Panel Izby przegłosował projekt ustawy, który dałby Bidenowi uprawnienia do zakazania TikTok

Waszyngton (CNN) Potężna komisja Izby Reprezentantów głosowała w środę za przyjęciem ustawy Wśród głośnych sprzeciwów niektórych prawodawców ułatwiłoby to zakazanie TikTok w USA i rozprawienie się z inną działalnością gospodarczą związaną z Chinami. Zwolennicy praw obywatelskich twierdzą, że propozycja jest niezgodna z konstytucją i zagraża szerokiej gamie wypowiedzi online.

Działać – Uruchomiony w piątek – i przyspieszona przez przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Michaela McCaula – upoważniłaby administrację Bidena do nałożenia ogólnokrajowego zakazu TikTok na mocy ustawy International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).

The Tekst ustawy W szczególności wymienia TikTok i jego rodzica ByteDance, a prezydent Joe Biden wzywa do nałożenia grzywien na firmy, w tym zakazu, jeśli administracja stwierdzi, że mogły świadomie przekazać dane użytkownika TikTok „dowolnej osobie zagranicznej”, z którą współpracują. Pod wpływem chińskiego rządu.

Sankcje byłyby również wymagane, gdyby administracja Bidena stwierdziła, że ​​chiński rząd pomaga firmom w inwigilacji, hakowaniu, cenzurze lub gromadzeniu danych wywiadowczych; ułatwiał ingerencję w wybory w Stanach Zjednoczonych lub innym demokratycznym sojuszniku; lub pomagał chińskiemu rządowi wpływać na politykę USA.

Ustawa, znana jako HR 1153 lub ustawa Preventing America’s Technological Adversaries Act, osłabia również 35-letnią ustawę znaną jako poprawka Bermana do IEEPA. Filmy, zdjęcia, aktualności i Wreszcie media elektroniczne Do obcych krajów, nawet krajów objętych sankcjami USA. Prawnicy i Nawet niektórzy twórcy TikTok Poprawka Bermana została wymieniona jako potencjalna przeszkoda w ogólnokrajowym zakazie TikTok, ponieważ może naruszyć zabezpieczenia informacji elektronicznych zawarte w poprawce Bermana.

Ustawodawstwo rozpatrywane w tym tygodniu określa, że ​​„wrażliwe dane osobowe” nie kwalifikują się do ochrony na mocy poprawki Bermana, która pozwala rządowi USA na nakładanie ograniczeń na międzynarodowy przepływ danych w ramach IEEPA.

Ustawodawstwo odzwierciedla pilną potrzebę amerykańskich prawodawców w związku z obawami, że TikTok lub ByteDance mogą zostać zmuszone przez chiński rząd do przekazania danych osobowych użytkowników z USA. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że dane mogą przynieść korzyści Chinom, ułatwiając ukierunkowane kampanie dezinformacyjne lub dostarczając cele wywiadowcze.

READ  Kość słoniowa Mastoton ujawnia wzorce migracji w Ameryce Północnej

W oświadczeniu rzeczniczka TikTok, Brooke Oberwetter, wezwała administrację Bidena do sfinalizowania proponowanej umowy dotyczącej bezpieczeństwa narodowego, nad którą pracowano od lat i ma na celu rozwiązanie tych problemów.

„Zakaz TikTok w USA to zakaz eksportowania amerykańskiej kultury i wartości do miliardów ludzi, którzy korzystają z naszych usług na całym świecie” – powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka TikTok, Brooke Oberwetter. „Pomimo znaczącego negatywnego wpływu na prawa do wolności słowa milionów Amerykanów, którzy używają i kochają TikTok, jesteśmy rozczarowani, widząc postępy w tej ustawie”.

We wcześniejszym oświadczeniu Oberwetter wezwał administrację Bidena do sfinalizowania proponowanej umowy dotyczącej bezpieczeństwa narodowego, nad którą pracowano od lat i ma na celu rozwiązanie tych problemów. „TikTok Inc. jest amerykańską firmą podlegającą amerykańskiemu prawu”, powiedział Oberwetter, „a od dwóch lat i 1,5 miliarda dolarów jesteśmy zaangażowani w projekt, który wykracza poza obowiązujące prawo, aby chronić amerykańską wersję platformy TikTok”.

Długa dyskusja

Głosowanie nastąpiło po długiej debacie we wtorek, w której członkowie komisji podzielili się w sprawie wniosku zgodnie z liniami partyjnymi. McCaul i inni republikanie argumentowali, że ryzyko związane z zezwoleniem TikTok na dalsze działanie w Stanach Zjednoczonych jest zbyt duże i że Kongres powinien działać szybko, powołując się na zakaz TikTok rządu federalnego dotyczący oficjalnych urządzeń.

„Jak zakazać TikTok wśród nas i nie zakazać go naszym dzieciom? To moralna kwestia dnia dzisiejszego i naszych czasów” – powiedział we wtorek McCall. „TikTok to współczesny koń trojański [Chinese Communist Party] Służy do śledzenia i wykorzystywania danych osobowych Amerykanów… Innymi słowy, jest to balon szpiegowski w telefonie”.

Reprezentantka Ann Wagner, republikanka z Missouri, nazwała TikTok „pilną, pilną kwestią o najwyższym ryzyku dla bezpieczeństwa narodowego”, dodając: „Istnieje wyraźne i obecne niebezpieczeństwo; czas i pilność są konieczne”.

Ale Demokraci odepchnęli się, mówiąc, że mają tylko dni na rozważenie ustawy, zanim poddadzą ją pod głosowanie nad ustawodawstwem McCalla. Powiedzieli, że szerokość prawa nieumyślnie wpłynie na amerykańskie i europejskie firmy. Czołowy Demokrata w panelu, przedstawiciel Nowego Jorku. Gregory Meeks ostrzegł, że ustawa może dotknąć tajwańskich i koreańskich producentów chipów w czasie, gdy rząd USA próbuje nakłonić te same firmy do budowy fabryk chipów w USA.

READ  Najnowsze wieści o przejściu Toma Brady'ego na emeryturę: zapowiedzi na żywo

„Ta ustawa zaszkodzi naszej wiarygodności na całym świecie, sprowadzi więcej krajów na terytorium Chin, zniszczy amerykańskie miejsca pracy i podważy podstawowe amerykańskie wartości wolności słowa i wolnej przedsiębiorczości” – powiedział Meeks. „Przepisy, które mamy dziś przed sobą, są niekontrolowane i niebezpieczne.

Przedstawiciel David Cicilline, demokrata z Rhode Island, wyraził zamieszanie co do tego, jak ustawa dotyczy „algorytmów rekomendacji”, mówiąc, że termin ten nie jest zdefiniowany w prawie i sugerując, że ustawa może mieć szerszy wpływ na algorytmy sztucznej inteligencji, które odgrywają ogromną rolę . W gospodarce cyfrowej.

Wielu krytyków ustawodawstwa McCaula zaproponowało poprawki chroniące firmy zajmujące się grami wideo, w tym Riot Games i Epic Games, które są własnością chińskiego giganta Tencent lub są uważane za głównego udziałowca.

Przedstawiciel Partii Demokratycznej Kalifornii. Sidney Kamlekar-Dove, który zaproponował jedną z poprawek mających na celu stworzenie Corvette dla Riot Games, nazwał projekt ustawy „nieprzemyślanym”, „napisanym w pośpiechu” i „pośpiesznym”.

Poprawki zostały odrzucone, a podstawowa ustawa została zatwierdzona 24-16 zgodnie z liniami partyjnymi. Ustawa wymaga jeszcze przegłosowania w Sejmie i Senacie.

Strach przed wolnością słowa

W poniedziałek Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich potępiła ustawę jako „niejasną i przesadzoną” i oskarżyła prawodawców o przyspieszenie wniosku do głosowania w komisji w ciągu kilku dni od jego wprowadzenia.

Dążąc do ograniczenia dostępu do określonej platformy mediów społecznościowych, ustawa grozi naruszeniem praw Amerykanów do wolności wypowiedzi, wynikających z Pierwszej Poprawki, powiedział ACLU.

Zgodnie z ustawą rząd USA może dążyć do nałożenia podobnych kar i ograniczeń na każdego obywatela USA, który „przekazuje wrażliwe dane osobowe” „jurysdykcji” lub „jakiejkolwiek osobie zagranicznej”. Chiny.”

Ale terminy takie jak „może” lub „podlegać wpływom Chin” można interpretować szeroko, obejmując szeroki zakres nieszkodliwych działań gospodarczych i mogą narażać Amerykanów na ogromne ryzyko prawne, napisała ACLU. List McCall i demokrata w rankingu na panelu to kongresmen Gregory Meeks.

READ  Akcje azjatyckie spadają do 16-miesięcznych minimów po pożarze kompleksu nuklearnego na Ukrainie

„Przeciętny człowiek nie jest w stanie wiedzieć, co oznacza termin„ pod chińskim wpływem ”, a termin ten nie jest zdefiniowany w prawie” – czytamy w liście. Czy firma jest pod chińskim wpływem, jeśli prezes regularnie jeździ tam na wakacje?”

ACLU skupiła się również na proponowanych zmianach w poprawce Bermana, nazywając je „śliskim zboczem”, które może prowadzić do dalszych wysiłków na rzecz demontażu prawa, które „pozbawiłoby mieszkańców USA niektórych z ich ulubionych międzynarodowych książek, filmów itp. ” i dzieła sztuki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *