ze względu na potencjalne skutki dla środowiska, takie jak powodzie, osunięcia ziemi, erozja, zanieczyszczenie i skutki społeczne.
Demonstracje z zadowoleniem przyjęły odpowiedź rządu prowincji. Należy jednak mieć nadzieję, że porozumienie nie ograniczy się do listu, ale do konkretnych środków mających na celu natychmiastowe cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności wydobywczej Departamentu Energii i Zasobów Mineralnych Sulawesi Centralnego.
Ma to również na celu uratowanie przyszłości społeczności Pungu Tenga przed utratą środków do życia z powodu szkód środowiskowych spowodowanych działalnością przemysłu wydobywczego poprzez dążenie do anulowania istniejących pozwoleń na wydobycie na obszarze dystryktu Pungu Tenga. Rząd powinien mądrze podejść do tego problemu.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.