Paul Whelan mówi CNN, że jest „rozczarowany”, że administracja Bidena nie zrobiła więcej, aby go uwolnić


Waszyngton
CNN

Zatrzymany Amerykanin Paul Whelan wyraził swoją frustrację, że nie zrobiono więcej, aby zapewnić jego uwolnienie w ekskluzywnym wywiadzie dla CNN kilka godzin po aresztowaniu innego Amerykanina. Britney Grinerzostał wydany.

Whelan powiedział, że cieszy się, że Griner został uwolniony, ale powiedział CNN: „Jestem bardzo rozczarowany, że nie podjęto dalszych wysiłków, aby zapewnić moje uwolnienie, zwłaszcza że zbliża się czwarta rocznica mojego aresztowania”.

„Zostałem aresztowany za przestępstwo, które nigdy się nie wydarzyło” – powiedział w rozmowie telefonicznej z kolonii karnej w odległej części Rosji. „Nie rozumiem, dlaczego wciąż tu siedzę”.

Wywiad miał miejsce wkrótce po tym, jak prezydent Joe Biden stanął z żoną Kreinera, Cherelle, w Białym Domu i wyraził ubolewanie, że Stany Zjednoczone nie były w stanie wydalić Whelana. Biden obiecał, że Ameryka „nigdy go nie opuści”. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Rosjanie odmówili negocjacji w sprawie jego uwolnienia.

Whelan powiedział, że był zaskoczony, że został z tyłu.

„Miałem nadzieję, że sprawy idą w dobrym kierunku, że rządy negocjują i że coś się wkrótce wydarzy” – powiedział.

Whelan, były żołnierz piechoty morskiej posiadający obywatelstwo amerykańskie, irlandzkie, brytyjskie i kanadyjskie, został zatrzymany w moskiewskim hotelu przez rosyjskie władze w grudniu 2018 r. po tym, jak zarzucano mu udział w operacji szpiegowskiej. Został uznany za winnego i skazany w czerwcu 2020 roku na 16 lat więzienia, co władze USA potępiły jako niesprawiedliwe.

Urzędnicy amerykańscy wskazali, że Rosjanie odmówili jego uwolnienia pomimo wysiłków USA w negocjacjach, a Whelan powiedział, że powiedziano mu, że „postawili mnie na wyższym stanowisku niż to zrobili”, ponieważ Rosjanie oskarżyli go o szpiegostwo. Trevora (Reeda) i Britney”.

„Rodzi to wiele obaw, ponieważ nic z tego nie jest prawdą. Próbują wydostać się z USA, a Stany Zjednoczone mogą nie być w stanie tego zapewnić, ale jest to w zasadzie wymuszenie polityczne” – powiedział.

READ  Prognozy rankingowe College Football Playoff: 25 najlepszych prognoz prowadzonych przez Gruzję

Powiedział, że wiedział, że był brany pod uwagę w innej kategorii niż Kreiner – „Rosjanie zawsze tak mówili”.

„Zawsze stawiają mnie na wyższym poziomie niż inni przestępcy mojego pokroju iz jakiegokolwiek powodu jestem traktowany inaczej niż inna osoba tutaj z zachodniego kraju oskarżona o szpiegostwo. Więc chociaż oboje jesteśmy tutaj za szpiegostwo, jestem traktowany inaczej niż on, a moje traktowanie jest zupełnie inne niż innych ludzi w innych więzieniach za szpiegostwo” – powiedział Whelan.

Whelan powiedział, że wierzy, że Biden i jego administracja „zrobią wszystko, co w ich mocy, aby w tym momencie sprowadzić mnie do domu, niezależnie od ceny, jaką będą musieli zapłacić”.

„Gdyby wiadomość trafiła do prezydenta Bidena, powiedziałbym, że jest to niebezpieczna sytuacja, którą należy szybko zaradzić” – powiedział.

„Moje torby są spakowane. Jestem gotowy do powrotu do domu. Potrzebuję samolotu, który po mnie przyleci” – powiedział.

Whalen powiedział, że chce rozmawiać bezpośrednio z Bidenem, zauważając, że rozmawiał wcześniej tego dnia z urzędnikiem administracji na temat sytuacji, ale „Myślę, że wiadomość naprawdę musi dotrzeć do ludzi takich jak prezydent, aby osobiście zrozumieli, o co mi chodzi. Z czym mamy do czynienia iz czym mamy do czynienia w tych zagranicznych więzieniach iw takich sytuacjach.

„To bardzo oczywiste, że jestem zakładnikiem” – powiedział.

Whelan wyraził zaniepokojenie, że nie powinien wracać do Stanów Zjednoczonych, zauważając, że pozostało mu 12 lat do odbycia kary.

Biden przyznał w czwartek rodzinie Whelan, mówiąc, że zamiana zatrzymanego na Grinera „nie była wyborem, którego Amerykanina zabrać do domu”.

„Niestety, z zupełnie nieuzasadnionych powodów, Rosja traktuje sprawę Paula inaczej niż sprawę Britney” – powiedział Biden. „Chociaż nie udało nam się jeszcze zapewnić uwolnienia Paula, nie poddaliśmy się. Nigdy się nie poddamy.

READ  Ministerstwo rozprawia się z handlem skórą tygrysa w Jambi

John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone „nie wróciły do ​​punktu wyjścia” w negocjacjach w sprawie uwolnienia Whelana.

„Od bardzo dawna prowadzimy aktywne rozmowy z Rosjanami w sprawie pana Whelana. Z pewnością rozmowy te przyspieszyły w ostatnich miesiącach i mogę zapewnić, że będziemy kontynuować te aktywne dyskusje” Whelan powiedział Kate Bolduan z CNN.

Wcześniej w czwartek brat Paula Whelana, David, powiedział, że jego rodzina jest „zdruzgotana” i wyraził zaniepokojenie, że jego brat znów został w tyle.

„To wielki dzień dla rodzin tych, którzy zostali niesłusznie zatrzymani i czujemy się z nimi wspaniale” – powiedział David Whelan w „CNN This Morning”. „Ale martwimy się o przyszłość Paula. Myślę, że to jasne, że Stany Zjednoczone nie mają żadnych ustępstw, których rosyjski rząd chce dla Paula. Więc nie wiem, co przyniesie przyszłość.

We wcześniejszym raporcie David Whelan powiedział, że rodzina była „zdruzgotana”, że Paul był w Rosji.

„Pomimo możliwości wymiany bez Paula, nasza rodzina wciąż jest zdruzgotana. Nie mogę pojąć, jak będzie się czuł Paul, kiedy się dowie. Paul tak ciężko pracował, by żyć z tej niesprawiedliwości przez prawie 4 lata” – napisała w oświadczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *