KAL twierdzi, że kryzys rolniczy i środowiskowy w Indonezji pogłębia się

Tempo.co, DjakartaDevi Karthika, sekretarz generalna Sojuszu na rzecz Reformy Rolnej (KPA), stwierdziła, że ​​kryzys rolniczy i środowiskowy w Indonezji pogorszył się w ciągu ostatniej dekady. „Ta sytuacja jest wynikiem liberalnej i kapitalistycznej polityki gospodarczo-politycznej i prawnej” – powiedział na konferencji dotyczącej kadencji, która odbyła się w poniedziałek 16 października 2023 r. w budynku Senayan w Dżakarcie.

Dewey, który przewodniczył komitetowi sterującemu konferencji, zauważył, że ziemie należące do ludzi, zasoby rolne i zasoby naturalne są uważane za towary, które można przymusowo zabrać w celach inwestycyjnych i różnych dużych przedsiębiorstw.

Za rządów prezydenta Joko „Jokowi” Widodo w latach 2015–2022 w KAL odnotowano co najmniej 2710 konfliktów rolniczych, które dotknęły 5,88 mln hektarów. „Wybuchły konflikty dotyczące różnych przedsiębiorstw i inwestycji, rozwoju infrastruktury, górnictwa i różnych krajowych planów strategicznych oraz projektów z zakresu turystyki premium” – powiedziała Devi.

Konflikty agrarne i zawłaszczanie ziemi spowodowały wzrost liczby drobnych i nieposiadających ziemi rolników na archipelagu. „Ponieważ nabywanie gruntów w celach rozwojowych i inwestycyjnych często ukierunkowane jest na produktywne grunty rolne należące do ludzi” – stwierdził.

Według Spisu Rolnego z 2013 r. liczba gospodarstw drobnych rolników wynosi 11,51 mln. Według danych z międzyspisowego badania rolnictwa przeprowadzonego przez Centralną Agencję Statystyczną (BPS) do 2018 r. liczba ta gwałtownie wzrosła do 15,8 mln gospodarstw domowych, co stanowi wzrost o 4,29 mln gospodarstw domowych.

BPS podał, że w 2021 r. 72,19% rolników w Indonezji to drobni rolnicy, 91,81% to mężczyźni, a 8,19% to kobiety.

Dephara Thanya Paramita

Wybór nauczyciela: natychmiastowy kryzys żywnościowy; Suwerenność żywnościowa, twierdzi SPI, wymaga reformy rolnej

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

READ  Wydarzenia tygodnia w Dżakarcie: Big Bang Festival, Twice Concert i Dżakarta Halal Festival

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *