Źródła podają, że ocena Covid-19, która wyciekła z chińskiego laboratorium, jest poglądem mniejszości w amerykańskiej społeczności wywiadowczej

(CNN) Departament Energii Niski wskaźnik zaufania To COVID 19 Najprawdopodobniej wynikający z wycieku z laboratorium w Chinach pozostaje poglądem mniejszości w społeczności wywiadowczej, powiedział CNN trzy źródła zaznajomione z ustaleniami społeczności wywiadowczej.

Podczas gdy FBI szacuje – z umiarkowaną pewnością – że koronawirus, który powoduje Covid-19, mógł wyciec z laboratorium, większość społeczności wywiadowczej uważa, że ​​Covid powstał naturalnie w środowisku naturalnym lub nadal jest rzadki. Dowody, aby wydać wyrok w jedną lub drugą stronę.

Trzy źródła powiedziały CNN, że zmiana Departamentu Energii była oparta na informacjach o badaniach przeprowadzonych w Chińskich Centrach Kontroli Chorób w Wuhan w Chinach, które badały wariant koronawirusa w czasie wybuchu epidemii.

CNN wcześniej informowało, że chińskie laboratorium CDC w Wuhan prowadziło badania nad koronawirusami i nietoperzami, ale nie było jasne, jak blisko spokrewnione były badane warianty z SARS-CoV-2, szczepem wirusa, który ogarnął świat w 2020 roku.

Jednak inne agencje wywiadowcze nie zgadzają się, że ten punkt danych jest wystarczającym dowodem, aby ocenić, czy wirus mógł wyciec z laboratorium, według źródeł.

A raport z 2021 r Opublikowana przez Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego, Narodowa Rada Wywiadu wraz z czterema niezidentyfikowanymi agencjami oceniła z małą pewnością, że początkowa infekcja Covid-19 była „najprawdopodobniej spowodowana naturalną ekspozycją na zakażone zwierzę”. Wirus będący bliskim przodkiem”.

Trzy inne towarzystwa śledcze „nie były w stanie pogodzić tych dwóch wyjaśnień bez dodatkowych informacji, przy czym niektórzy badacze opowiadali się za pochodzeniem naturalnym, inni za laboratoryjnym, a niektórzy jednakowo postrzegali hipotezy”. Jak donosi CNN, jedną z agencji, która nie podjęła tej decyzji, jest CIA, która pozostaje niepewna w tej sprawie.

Źródła podały, że jedyna istotna zmiana w stosunku do raportu z 2021 roku dotyczyła analizy energetycznej. Społeczność wywiadowcza przekazała prawodawcom aktualizację tego raportu w ostatnich tygodniach, w tym nową ocenę DoE.

READ  Szokujące: Monitoring oleju palmowego potrzebuje pięciu lat, aby obalić skargę dotyczącą wylesiania

Dwa demokratyczne źródła zaznajomione z debatą wywiadowczą bagatelizowały znaczenie nowej oceny energetycznej, ponieważ najważniejsze agencje w środowisku wywiadowczym nie zmieniły swojego stanowiska, pomimo przeglądu informacji, które Departament Energii wykorzystał do swojej oceny.

Ale źródło GOP zaznajomione z oceną energetyczną powiedziało, że to znaczące, że agencja była gotowa poprzeć teorię laboratoryjną. Powtórzyli również, że Chiny nadal ukrywają ważne informacje, którymi mogłyby się podzielić w celu dalszych wyjaśnień.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oskarżył w poniedziałek agencję o „uniemożliwianie międzynarodowym śledczym i członkom globalnej społeczności zdrowia od samego początku dostępu do informacji potrzebnych im do zrozumienia pochodzenia Covid-19”.

czerwiec 2021 r Odniesienie do amerykańskiej społeczności wywiadowczej Został wydany w ramach dochodzenia w sprawie pochodzenia Covid-19, które wcześniej uzyskało CNN, instruując agencje, aby poszerzyły swoją kolekcję o „szerokość chińskich badań biologicznych i powiązanych działań”.

Notatka wyraźnie poinstruowała społeczność wywiadowczą, aby skupiła się na „danych lub próbkach z miejsc, w których pobrano próbki w związku z badaniami nad koronawirusem”, w tym na hurtowym rynku owoców morza Huanan, położonym tuż przy Wuhan CDC.

W raporcie ODNI z 2021 r. zauważono, że dopóki Chiny nie zgodzą się na współpracę w globalnych dochodzeniach, ostateczna ocena pochodzenia epidemii pozostanie nieuchwytna.

„Prawdopodobnie potrzebna będzie współpraca Chin, aby uzyskać ostateczną ocenę pochodzenia COVID-19” – czytamy w raporcie. „Jednak Pekin utrudnia globalne śledztwo, sprzeciwia się dzieleniu się informacjami i obwinia inne kraje, w tym Stany Zjednoczone”.

Dwóch czołowych ustawodawców GOP wysłało w poniedziałek listy z żądaniem szerokiego zakresu informacji od administracji Bidena na temat pochodzenia Covid-19.

Przewodniczący House Oversight James Comer z Kentucky i Ohio Rep. Brad Wenstrup, przewodniczący grupy zadaniowej ds. koronawirusa, wysłał w poniedziałek prośby do Departamentu Stanu, Departamentu Energii i FBI o dokumenty i zeznania związane z trwającym dochodzeniem w sprawie pandemii i jej początkiem. , zgodnie z pismami otrzymanymi przez CNN.

READ  Huragan Fiona: Prognozy ostrzegają, że burza będzie „ekstremalnym wydarzeniem pogodowym”, gdy będzie zmierzać w kierunku wschodniej Kanady

Podkomisja Wenstrupa planuje przeprowadzić pierwsze przesłuchanie 8 marca, powiedział republikański doradca.

John Kirby, koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. komunikacji strategicznej, powtórzył w poniedziałek w Białym Domu, że rząd USA nie ma konsensusu w sprawie pochodzenia wirusa.

„To, czego chce prezydent, to fakty. Chce, aby cały rząd był zaprojektowany tak, aby uzyskać te fakty. To właśnie robimy i jeszcze tam nie jesteśmy” – powiedział dziennikarzom Kirby. „Kiedy jeszcze tam jesteśmy, jeśli jest coś krótkiego dla narodu amerykańskiego i Kongresu – zrobimy to”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *