Nowe trzęsienie ziemi w Turcji, wiele budynków się zawala: 1 osoba nie żyje

ANKARA, Turcja (AP) – Trzęsienie ziemi o sile 5,6 w skali Richtera nawiedziło południową Turcję w poniedziałek, trzy tygodnie po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które zniszczyło region, powodując zawalenie się już uszkodzonych budynków i zabijając co najmniej jedną osobę, poinformowali urzędnicy.

Ponad 100 osób zostało rannych w wyniku poniedziałkowego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w mieście Yesiliurd w prowincji Malatya, powiedział dziennikarzom Yunus Cesar, szef krajowej agencji zarządzania katastrofami AFAD. Zawaliło się ponad dwadzieścia budynków.

Ojciec i córka uwięzieni pod gruzami czteropiętrowego budynku w Esiliure zostali uratowani z obrażeniami. Weszli do zniszczonego budynku, aby zabrać swoje rzeczy.

W innym miejscu w Malatyi zespoły poszukiwawczo-ratownicze przeszukiwały gruzy dwóch uszkodzonych budynków, które zawaliły się na zaparkowane samochody, poinformował HaberTurk. Nie wiadomo, czy ktoś został uwięziony we wraku.

Malatya była jedną z 11 tureckich prowincji dotkniętych trzęsieniem ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera, które 6 lutego spustoszyło części południowej Turcji i północnej Syrii.

To trzęsienie ziemi doprowadziło do śmierci ponad 48 000 osób w obu krajach i spowodowało zawalenie się lub poważne uszkodzenie 185 000 budynków w Turcji.

Szef AFAD wezwał ludzi, aby nie wchodzili do uszkodzonych budynków, mówiąc, że silne wstrząsy wtórne nadal stanowią zagrożenie. Od 6 lutego region nawiedziło ponad 10 000 wstrząsów wtórnych.

Bank Światowy oszacował w poniedziałek, że potężne trzęsienie ziemi spowodowało „bezpośrednie szkody” w wysokości 34,2 miliarda dolarów – co odpowiada 4% PKB kraju w 2021 roku.

Bank Światowy powiedział, że koszty odbudowy i odbudowy mogą być dwa razy większe, a straty PKB zwiększają koszty trzęsienia ziemi.

Bank Światowy szacuje również, że 1,25 mln osób zostało czasowo przesiedlonych.

Tymczasem kibice tureckiej drużyny piłkarskiej Besiktas rzucali pluszowe zabawki na boisko podczas niedzielnego meczu, aby wesprzeć dzieci dotknięte trzęsieniem ziemi. Sprzęt sportowy i ubrania zimowe przekazane dzieciom z obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi zostały wyrzucone na teren stadionu.

READ  Szef bezpieczeństwa publicznego w Teksasie zeznał, że funkcjonariusze mogli zatrzymać Wolde trzy minuty po tym, jak bandyta wszedł do szkoły.

___

Ta historia została poprawiona, aby pokazać, że szacowane szkody wyniosły 34,2 miliarda dolarów, a nie 43,2 miliarda dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *